Адвокатка от Бургас настоява за боди камери и в линейките заради агресията срещу медици
Линейките в Бургас да бъдат снабдени с боди камери като тези на полицейските коли, които да бъдат включвани при агресия срещу екипите на „Спешна помощ“, както и при влизане в опасен квартал или при преглед на психичноболен пациент. Това предлага адвокат Пехливанска от Съюза на парамедиците. Пред бТВ тя каза, че идеята не е нова и такива уреди вече се използват в много европейски страни, както и в Австралия, и в САЩ.
Адвокат Пехливанска е и парамедик, уточни кореспондентът Лора Стаматис. Тя учочни, че Съюзът на парамедиците е нова организация, която обаче активно се бори за подобряване на условията за оказване на първа помощ на пациентите. Основан е преди около година.
Обучени парамедици, макар и все още малко на брой, работят в някои от центровете за спешна медицинска помощ, добави Стаматис.
„Идеята за поставянето на боди камери в линейките е разпространена в почти целия свят. Поводът, по който ние повдигаме въпроса, е заради зачистилите инциденти и проблемите с наши колеги от спешните екипи, които са подложени на вербално и физическо насилие от пациенти“, каза адвокат Пехливанска.
„Именно това ни накара да повдигнем този въпрос, да видим как колегите в другите държави са се справили с подобни ситуации и да установим дали е имало ефект от тези мерки. Една от тях е въвеждане на боди камерите. Колегите са използвали и видеорегистратори, както и стационарни камери. Това е предимно за защита на екипите на Спешна помощ“, добави тя.
„При нас, за разлика от полицаите, има определена специфика на работа и затова камерите ще се включват само при наличието на агресия, както и при влизането в опасен квартал. Възможно е камерата да се включва и при работа с психично болен човек“, посочи още поясни юристът-парамедик.
„С колегите, с които съм разговаряла, всички са „за“, особено по-младите, които са работили в чужбина или са пътували чести и са видели ползата от това“, добави тя.
Лора Стаматис пък сподели, че за съжаление не е успяла да разговаря с работещите в спешната помощ, тъй като директорът им д-р Асен Кърджиев им забранил да говорят пред камерата. Според него камери не са чак толкова необходими на този етап, а имало много по-сериозни проблеми. Неофициално обаче негови служители признаха, че тези устройства могат да са им полезни при агресия или при фалшиви адреси.
„Във Великобритания, където боди камерите са първо въведени в света, са доказали своята ефективност. Там са имали много случаи на насилие спрямо спешни медици. В Австралия и в САЩ също са много разпространени, както и в други европейски държави“, каза още адвокат Пехливанска.
А що се отнася до закъсненията трябва да се знае, че почти винаги причината не е в самите екипи, а в тяхната недостатъчност , заетост и факта, че твърде много се злоупотребява и се подават сигнали за посещения на НЕСПЕШНИ случаи !
Държава в която бият доктори, учители и полицаи, то тази държава пиши я бегала!!!
Денонощно работещи камери трябва да се монтират на министрите, депутатите и партийните босове!
На 20.01. се обаждам от Казанлък на 112, обяснявам, телефониста казва, че ще ме свърже със Стара Загора и там обяснява, от там ми казват, че ще съобщят на БП в Казанлък. Тъй като се обаждах от рецепцията на хотел и срещу мен имаше часовник, тези обяснения и прехвърляне от един телефонист на друг продължиха точно 12 мин. и 40 секунди. Линейката дойде на 20-тата минута. Много любезен мед. екип.
Така че за забавянето на линейките мед. екипи нямат абсолютно никаква вина, но те опират пешкира заради ненужния тел.112.
През онова "лошото" време телефоните бяха директни:
150 - Бърза помощ
160 - Пожарна
166 - Полиция
То ясно, че тези хора при тези условия няма как да са мотивирани, но все пак.
Полицаите им сложиха камери за да се гледа как мачкат хората, а на лекарите слагат камери за да се види как хората ги мачкат, но ...да не се окаже двустранен процеса на мачкане