Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Купуваме храна за вкъщи в наши съдове

Ключови думи: храна за вкъщи, кутии, съдове

При покупка на готова храна за вкъщи ще можем да използваме наши съдове. Това предвижда проект на нов регламент на ЕС за опаковките и отпадъците от опаковки, който беше представен на форум, организиран от БСК. Цента е да бъде ограничено използването на опаковки, да се насърчи тяхното рециклиране, както и повторната им употреба.

При продажбата на готова храна за вкъщи от топлите витрини на търговските вериги, от сладкарници или ресторанти ще трябва да бъде насърчено и използването на съдове за многократна употреба. За да се насърчи предотвратяването на отпадъци, следва да се въведе ново понятие за “повторно пълнене”, пише в регламента. Повторното пълнене е специфична мярка за предотвратяването на отпадъци. Това означава, че при покупката на храна за вкъщи хората ще трябва да имат възможност да избират - да използват собствени съдове, да вземат кутии за храна от търговеца, които след това повторно може да бъдат използвани, или пък да купи храна в кутии за еднократна употреба.

В момента при продажбата на готова храна за вкъщи от топлите витрини на търговските вериги взимат от клиентите по 25 ст. за всяка кутия за еднократна употреба. Ако човек купи четири порции храна, трябва да даде един лев само за кутии. Таксата за кутиите за еднократна употреба беше въведена, за да накара хората постепенно да се откажат от използването им. Наред с таксата за кутиите търговците бяха задължени да предлагат на клиентите си алтернативни начини за продажба на готовата храна. Реално обаче повечето търговци не предлагат такава алтернативна възможност, а хората са принудени да плащат за използването на кутии за еднократна употреба.

В момента хората не могат да използват собствени съдове при покупка на храна за вкъщи. Представители на търговските вериги коментираха, че това се прави от хигиенни изисквания и, за да бъде гарантирано качеството на храните. Според новия регламент на ЕС обаче, хората ще могат да използват и собствени съдове. Окачванията са регламентът да бъде окончателно приет още следващия месец.

Регламентът описва и точните правила, при които хората ще могат да използват кутии за многократна употреба, предлагани от самите търговци. Когато търговец предлага възможност за покупка на продукти чрез повторно пълнене, той трябва да информира клиентите за видовете съдове, които могат да се използват, хигиенните стандарти за повторно пълнене, както и за отговорността на крайния ползвател по отношение на здравето и безопасността при използването на съдовете. Тази информация ще трябва да се актуализира редовно и да се поставя на видно място в помещенията или да се предоставя по друг начин на клиентите.

От 1 януари 2030 г. поне 10% от готовата храна за вкъщи трябва да бъде продавана в опаковки за многократна употреба или в кутии за повторно пълнене. От 1 януари 2040 г. поне 40% готовата храна за вкъщи трябва да бъде продавана в такива кутии.

Новият регламент ще важи не само за готовата храна за вкъщи, а и за продажбата на всякакви храни и напитки, дори за домакински електроуреди. Търговците, които продават големи домакински уреди, трябва да гарантират, че от 1 януари 2030 г. поне 10% от тези продукти се предоставят в опаковки за многократна употреба, а от 1 януари 2040 г. поне 50% от тези продукти се предоставят в опаковки за многократна употреба. Новите правила няма да важат за продажбата на мляко и вино, както и за опаковки от хартия или картон.

При връщане на пластмасови бутилки до 3 литра и кенчета хората ще получават пари. Система за депозиране на пластмасови бутилки и кенчета трябва да бъде въведена във всяка страна от ЕС. Това предвижда регламент на ЕС, който предстои да бъде приет през следващия месец.

Целта е до 2029 г. поне 90% от пластмасовите бутилки и кенчетата да бъдат събирани, за да бъдат рециклирани. Сега рециклират голяма част от бутилките чрез системата за разделно събиране на битови отпадъци. Но участници на форума обясниха, че целта 90% от бутилките да бъдат събирани няма как да бъде постигната без депозитна система.

