Вотът ще е за 27 октомври, а предизборно ще се търси пак зад новия вътрешен министър сянката на Пеевски
Държавният глава Румен Радев подписа указ за назначаване на служебно правителство на Република България в състава, предложен от определения за министър-председател Димитър Главчев. С друг свой указ президентът насрочи за 27 октомври предсрочните парламентарни избори, а в студиото на бТВ психологът Росен Йорданов прогнозира, че напрежението в МВР няма да спадне, защото по време на предизборната кампания някои политици ще продължат да се оглеждат дали и зад новият вътрешен министър не се вижда сянката на Делян Пеевски.
„Пак се започва с това, че този министър бил в сянката на депутата. Аз го казах и преди - и да има смяна, и да няма смяна в МВР – напрежение пак ще има, защото някои партии са решили, че това ще е фундаментът на тяхната предизборна кампания и си търсят аватар на лидера на ДПС“, добави той.
„Сглобяването на това правителство беше една тъжна и нарцистична манифестация. Поради липса на желаещ за премиер, трябваше Главчев пак да стане, т.е. спасихме срама и от това, че не знам като какъв може да бъде посочен, тъй като в момента не е и шеф на Сметната палата. Угоди се и на част от партиите да бъде сменен Калин Стоянов. Успяхме да съхраним самочувствието на държавните мъже“, коментира психологът.
„Радостното е, че постигнахме огромен успех, че има служебно правителство. Това е тъжна констатация“, подчерта той.
"Повечето служители на МВР покрай Стоянов приеха един министър, който за първи път не се държи към тях като помещик, размахващ камшици, или като нечий наместник на земята, т.е. той внесе спокойствие в системата и върна малко самочувствието на полицаите, защото не направи драматични размествания. Вдигна им и заплатите. Затова имаше и тази вътрешна подкрепа. Сега голяма част от служителите ще се чувстват изоставени", подчерта Йорданов.
Социалният антрополог Харалан Александров пък припомни, че водещи политици у нас заемат високи политически постове и затова назначаването на „човек от системата“ за вътрешен министър не е прецедент.
„България държи да издига в ключови лидерски роли хора от силови ведомства. Имаме военен за президент, Бойко Борисов беше главен секретар на МВР. Това е културата. На терен има място за двама мощни политически фигури – Бойко Борисов и Румен Радев. Има място и за трета. Ние сме в контекста на неспираща битка за власт. Единственото, което има значение, е победата. Населението е на втори план“, посочи Александров.
„Това, което бе прекратено, са големите усилия по цивилизоването на България и нейното трайно обвързване с ЕС. Ние не работим по проблемите на еврозоната, ще се отложи пак членството ни. Това постепенно отпадане от цивилизованите страни и връщане назад показва, че България влиза в една доста притеснителна друга гравитация, отклонява се от своя оповестен европейски и цивилизационен избор – либернатата демокрация. Това е повод за тревога“, добави той.
„Съществена разлика в кабинета няма. Ние се вторачваме в дребни въпроси, а пропускаме, че България е в глобален контекст. Стигнахме дотам, че се радваме, че имаме сигурност като служебно правителство. Наши партньори в ЕС вече направиха заявки за водещи ресори в Европейската комисия. При нас в оставащата седмица служебният премиер ще разговаря с партиите, които са в отпуск. Докато у нас това се случва, ние изоставаме драстично и тичаме след процеси, в които трябва да участваме“, коментира пък журналистът Асен Генов.
„Около казуса с новия стар премиер попадаме в една ситуация, при която трябва да си затворим очите и да спрем да коментираме въпрос, чиито отговор може и да не ни хареса. Това е върна ли се Главчев в Сметната палата, откъдето да бъде отново назначен за служебен министър, защото май няма право да се върне по силата на факта, че е бил и изпълняващ длъжността външен министър“, подчерта той.
Получихме Сарафов.
Да изчегъртаме Борисов!
Сглобка с Борисов.
С вас сме г-н президент!
Ала-бала с президента.
Конституция с Пеевски!
Да махнем модела Пеевски.
И така нататък....
Дъното сте мисирки!