Тези неща в дома желаят смъртта ви
Моят дом, моята крепост са казали хората. Уви, този постулат вече сякаш не важи с такава сила. Оказва се, че вече държим в домовете си какви ли не уреди и предмети, които обаче може да крият огромна опасност за нас. Това даже е меко казано, някои от тях буквално могат да ни убият.
И не става въпрос само за високотехнологични сложни джаджи, в следващите редове ще откриете неща, които няма как да не използвате в ежедневието си. На ваше място бихме изчели материала до края.
Чайник и филтър за вода
С първия всичко е просто: ако не го почиствате редовно, по стените и дъното ще се образува котлен камък. Той не само разваля вкуса на водата, мръсният чайник също ври по-дълго. А солите, които се отлагат вътре, не са полезни за здравето – вредят на бъбреците.
С водните филтри историята е подобна. Ако не сменяте навреме абсорбиращите елементи, то те ще спрат да ви вършат работа. Накрая да не се окаже, че е по-добре директно да си пиете чешмяната вода.
Стените
Не, не говорим за самите стени, разбира се, а по-скоро за дрехите им или т.нар тапети.
Тапетите и боята трябва да се избират много внимателно. Покритието с лошо качество съдържа токсични вещества като бензен или формалдехид. Токсините, които постепенно се изпаряват, развалят вашето здраве и могат да ви докарат алергии или да навредят на бъбреците, черния ви дроб или нервната ви система.
Възглавници
Въпросът е в паразитите, които живеят вътре. Мушиците например. Невъзможно е да ги забележите с просто око. И предпочитат естествени материали: пух, пера.
Мушиците могат да провокират развитието на различни проблеми: дерматит, алергии, уртикария, дори подуване на дихателните пътища. А също и акне.
Специалистите предупреждават: възглавниците трябва да се сменят на всеки 3-4 месеца, ако сте алергични, и поне веднъж на две години, ако всичко е наред със здравето ви.
Диван
Дори мебелите могат да бъдат опасни, ако са направени от ПДЧ. Проблемът идва от лепилото, с което се правят. То съдържа феноли, формалдехиди, фталати, които отново не са полезни за здравето.
Оказва се, че любимият ви диван постоянно излъчва отрова във въздуха, която може да причини алергии, респираторни заболявания, хрема, дразнене на очите. В допълнение, формалдехидът провокира заболявания на бъбреците, сърцето, мозъка. Има и висококачествено ПДЧ, което е направено по по-безопасна технология. Но е по-скъпо, имайте предвид.
Гъба за тяло
Това е чудесен начин за премахване на мъртвите кожни клетки, но също така е чудесна среда за размножаване на бактерии. В крайна сметка влажната и топла среда на банята само допринася за това. Важно е да сменяте гъбата си за тяло толкова често, колкото сменяте четката си за зъби, ако не и по-често.
Телевизор
И всякакви други джаджи, към които сме склонни да седим преди лягане. Гледането на телевизия вечер е лошо. Изкуствената светлина и излишъкът от информация стимулират мозъка ни и затова заспиваме по-трудно и спим лошо.
В допълнение, поради светлината, производството на мелатонин, хормонът, отговорен за съня, спада.
Дъска за рязане
Върху нея има куп бактерии. Напразно си мислите, че пластмасовите дъски са по-полезни от дървените. Всъщност пластмасата е много по-добра среда за размножаване на бактерии.
По-добре е да използвате дървени, но трябва да ги сменяте на всеки 3-4 месеца. И не забравяйте златното правило – различни дъски за месо, риба и зеленчуци.
Килимче за баня
С него може да имате огромни проблеми, такива, каквито описахме с гъбите за тяло. Във влажната и топла среда на банята бактериите по килима се размножават като гъби след дъжд. Между другото, гъбите - в буквалния смисъл - също са на него. Мухъл, спори на гъбични заболявания - всичко остава върху него.
Кухненски кърпи
4 милиона за всеки квадратен сантиметър. Това е концентрацията на бактерии върху кухненските кърпи.
Специалистите съветват кърпите да се перат в много гореща вода и да се сменят на всеки два дни. /jenata.blitz.bg
Добави Коментар