Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Защо толкова сгради в Турция паднаха, все едно са от картон

Много от сградите в регионите, поразени от земетресението, са строени преди да влязат в сила новите правилници за строителство, което да издържа на сеизмична активност
Ключови думи: новини, Флагман, сгради, Турция, земетресение

Земетресението с магнитуд 7,8 по Рихтер и вторичните трусове, предизвикани от него, разтърсват Сирия и Турция от началото на тази седмица. Жертвите вече са повече от 20 000, огромно количество сгради са сринати до основи. Други дори по-силни земетресения са взимали много по-малко жертви преди. Защо това земетресение беше толкова смъртоносно?

Нестабилността на старите сгради

Видеоклипове от най-близките до епицентъра градове показват как многоетажни сгради се сриват, сякаш са направени от картон. Според Мехди Кашани, професор по сеизмично инженерство в британския университет в Саутхемптън, такива сгради в повечето случаи са стари и имат “хлабава структура”.

Това означава, че сградата има прекалено много прозорци, широки врати и други “отвори” на местата, на които би било по-добре да се изградят плътни стени, които играят стабилизираща роля при силен трус. Ако приземният етаж на една сграда е построен по този модел, това може да срути цялата конструкция.

Много от сградите в регионите, поразени от земетресението, са строени преди да влязат в сила новите правилници за строителство, което да издържа на сеизмична активност. Сегашните стандарти са от края на 1990-те и началото на 2000-те години – тогава бяха извлечени важни поуки от тежкото земетресение в японсия град Кобе (1995), обяснява Кашани.

Тези правилници показват как точно трябва да се строят сгради в региони със силна сеизмична активност - на разломите между тектонските плочи, където се намира и граничния регион между Турция и Сирия.

Според Кашани и по-старите сгради могат да бъдат преустроени, за да отговарят на изискванията, както правят в Япония и Чили, където земетресенията са обичайно явление. За целта обаче са нужни политическа воля и много пари.

Корупция и порочни практики

Инженерът Джемал Гьокче разказва пред германската медийна мрежа АРД за друг често срещан проблем. Според него един от основните недостатъци на строителството в Турция е, че често се строи без разрешителни, а на някои сгради, които съответстват на изискванията, се правят надстройки.

Тези незаконни допълнителни етажи обременяват строителната конструкция, която не е изчислена за подобна тежест, така че сградата би могла да се срути и без земетресение. Инженерът дава пример със сграда, която първоначално е имала само пет етажа, а по-късно върху нея незаконно са добавени още три. В крайна сметка в отломките ѝ загиват 21 души.

При подобни незаконни строежи строителите разчитат, от една страна, че никой няма да проверява, а от друга, че държавата обикновено издава амнистия за незаконното строителство – най-често преди избори, обяснява Гьокче пред АРД. По думите му тези проблеми не са нови и най-вече не са се появили за първи път при управлението на президента Реджеп Ердоган. ”Това е съществувало и в миналото, но сега се е превърнало в нещо обичайно. Живеем във време, в което нередностите са се превърнали в правило”, казва експертът пред германската медия.

След последното голямо земетресение в Турция през 1999 г. тогавашното правителство въведе данък “земетресение”. „От този данък се събраха огромни суми, но вместо с тях да се укрепват сградите, които бяха застрашени, или да се строят нови и стабилни къщи, парите отидоха за изграждане на пътища, коментира Гьокче.

Как сградите да станат по-стабилни?

Един от начините да се защити сградата от земетресения е да се изгради на колони. По този начин вибрациите от земята се предават по-слабо към строителната конструкция във височина - обяснява строителната инженерка Ламия Месари-Бекер пред ДВ.

Небостъргачите пък се строят по по-особен начин, важна роля там играят и свързващите елементи. "Възможно е да се свържат греди и колони по такъв начин, че в случай на вибрации от земетресение да има само повреди или деформации, но не и разрушаване на сградата.”

Огромните щети не са резултат само от строителството. Самото земетрсение е било твърде мощно, а епицентърът на мълка дълбочина. Експертът обяснява това чрез сравнение с вълни в морето - големите вълни могат да свалят и най-опитния сърфист от дъската му, но ако вълната вече е изминала голямо разстояние в океана, силата ѝ отслабва и тя вече не е заплаха дори и за неопитните в сърфа.

От решаващо значение е дали епицентърът е дълбоко под земната повърхност или не. При земетресението в Иран през 2003 година с магнитуд 6,3 по Рихтер жертвите бяха повече от 25 000, защото епицентърът беше много близо до земната повърхност. При трусове със същия магнитуд, но с по-дълбок епицентър жертвите са били значително по-малко.

