Живот на ръба и от заплата до заплата: 73 процента от българите не спестяват
От заплата до заплата - това дефакто описва живота на масовия българин. Парите стигат за преживяване на месеца, но няма никаква възможност да се спестява, показват резултатите от проучване на агенция „Тренд”.
73% от българите не успяват да спестят никакви пари. В проучването по поръчка на Finance Academy само 22% от анкетираните отговарят, че заделят пари всеки месец. 84% от българите разчитат единственото на парите, които получават от заплата или пенсия. А едва 7% са хората, които инвестират в някакви финансови продукти.
Ирина е една от тези 22% у нас, които успяват да спестят пари. Финансовата ѝ философия е да не харчи повече, отколкото изкарва. „Човек може да се справи и с 2 000 лв., и с 10 000 лв. Зависи колко са ти разходите и колко изкарваш. Има такъв принцип – трябва поне 10% да се спестява, 30% остават за разходи”, обяснява тя пред Нова телевизия.
На другия полюс е Катерина, която не успява да спестява. „Откакто съм се прибрала в България, спестявания няма. Преди три години живеехме в чужбина, там поне може да заделиш някой лев. Тук няма шанс”, е мнението ѝ. Експертите признават, че каквато и финансова култура да имаме, ако заплатата не стига, няма как да заделяме от нея. Затова съветват внимателно да взимаме решение дали наистина да спестим, или да инвестираме парите си в придобиване на нови умения.
„Много е трудно да заделяме, когато имаме много ниски доходи. И тук първата стъпка, която трябва да направят хората, е да инвестират в образование, което да им даде по-добра професия. Или в умения, които в момента се търсят на пазара на труда”, посочи Георги Захариев от Finance Academy. На фона на негативната статистика, размерът на влоговете в банките се е увеличил сериозно само за няколко години. Но тези пари са притежание на много малък процент от хората.
„Депозитите на домакинствата достигат 76 млрд. лв. в края на 2023 г. От началото на 2020 г. са нараснали с 20 млрд. лв. Тоест, наистина имаме ръст на спестяванията, но той не е равномерно разпределен. По-високите цени, които притиснаха гражданите през последните две години, водят до по-малка възможност за спестяване”, поясни Петър Ганев от Института за пазарна икономика.
Проучването показва още, че 39% от българите смятат, че животът им ще остане същият и през новата година. Докато 32% са по-скоро оптимисти и очакват повишаване на стандарта си на живот.
Ей това си го набийте в празните тъпи глави. Докато не го осъзнаете и разберете вечно ще ревете че не ви стигат парите. И че някой ви е длъжен понеже сте се родили да ви дава "заслужено" пари
Не съм чул капитан/моряк , международен шофьор, пилот /рвд , програмист и други в ИТ сферата да реват колко им е скъпо всичко и как нямат пари. Изводите си ги правете сами ако можете. Ако не продължавайте с рева
Айде като толкоз ги разбираш да кажем че теорията ти е вярна и ходил някой си да купува по 1-2 неща колкото да не умря от глад. Ми що няма фалирали плод зеленчуци и държат екзотични плодове? Нали според простата ти логика няма кой да ги купува - кой нормален търговец ще държи стока която се разваля и не се купува? Я кажи и био магазина що не е фалирал? И разни други? Ми тия дето внасят бмв ауди порше мерцедес и т.н. как не са казали - еее бахти бедния народ то тука 2 коли не може да продадем дай да затваряме? Кажи що всички апартаменти се купуват на зелено преди сградата да е построена? Кажи що чалготеките са пълни що никой не е слязал от таралясника и да ползва я колело я автобус? Айде дай малко отговори ;)
Затова заведенията пълни. То една баничка е 3лв минимум вече - ама не виждам фалирала баничарница - значи се купуват. Беден ма не слиза от колата - и всеки по един в кола. В магазините същото уж цените много високи ама купуват не си играят - фалирал магазин да има хранителен не. Бедния българин дето има 140 000лв за врачки ахахаха Чалогтеките пълни иначе бедни. 1001 нощ приказки