След 30 години ходене по мъките! Молят Европа да реши има или няма дюни на Каваците
Директорът на екоинспекцията в Бургас Павел Маринов и зам. областният управител Мария Ценова са участвали в среща в София, инициирана от МОСВ, регионалното и земеделското министерство, на която трябвало да се вземе решение по повод сложния казус с дюните на Каваци, научи Флагман.бг. Проблемът е от поне 3 десетилетия и досега не е намерен правилен отговор на въпроса – къде приключват дюните и една голяма площ зад плажа дали са дюни, или навявания, а успоредно с това експертите са разединени поне на три лагера, които определят различни граници на дюните. Част от тях твърдят, че са дюни, а другите – че не били дюни, но и всяка експертна комисия излиза с ново заключение, различно от предишните. Сложният казус засяга интересите на държавата, на 15 частни собственици, както и на екологичните организации.
На срещата вчера е обсъждана възможността да бъдат потърсени експерти от Европа, които да бъдат арбитър и да вземат крайното решение, узна Флагман от свой източник.
През ноември 2021 година първата експертна комисия казва, че пясъчните дюни са на площ от 786 кв. метра. Това решение е оспорено от Института по океанология. Така се стига до назначаването на втора комисия, която през месец юли 2022 година посочва, че площта на пясъчните дюни в обследвания район е 31 202 квадратни метра или дюните обхващат почти целия терен. В изготвянето на този доклад са участвали експерти от БАН, но експертният документ не стига до МОСВ и не е разглеждан от комисията за специализираните карти и регистри от ЗУЧК. Така се стига до назначаването и на 3-та комисия. Отново през миналата година, но през октомври, тя излиза със становище, в което намалява значително площта на дюните и казва, че те заемат територия от 11 410 кв. метра.
Сериозен проблем с картографирането на дюните на плаж Каваци, становищата на учените си противоречат
Междувременно директорът на екоинспекцията в Бургас Павел Маринов на 3 април издава заповед, според която урегулирането на частни имоти в района на дюните не подлежи на екооценка, съобщава БНР-Бургас. За решението си той се позовава на ОУП на Созопол, който предвижда курортно строителство извън плажните ивици на къмпинг "Каваците" и за него има изготвена екооценка. Кметът на Созопол Тихомир Янакиев посочва, че коренът на проблема е в решението тези земи да бъдат върнати на частни собственици, вместо да бъдат оставени като държавна собственост. По думите му, в старите времена повечето лозя в района са били върху пясъци.
От Българската фондация "Биоразнообразие" оспорват решението на регионалната екоинспекция в Бургас, според което в района на къмпинг "Каваците" може да се строи без екооценка. От сдружението оспорват и решението на последната комисия, според която дюните в района заемат незначителна площ.
На 6 април областният управител на Бургас Мария Нейкова изпраща становище до Министерството на околната среда и водите относно сложния морски казус с дюните край къмпинг "Каваците". Според нея буди съмнение, че в заключението на последната комисия с протокол от края на март тази година представителят на МОСВ подписва протокола с особено мнение. До областния управител са изпратени сигнали, придружени със снимки, според които дюните са с по-голяма площ от това, което е посочено. Според нея министърът трябва да сформира нова комисия и тогава да се вземе решение има или няма дюни и ако има – с каква площ са те.
Широката общественост е в очакване на разплитането на сложния казус.