Какво се случва в РС Македония, докато ни хвърлят прах в очите с къщата на Талев
Правителството възложи на министъра на културата Найден Тодоров в най-кратък срок да проучи възможността и стартира процедурата за закупуването на родната къща на Димитър Талев в Прилеп. Около това се обединиха министрите от служебния кабинет на премиера Димитър Главчев по време на оперативното си заседание в сряда. Преди дни стана ясно, че част от покрива на къщата на българския писател се е сринала. В продължение на години наследниците му настояват държавата да предприеме мерки за съхраняване на сградата, но без резултат.
Българският народ има една хубава приказка - след дъжд качулка. Имитативните действия на правителството много приличат на цялостната политика на България спрямо РС Македония. Закъсняла, непълноценна и без никаква стратегическа дълбочина. Ако искате да разберете необходимостта от осмислена и целенасочена политика от страна на нашата страна, достатъчно е да разгледате бясната антибългарска кампания в медиите в РС Македония.
Проблематичните отношения ясно си личат и на дипломатическо ниво. Отношенията между новия президент на Северна Македония Гордана Силяновска-Давкова и българския ѝ колега Румен Радев не вървят гладко още от самото ѝ встъпване в длъжност на 12 май: Радев на присъства на клетвата, а по всичко личи, че скоро среща между тях едва ли ще има. Двамата имаха такава възможност по време на посещението на делегации и от двете държави във Ватикана в навечерието на 24 май, но това не се случи.
"Двамата се появиха на същото място, но аудиенциите им при папа Франциск бяха по различно време - достатъчно, за да се разминат въпреки първоначално изразената воля да се срещнат," обяснява пратеникът на македонската телевизия "Телма" в Рим. По информация на "Телма" причината за разминаването е, че протоколите на двете страни предварително не са стиковали програмите на двете делегации, но освен това е имало условие срещата да се проведе в българското посолство. Последното посещение на Радев в навечерието на 24 май във Ватикана беше през 2021 г. , когато той качи тогавашния държавен глава на Северна Македония Стево Пендаровски на правителствения самолет за Рим.
Казусът с къщата на Талев, макар и да не е основополагащ за отношенията, е христоматиен пример зз пасивността на българската държава. Въпреки че Димитър Талев е издаван и в Северна Македония, макар и във фалшифициран вид, за проблемите около неговото наследство по принцип не се даде гласност. Преди малко повече от година единствено в „Слободен печат“ бе отразена информацията, че по нареждане на някогашния директор на Управлението за сигурност и контраразузнаване на Северна Македония Сашо Миялков започна акция за прогонване на Снежана Аческа от семейния й имот. Вероятно това разчисти пътя към събарянето на родната къща на Димитър Талев.
Това не е първото разрушаване на обект, свързан с България. През 2021 г. по заповед на кмета на Скопие бе разрушен един български ресторант под формата на галера, в който бяха инвестирани 1,2 млн. евро. Претекстът бе, че представлявал опасност През 2006 г. в България се пресели, по-точно се спаси от преследванията Лазар Чулев, племенник на д-р Илия Чулев, основател през 1945 г. на една от нелегалните освободителни организации на територията на днешна Северна Македония. През 2012 г. Лазар Чулев подаде молба за инвалидна пенсия, но властите в Скопие му отказаха такава. Заведе три съдебни дела и трите ги спечели, но средства за пенсия не му дадоха. В началото на 2022 г. подаде документи за пенсия поради навършване на пенсионна възраст, има писмено съгласие от властите в Скопие, но вече 30 месеца пак се повтаря същият сценарий – пенсия не се превежда. Такива са наказанията към българите.
Логично е да се предполага, че България трябваше да е предвидила поведението на Гордана Силяновска Давкова по време на клетвата, както това го е направила Гърция. Затова гръцкият посланик напусна церемонията, очевидно такива са били инструкциите. Нормално е да се запитаме защо нашият посланик не е получил подобни инструкции? Ако посланиците на Гърция и България заедно напуснеха церемонията, силата на посланието щеше да е много по-голяма. Сега пак тичаме след събитията, както ни се случва твърде често.
И докато българското правителсто, независимо ляво или дясно, редовно или служебно, не се научи да действа изпреварващо и в унисон с националните интереси, Бългафрия ще остава в пасивна и губеща позиция!
Как да оставят всичко това?
Едни пари се търкалят...
ПП-ДБ са телефонни измамници, вземат парите и бягат.