Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg
Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!
Бачийски: Унищожават проекта за Равнец с 8000 работни места заради сделка с фотоволтаици, прикрита със смокиновия лист за производство на зелен водород
Аз не се отказвам, не се предавам и за разлика от други хора - не се продавам, каза Бачийски
На 11 април т.г. Общинския съвет в Бургас даде зелена светлина за проекта на „Виртус Инвестмънт” АД, който планира да изгради на територията на бившето военно летище в Равнец завод за водород и асемблиране на зарядни станции и елементи за водородната индустрия. Инвестицията е за над 600 млн.лв., като компанията обещава да открие около 1000 работни места.
Срещу проекта очаквано се обяви депутатът от ПП/ДБ Константин Бачийски, който от години застъпва тезата, че тук може да се изгради индустриална/безмитна зона и карго летище.
Преди гласуването той държа петминутна реч, с която искаше да убеди общинските съветници да гласуват против.
В крайна сметка докладната записка бе подкрепена от 36 общински съветници, трима гласуваха "въздържал се", а двама бяха "против".
Бачийски обаче не се отказва лесно. Днес той отправи към бивите си колеги от ОбС-Бургас писмени въпроси с реторичен характер за бъдещето на бившето военно летище, които изпрати и до Флагман.БГ.
„Равнец има два пътя на развитие. Лесният начин е свободните площи извън пистите да се дадат на един инвеститор, който да разположи фотоволтаици вместо фабрики и логистични бази, от което Бургас ще загуби няколко хиляди работни места, а приходите ще отиват в джоба на един инвеститор вместо на хиляди семейства”, пише Бачийски. Според него по-добрият вариант е Равнец да се развие като голям индустриален парк със свободна икономическа зона, а върху терените около летището да бъдат изградени много логистични и производствени бази. Той изчислява, че по този начин ще се открият 8000 работни места.
„Сега искате да разположите на терен от 831 дка соларни панели и инсталации за зелен водород, и размахвате прогнозата, че това ще разкрие 200 работни места“, казва Бачийски, който смята, че потенциалът на бившето военно летище е много по-голям.
„През 2019 г. искаха да отредят пистите за озеленяване и спорт. Твърдяха, че това е най-доброто. За два дни с над 3000 бургазлии, чрез подписка, успяхме да спрем това решение. През 2022 г. щяха да го дадат на датска компания, която да разположи около самите писти соларни панели и инсталации за зелен водород. Всичко това бе „опаковано“ в разкриването на 40 работни места... Тогава имаше общински съветници, които казваха, че тази сделка е най-добрата за Бургас. Твърдяха, че е сделката на века. Нищо, че летището и зоната за производство около него щяха да бъдат унищожени от соларни панели и инсталации около пистите”, каза още Бачийски.