Помните ли галерия КА? В събота възкръсва с уникална колекция на своя покоен създател
В бургаската общинска галерия „Георги Баев” на бул. „Демокрация” №6 ще се съберат на 23 ноември, събота, в 17 ч., представители на интелектуалния елит, ценители на изкуството и изследователи на езотерични учения, за да се насладят на уникална колекция от графични отпечатъци и акварели.
Те са извадени от богатия архив на покойния художник и реставратор Климент Атанасов, с когото се разделихме през 2023 г.
Напусна ни велик художник, знаменит български реставратор
Изложбата съдържа 35 творби на окултна тематика на художници, повечето от които неизвестни, от периода XVII-XX в. Мястото не е случайно избрано от организаторите, сред които водеща роля има съпругата на художника Нина Христозова. Тя също е сред даровитите ни и популярни имена на изкуството.
Христозова се натъкнала на артефактите, докато подреждала многохилядния архив на своя покоен съпруг. Експозицията е озаглавена „Рицарство”, тъй като дълги години Климент Атанасов изследваше тамплиерството и бе първият Командер на Командерия в Бургас от Ордена на рицарите Тамплиери на Йерусалим Велик Приорат България.
Всъщност днешната галерия „Георги Баев” е първата частна галерия на Бургас от годините на демокрацията. Тя отваря врати през 1992 г., след като сградата е наета от Климент Атанасов и докъм 2005 г. се нарича „КА”, абревиатурата е съкращение от неговите две имена.
В този период галерия „КА” е интелектуалното средище на Бургас, в което се намира и редакцията на алманах „Море”. Днешното външно оформление на двора е дело именно на Климент Атанасов.
В лоното на галерия „КА” се провеждат исторически срещи с другото изкуство - за кино, театър, литература, музикални фестивали и като цяло събития, носещи истинския дух на Бургас. Самият Климент Атанасов спонсорираше тези изяви повече от десетилетие, след което се оттегли да живее и твори в село Лъка.
Днес Нина Христозова предоставя и кадри от този период, които се публикуват за първи път. Те са от семейния албум на Атанасови и в тях ще видите имена, които за младото поколение творци звучат дори непознато: Христо Фотев, Мария Статулова, Пламен Ставрев, Стефан Диомов, Стефан Цанев, Ицко Финци, Николай Искъров, Никола Ковачев, Любен Петков, Руси Чанев, Георги Райков, Георги Мишев, Георги Попов, Румяна Емануилиду, Румен Раканов, Йорданка Ингилизова. Някои от тях вече не са сред живите.