С молитви ли ще сваляме цените? Министър Гечев очаква парламентът да въведе таван на надценките
Молитвата никога не е излишна, но има неща, които всички трябва да правим постоянно, за да може тези аномалии на пазара се преборят. За целта държавата трябва да вземе по-сериозни марки. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ служебният министър на земеделието Явор Гечев, след като водещият Златимир Йочев го пита дали на молитви трябва да разчитаме, за да поевтинеят цените на основните продукти или държавата ще даде добри новини през следващите седмици.
Земеделският министър смята, че новият парламент ще приеме предложението на служебното правителство да се въведе таван на надценките на някои хранителни продукти.
„Дадохме достатъчно добри примери за изкривяването на пазара. Мисля, че вече е назрял моментът. Икономиката се нуждае от определени регулации, защото ако няма такива, пазарните методи се нарушават“, уточни земеделският министър.
„България е длъжна да пази собствените си интереси и граждани. Докато сме в това управление, ще продължаваме да го правим“, уверява той.
„Вносът на зърно, както и на слънчоглед и сухо мляко, от Украйна в момента спира в определени държави, а ние настояваме за справедливо разпределение в целия Европейски съюз“, коментира Гечев.
Той потвърди, че България също може да ограничи вноса на зърно от Украйна, както направиха Полша и Унгария. Министърът припомни, че сме поискали Европейската комисия да вземе решение по този проблем още септември 2022 г.
„Ние вече 6 месеца чакаме ЕК да реши – на най-високо ниво е повдигано този въпрос. Какво да направим, да оставим българските фермери да фалират“, изтъкна той. Гечев подчерта, че е разочарован от изявлението на говорител на ЕК, че „търговската политика на ЕС е изключителна компетентност на цялата общност“.
„Новите цени на млечните продукти на "Ел Би Булгарикум" са вече факт. Това показва правилността на споразумението. Опитваме се да наложим нов модел на българска компания - със сдружение на български кооперативни обекти да доставят на потребителите качествени стоки на справедливи цени“, заяви заместник-председателката на Централния кооперативен съюз Ваня Буюклиева.
„Успяхме да доставим от продуктите в София, Пловдив, а през следващата седмица и в Русе ще има. Вижда се колко там цените са по-средните на другите търговци“, добави тя.
Призоваваме и другите вериги за разумност, каза пък Явор Гечев.
Икономиката се нуждае от регулации, защото ако няма такива, пазарните механизми се нарушават, добави той.
„Икономиката в ЕС е странно нещо. Тя има регулации. Всичките подпомагания представляват пазарни намеси. Те не трябва да се правят в частна полза, а за обществото, когато то има органи да го правят. Това е нашето разбиране за нещата и то не представлява пряка държавна намеса, а по-скоро изсветляване“, коментира министърът.
„Ние отдавна сме си сложили таван на цените. Магазините от кооперативната верига са собственост на 650 кооперации. Имаме над 250 наши продукти, които са с изключително ниски надценки и са конкурентни“, заяви Ваня Буюклиева.
110 000 член-кооператори стоят зад нас, каза още тя.