Фабрики фалират, крах за този бизнес
Фабриките за пелети в Югозапада на ръба. Причината - високите цени на дървесината, липсата на пазари и ниската цена за тон пелети. Преди началото на отоплителния сезон у нас, голяма част от фабриките за пелети в Югозапада работят на загуба. Част от причините за това според бранша са високата изкопната цена на дървесината и ниските цени, с които те предлагат пелетите. Колко струва тонът на един от предпочитаните начини за отопление в страната?
"Нямам думи. Така завърших репортажа миналата година по същата тема и сега пак нямам думи, защото нещата не са променени. Заедно вървим, ръка за ръка към своя фалит", заяви пред националната телевизия Борислав Юруков - собственик на цех за пелети, пише Пловдив24.
Причината за ситуацията в бранша според него е фактът, че през 2021 - 2022 година цените на дървесината са се повишили с около 30% по необясними причини, но това изправя фирмите в сектора пред дилемата дали да затвори или да продължава да работи. В момента по думите му фабриките за пелети работят с 60% надолу от капацитета си.
"Браншът масово фалира. Затварят пелетни фабрики. Аз съм производител. Нещата наистина не са се променили от миналата година. Цената на дървесината се сваля козметично от горските стопанства, което не влияе на производствения процес. Подържаме ниски цени на продажба, високи цени на суровината. Трябва да се вземат драстични мерки", категоричен е производител.
За да бъде конкурентен пазарът горското трябва драстично да свали цените, категорични са от бранша."Не може така да продължава".