В редица държави от ЕС от години хората могат да връщат пластмасови бутилки в пунктове в големи търговски вериги. Хората поставят бутилките в автомат, срещу което получават центове. Така имат стимул да предават бутилките за рециклиране. У нас хората безплатно поставят бутилките в съдове за разделно събиране и затова много хора не го правят.

Новият регламент на ЕС изисква от 1 януари 2030 г. поне 10% от продаваните бири, алкохолни напитки и вода да бъдат в бутилки за многократна употреба или да има възможност повторно да бъдат пълнени. Това означава, че както сега на места приемат бирени бутилки, ще трябва да приемат за повторна употреба и бутилки от ракия и уиски.

Използването на пликчета при пазаруване трябва да бъде ограничено. Това става ясно от проект на нов регламент на ЕС за опаковките. Страните членки трябва да предприемат мерки за постигане на трайно намаляване на потреблението на тънки пластмасови торбички за пазаруване, пише в регламента. Счита се, че е постигнато трайно намаляване на пликчетата, ако до 31 декември 2025 г. годишното потребление не надвишава 40 тънки пластмасови торбички за пазаруване на човек от населението.

За да бъде постигната тази цел страните от ЕС може да въведат забрана за използване на тънки торбички. Така хората ще започнат да използват по-дебели пликове за многократна употреба или ще преминат към торби за пазаруване от плат.

С новия регламент на ЕС ще бъде забранено и използването на малки разфасофки шампоани в хотелите, като целта е намаляване употребата на опаковки. Ще бъде забранено и използването на кетчуп, горчица и сметана за кафе в малки пликчета или кутийки за една порция.

3
Коментара по темата
3.
Да
29.03.2024 19:29:57
Така живеехме по времето на лошия социализъм, когато нямаше американски стоки за еднократна употреба. Ходехме на пазар с "кастюлите", с плетени торбички, а наилоновите пликове с рекламен надпис на цигари и каубой се правеха на плакати или се перяха, или се търгуваха на черно.
2.
Лили
29.03.2024 16:01:45
Винаги си взимам храна за вкъщи в мои кутии. Винаги имам в колата, защото съм сама и не готвя. Вече ще нося и в Билла и ЛИДЛ.
1.
Добре забравеното старо
29.03.2024 14:55:58
Някъде в мазето ми се търкаляше наскоро т.н. "кастрюля", тенджера на руски, която представлява три съда един над друг и с обща дръжка , най-горният с капак!
Мислех да я изхвърлям, но сега ще я излъскам и ще влезе в употреба !
  Добави Коментар
За по-качествен секс: Мастурбирайте поне веднъж седмично Редовните физически упражнения също  подобрят качеството на интимния живот 5 техники за флирт, с които да накарате мъжа да ви хареса Ето кои са те 
Могат ли двама души с една и съща зодия да имат успешен брак? Дали астрологичните прилики са рецепта за вечна любов или вещаят катастрофа Леля ми прави този вкусен свинско-славянски гювеч, уникален е Ето я нейната рецепта
Владимир Путин с извънредно обръщение Говори към руския народ, но и не само Как можем да отслабнем и да избегнем увисналата кожа Пластичен хирург съветва да си набавяме много вода, докато отслабваме
Ще се шокирате какво се твърди за него Животът му е като от филм След 14 г. издирване: Намериха убиеца на камериерката Роза Мачокова Бездомникът Генчо ръгал 30 пъти с нож жената и я изнасилвал
Вдигане на акциза за алкохола е сред мерките за "саниране" на бюджета МФ иска да принуди и по-малките фирми да се регистрират по ДДС "Нефтохимик" се бори здраво в Турция, но... Грандът "Анкара" продължава напред в Чалъндж къп
Дъщеря й възражда най-големите й хитове 25 години след смъртта на певицата Румяна, песента „Kолко те обичам“ ще звучи с нов аранжимент Хвърли 7 бона за регистрационен номер с нейните инициали Софи Маринова ще кара нов скъпарски Мерцедес