Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg
Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!
Изненада! Раждаемостта в ЕС спада, в България се увеличава
Средният коефициент за ЕС е 1,46, а за България през 2023 - 1,65
През 2022 г. броят на живородените деца в Европейския съюз е достигнал най-ниското си ниво от 1960 г. насам, според последните налични данни. През тази година в ЕС са родени само 3,88 милиона бебета, отбелязвайки първия път, когато цифрата пада под 4 милиона, пише Труд.
Коефициентът на раждаемост също намаля, доближавайки нивата, наблюдавани за последно преди две десетилетия. Но как се сравняват коефициентите на раждаемост в различните части на Европа и как се е променил коефициентът на раждаемост в Европа в сравнение с останалия свят?
От 1960 г. насам има тенденция към намаляване на броя на децата, родени в ЕС. Най-ниският брой е регистриран през 2022 г. на 3,88 милиона. През 1990 г. в ЕС са родени 5,1 милиона бебета, отбелязвайки последната година, в която ражданията са надхвърлили 5 милиона.
През 2022 г. коефициентът на раждаемост, който отразява броя на живородените деца на жена, варираше значително в ЕС, - от 1,79 във Франция до 1,08 в Малта според Евростат, статистическата служба на ЕС.