Групата на ГЕРБ в ОбС-Бургас се обяви против безумната инициатива на „Грийнпийс” за морския резерват край Приморско
Цялата група на ГЕРБ в Общинския съвет в Бургас се обяви твърдо против безумната и неоправдана инициатива на „Грийнпийс България” за създаване на защитена морска територия - Поддържан резерват „Маслен нос” на територията на община Приморско. В своя декларация 19-те съветници от партията на Бойко Борисов обясняват аргументите си защо не са съгласни с идеята и защо подкрепят не само кмета на Приморско Иван Гайков и колегите му от Созопол и Царево Тихомир Янакиев и Марин Киров.
Те са категорични, че дори след срещата, провела се в края на ноември между представители на „Грийнпийс България” и администрации на трите засегнати общини не е станало ясно каква точно е целта на създаването на първия морски резерват в България и на база на какви критерии е избрана точно тази територия. Не са разкрити и предвижданите режими и ограничения, които ще бъдат наложени за местното население.
В аргументацията от страна на „Грийнпийс България” липсват още адекватни и актуални мониторинг/наблюдения за защитените типове местообитания и видове в потенциалната стриктно защитена зона „Ропотамо“ и в частност в обхвата на предлаганата защитена морска територия - поддържан резерват „Маслен нос“. Не са налични и екологични доклади доказващи необходимостта от създаване на защитената морска територия.
Тихомир Янакиев за предложението на Грийнпийс: Основният поминък на местните хора е в риск
Съветниците от ГЕРБ допълват още, че няма и оценка за въздействието върху социалната и околна среда на трите общини – Приморско, Царево и Созопол;
Не е изготвен и SWOT анализ на положителните и отрицателните ефекти за местното население, бит и култура.
Ето какво пише още в декларацията на съветниците от ГЕРБ в ОбС-Бургас, която е входирана като докладна записка за разглеждане на предстоящата последна за годината редовна сесия на местния парламент:
С настоящата декларация Общински съвет Бургас, изразява категорично несъгласие в намерението на „Грийнпийс“ България за създаване на защитена морска територия - поддържан резерват „Маслен нос“, обхваща крайбрежието на общините Приморско, Созопол и Царево.
Към момента защитените територии в община Приморско са около 12 987,27 хектара, което представлява около 42% от територията на общината. Съгласно българското законодателство в обхвата на морските резервати са забранени редица човешки дейности, като основните включват забрана за риболов, дълбочинни и добивни дейности, дейности по развъждане и добиване на аквакултури, туризъм и рекреационни дейности, корабоплаване, строителство и др.
Забраната на тези дейности ще се отрази изключително неблагоприятно на бъдещото развитие на община Приморско, тъй като считаме, че същите биха довели до негативно влияние върху икономиката, туризма, риболова, строителството и всички други дейности, свързани с поминъка и развитието на целия регион. Тъй като, предвидената защитена зона, обхваща изцяло акваторията на гр. Приморско и гр. Китен, това буди притеснения, относно невъзможността за местното население да практикува дългогодишно установения за областта поминък, свързан със сферата на туризма и рибарството.
Ще бъде възпрепятствано и разширяването на съществуващото пристанище в гр. Приморско, както и изграждането на ново пристанищно съоръжение, разширяващо потенциала за развитие на нашите черноморски градове и поддържащо характера ни на национални туристически курорти.
Ще има ли морски резерват край Приморско?
Процедурата по инициатива от „Грийнпийс“, която се провежда по създаването на първия морски резерват в България изглежда доста съмнителна поради липсата на прозрачност, широки обществени дискусии и липсата на представители на МОСВ, които да обяснят и обосноват необходимостта от създаването на този морски резерват.
Липсват каквито и да са актуални наблюдения/мониторинг, обосновки, оценки на въздействието както върху околната среда, така и върху социално-икономическата среда на засегнатите общини - Приморско, Царево и Созопол.
От проведената на 27.11.2024г. среща в гр. Приморско, не бяха дадени ясни отговори каква е целта на създаването на резервата и на база какви критерии е избрана точно тази територия, нито предвижданите режими и ограничения, които ще бъдат наложени за местното население.
Недопустимо е процедура от такова съществено значение за региона да се провежда без активното участие и знание на местните общности.
Компетентен орган за обявяване на всяка защитена зона е министъра на околната среда и водите, съгласно Закона за биологичното разнообразие. Нито в европейското право, нито в българското право, относно защитените зони съществуват текстове, които да отричат или забраняват икономическата дейност. Българското право е постановило в чл.12 от ЗБР еднолична, неограничена и неконтролирана власт на министъра на околната среда и водите, за разпореждане с частна собственост, икономическа активност и благосъстояние на хората. Това обстоятелство, изключително би затруднило противопоставянето срещу създаването на поредната защитена зона, обхващаща територията на община Приморско и е поредното доказателство, как поминъка, икономиката и развитието на един цял регион могат да бъдат погубени по „законен“ начин. Като жители на морски общини сме пряко заинтересовани и предвид това изразяваме своята подкрепа към община Приморско, туристическият бранш, местните рибарски сдружения, морски и яхт клубове.
С настоящата декларация Общински съвет Бургас изразява своето несъгласие за създаването на строго защитена морска територия – поддържан резерват „Маслен нос“, обхващаща крайбрежието на общините Приморско, Созопол и Царево. Не приема подхода, по който се предлага създаването на строго защитена морска територия – поддържан резерват „Маслен нос“, обхващаща крайбрежието на общините Приморско, Созопол и Царево.
С уважение:
Oбщински съветници от ПП ГЕРБ
- Боян Диянов Дяков
- Васил Петков Загорчев
- Веселин Матеев Пренеров
- Георги Иванов Маринчев
- д-р Георги Петров Дракалиев
- Димитър Христов Сотиров
- Димчо Грудев Грудев
- д-р Диян Дончев Господинов
- Евелина Василева Михалева
- Елена Методиева Кокаларова
- Иван Георгиев Станев
- Иво Георгиев Баев
- Йордан Тодоров Вълев
- д-р Лидия Стефанова Бобчева
- Михаил Димитров Хаджиянев
- Павел Георгиев Чепов
- проф. д-р Севдалина Христова Турманова
- Тодор Жаков Йосифов
- Ясен Бориславов Проданов