СЕМ поиска от БНТ правилен, красив и чист български език
Съветът за електронни медии (СЕМ) не стигна до решение относно приемането на отчета на генералния директор на Българската национална телевизия (БНТ) Емил Кошлуков за периода от юли до декември 2023 г. На заседанието днес „За“ гласуваха председателят на регулатора Соня Момчилова и Галина Георгиева, член на съвета. „Против“ бяха членовете на СЕМ Габриела Наплатанова и Симона Велева.
Това е вторият поред отчет на генералния директор на обществената телевизия, за който от Съвета за електронни медии не стигат до решение. Поравно – два гласа „За“ и два „Против“, членовете на регулатора дадоха и при предишния доклад на БНТ – за периода от януари до юли 2023 г. Процедурата не предвижда следствия от липсата на решение за приемане на отчет, предава lupa.bg.
„Работата е свършена, колегите ви са работили изключително много. За мен големият структурен проблем остава въпросът с мандата. Тук ще призова и Съвета за електронни медии, ние, като колективен орган, и вас, също - трябва да разрешим този въпрос“, каза Симона Велева в своята мотивация за отрицателния си глас по отношение на отчета за периода от юли до декември 2023 г.
Според нея фактът, че Емил Кошлуков изпълнява длъжността на генерален директор на БНТ извън мандат, както и непълният състав на Управителния съвет, създават условия за нелегитимност. „Това е единственият начин, по който ние трябва да дадем знак, че това положение трябва да бъде поправено“, посочи тя. Симона Велева коментира още, че е необходима по-добра отчетност в изразходваните средства от страна на БНТ за филмопроизводство.
Габриела Наплатанова определи своя вот „Против“ като „едно мотивиращо „не“ с цел телевизията да поеме към по-сериозно технологично обновление. Това ви спъва да разгръщате тези планове, които са свързани с преминаването към дигитално съдържание, каза тя. Според нея обществената телевизия трябва да генерира такъв тип съдържание, което да отговаря на съвременните изисквания във визуален план и като аудио. Трябва да имате много по-сериозна техническа обезпеченост, допълни тя.
Наплатанова отличи премиерата на втория сезон на сериала „Вина“. По думите ѝ първият от новите епизоди е имал лидерска позиция сред аудиторията на 7 януари вечерта.
„Но тук също искам да кажа, че „Вечерното шоу“ не покрива очакванията в това развитие, което претърпя“, каза тя.
„В разглеждания отчетен период сте напълнили квотата с детски предавания, за да се изпълнят условията по лиценз, с филми, които, по мое мнение, не са релевантни към възприятията на съвременните деца. С тези филми е израснало моето поколение“, посочи Габриела Наплатанова. Те имат своята художествена стойност, но не отговарят на потребностите на съвременната детска аудитория, каза още тя.
Опитваме се да развиваме и нови детски предавания, каза Емил Кошлуков по време на изслушването си пред СЕМ днес. „Пускаме винаги в сесиите и искане за юношески сериал, търсим такъв. Няма много на пазара. Нашите продуценти не се интересуват кой знае колко от тази публика“, посочи генералният директор на БНТ. Той отбеляза, че пример за съвременно детско и младежко съдържание е предаването „Това го знам“. Допълни, че от март или април БНТ ще пусне още едно предаване с викторина за ученици.
По думите му „Вечерното шоу“ не се получава. „Сега продължаваме да работим, ще търсим още промени и ще го развиваме. Някак си не успяваме да направим този тип комедийно забавление, сменихме доста водещи, опитваме много неща“, каза Емил Кошлушов.
В представянето на своя отчет генералният директор на БНТ отбеляза осигуряването на финансиране и копродуценти за продължаването на „може би най-успешния български сериал“ – „Под прикритие“. Успяхме да направим сделката с HBO за четири сериала, които вече тръгват, като засега работим за територията на Адриатика, каза Кошлуков. Според него това става за първи път в историята на България. „Има интерес и най-вероятно ще успеем да изкараме БНТ на световния пазар и с новите сериали, които правим, с продълженията“, каза още той.
През последните няколко години БНТ е може би най-основният финансов стълб на българското филмопроизводство, отбеляза Емил Кошлуков. Според него под въпрос е как Националният филмов център (НФЦ) финансира сериали, без да знае каква е програмната нужда на телевизиите.
Генералният директор на обществената телевизия съобщи още, че се работи по дигитализация на архивите. „Продължаваме работата по осъвременяването на телевизията и като оборудване, и като техника, и като условия за работа и труд. Предстои ни обновяване на новинарското студио“, каза той.
„Прави впечатление, не само днес, а и на предходни ваши изслушвания, че гадаем и се чудим какво очаква зрителят“, каза Галина Георгиева. Според нея е време БНТ „да се поинтересува какви са нагласите и очакванията на обществото“.
„Ако вие редите програма, купувате съдържание и участвате във финансиране на нещо, което не намира своя зрителска аудитория, то ще си говорим всеки път едно и също“, посочи Георгиева.
По темата за отразяването на местните избори председателят на СЕМ Соня Момчилова отбеляза, че не съветва обществената телевизия да влиза в състезание с търговските медии. Аз мисля, че в едно такова състезание вие сте предизвестен губещ, каза тя. Отбеляза, че на последните избори БНТ „за първи път си позволи да съобщи предполагаеми резултати преди да изтече законовият срок за това".
Соня Момчилова цитира представител на БНТ, взел участие в кръгла маса на СЕМ по повод изследване на доверието в медиите и изборния процес. Той ми противопостави позицията си, че не може, ако търговските телевизии са бързи влакове, БНТ да бъде пътнически, каза Момчилова. Тя отбеляза, че според нея
Българската национална телевизия трябва да бъде „царският вагон, теглен от парен локомотив“. „Тя трябва да бъде онази тежка, бутикова форма на пренос на информацията. Да провери няколко пъти фактите, преди да избърза“, допълни Соня Момчилова.
Според нея БНТ трябва да демонстрира „правилен, красив и чист български език“. Председателят на СЕМ коментира още, че проверителите на фактите се борят за статут на последна инстанция. „Миналия ден чух проверка на факти, сред които беше изброен такъв, за който беше казано, че вероятно е дийпфейк. Не може да бъде вероятно. Това подвежда аудиторията, дори би могло да я заблуди“, каза Соня Момчилова. Отбеляза, че в това отношение има забележки не само към БНТ. „Проверителите на факти трябва да отстоят и да се преборят за този статут. Не можем да им го предоставим безусловно и безкритично“, посочи Момчилова.
"Сега ще гласуваме , да направиМЕ и да определиМЕ правилата на ....
----
Арно, ама как ще стане това с новините на турски? И защо СЕМ не изисква да се използва само български език по националните медии? Нали по конституция българският език е официален език? За толкова години, никой не направи нищо, за да се спре тази гавра с новините на турски. Даже на 3-ти март си джареха на турски по БНТ. Колко патриотични партии има в България? Май не им пречат новините на турски?