Прокуратурата иска по-строги наказания за убийците на пътя
От СГП предложиха при причинена смърт задължително да се отнема шофьорската книжка. Това се случи по време на кръгла маса „Предложения за законодателни промени при разследване на пътнотранспортни произшествия“. Друго тяхно предложение е да се даде възможност за незабавно изземване на образци за тестване на употребата на алкохол и наркотици от шофьори при последващ съдебен контрол, тъй като в момента водачите имат право да откажат тест.
Прокуратурата иска да има възможност и за събиране на трафични данни от мобилните оператори за всички престъпления с причинена смърт, включително и тези, извършени по непредпазливост.
Градският прокурор на София Илиана Кирилова обяви по врреме на кръглата маса, че прокуратурата ще сезира Висшия адвокатски съвет (ВАдвС) за действията на адвокати, които се възползват от трагедията на близки на жертви от катастрофи, чакат ги пред болници, за да си предложат услугите, а след това често и мамят пострадалите.
За схема за измами наскоро разказа „Нова телевизия“, при която адвокат и негов сътрудник убеждавали неграмотни пострадали от катастрофи, че ще им помогнат, а след това прибирали обезщетенията, като им давали дребни суми.
„Често именно такива адвокати причакват близките на жертвите пред болниците и първи ги уведомяват. Има една такава определена група, която като чакали сякаш се радва на това, за да вземе едни пари и затова ще сезираме Висшия адвокатски съвет“, каза Кирилова.
Преди месец от радската прокуратура обявиха, че предлагат в случаите на причинена смърт при непредпазливост, обвиняемите да могат да бъдат държани в ареста до 8 месеца, а шофьорските им книжки задължително да се отнемат. Сега максималният срок на продължителност на най-тежките мерки за неотклонение – задържане под стража и домашен арест, при непредпазливи престъпления, е два месеца. Прокуратурата иска този срок да бъде увеличен на 8 месеца, като условието е при непредпазливото престъпление да е причинена смърт и то да е с изключително висока степен на обществена опасност.
Тогава бяха предложени промени и в наредбата за вещите лица, които предвиждат критерии за срочност за изготвяне на експертизи и мерки, които да подпомогнат ефективната работа на вещите лица, на които са възложени експертизи чрез избягване пренатоварването им и увеличаване на експертите.
Служебният правосъден министър Мария Павлова каза, че министерството подготвя промени в наредбата, а освен това МВР работи по проект за законодателни промени срещу пътния травматизъм. На срещата днес участниците споделиха, че очакват до септември всички предложения да са систематизирани и да бъдат предложени за гласуване в парламента.
“Доклад ще бъде изготвен, за да покаже какви са причините жертвите на пътя да се увеличават. В този доклад ще бъдат предложени и законодателни промени, защото се видя, че законодателни действия на парче не дават искания резултат”, заяви министър Павлова,
Председателят на комисията по правни въпроси в 49-то НС Анна Александрова бе категорична, че са поели ангажименти за промени в наредбите, както и за законодателни мерки.
“При надвишена скорост ще искаме и отнемане на превозното средство. Искаме всяко дете да се прибере живо при семействата си”, заяви от своя страна Петя Иванова от сдружение “Ангели на пътя”.
Тоес ако преди с-у 50.000 ЛЕВА шофьора убиеца е бил ОПРАВДАВАН
тоооо СЕГА шофьора-убиец ЩЕ трябва за кихве 100.000 ЛЕВА щот СЪДийсата има "социално слаба" 23 год дъщеря с нужди -НОВ апартамент в ДУБАЙ,къща в Приморско или тризонет с 150 м2 тераса в Лозенец
По отношение за убииците на пътя ще следим казуса с колата на НСО .