Конструкцията е по-важна от материалите

Експертът Кашани казва, че материалите, използвани в строителството на една сграда, не са по-важни от самата конструкция. Ако е с правилния състав, бетонът може да е издръжлив на земетресения. Но ако е конструирана неправилно, бетонната сграда също може да се срине.

Автор: Клеър-Ана Рот, Дойче Веле

13
Коментара по темата
13.
:)
12.02.2023 11:17:32
tuk stava vupros za tursko ka4estvo, a da ne zabravqme 4e novoto tuhleno stroitelstvo v Bulgariq e su6tiq bokluk, samo 1 zametresenie trqbva i vsi4ko 6te padne
12.
Бай....до 11
11.02.2023 19:45:39
Е ми, сгради- менте !
11.
Тереза
11.02.2023 17:21:36
Само не разбирам как една сграда пада и се разрушава все едно е от пясък, и до друга остава почти като непокътната!? Какви са били тези сгради??!?! Така цялостно да се разрушат!!!?
10.
Бургос строй
11.02.2023 16:14:17
Нашите сгради ще останат поне 1000 години след каквото и земетресение да стане.
Цялата строителна камара трябва да бъдат изхвърлени ,защото при едно земетресение ще има много паднали сгради заради контрола който се упражнява върху тях .
9.
До 3
11.02.2023 15:08:54
Не вярвам да си бил на острова,иначе нямаше да пишеш тъпотии :)
8.
ехееее колко дълго
11.02.2023 14:41:08
Евтини материали+евтини работници+корупцията= това което всички видяха.
7.
Добра
11.02.2023 14:38:15
То и в България на този труд ще рухнат много сгради,пълна корупция.
6.
*********
11.02.2023 14:26:20
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
5.
Nikito
11.02.2023 14:24:09
Точно сравнението "като от картон" не е правилно. Ако бяха от картон никога нямаше да паднат както и ако бяха от дърво с пирони както американските къщи.
4.
така така
11.02.2023 13:36:41
И като се замисля че цялото ново строителство в България е с турски материали че са на тънканак и нали трябва да има по-голяма печалба ми става лошо! Дупча аз с перфоратора ми то все едно няма никой в плочата... Но е важно да се дават стотици хиляди за някаква кутия малка и да се кара последен модел Мерцедес!!
3.
Не пожелаваме,
11.02.2023 13:17:50
Но би ни било любопитно какви ще ги къдри тоз британски учЕн, ако Албиона го разтресат няколко земетресения с такава сила.
Прочее някой не му ли е обяснил, че Сирия и Турция не са влажният, мъглив и студен Албион, поради което вратите и прозорците са големи и широки, а не бойници, както на острова му.
2.
Z
11.02.2023 13:06:28
Големи експерти навсякъде и професори. Който може да помага -да помага,всичко останало е излишно бръщолевене . Наше сгради са чудни,че да търсим сметка на турците . И 7.8 по Рихтер не е 2-3 по Рихтер ,нещата не са толкова простини и не опират само до “носещи колони”
1.
Стефан Колев
11.02.2023 12:56:17
На снимките се вижда какви тънки арматури се подават , какво да се очаква да стане .
Сгради който са били със арматура до срутените са непокътнати , други са свлечени до основи , направети си извод .
  Добави Коментар
4 съвета за дълъг секс Внимавайте да не се обезводните... Пламъците в Лос Анджелис погълнаха сгради, има жертви, но Панагюрско златно съкровище било защитено За да проправят път за пожарникарите, се налага булдозери да разбутват изоставените в паниката коли
Шок в бургаската морга! Близките на загиналите 17-годишни младежи разпознаха телата им Роднините на Ахмед Самра и Ахмед Исмаил АлАунд искат да ги погребат в Египет,  в Средец им казали как намерили труповете им в Странджа Масов протест срещу високите цени на тока  А от нулевия ДДС печелят само зърнопроизводителите, коментира Васил Велев и попита на тях ли трябва да се помага
Средната пенсия в Русия е... Около 250 долара Била е близо до смъртта Твърди, че мъж се опитал да я убие в самолет
Притеснителна новина за София Ето какво се случва  Разтърсващо твърдение за Путин Не вдигал телефона на Асад
Много му върви Верстапен е 4 пъти шампион на Формула 1 Разказа за Рен Гонзо с малшанс в чужбина
Замърсяването на въздухът в София е два пъти над нормата, а от СЗО заговориха за мор на българите Кметът Васил Терзиев призна за проблема и сподели, че се надява да има траен напредък в справянето с него Отиде си сценаристът на „Вчера“, Владимир Даверов издъхна след мъчително боледуване Погребението на големия български писател, който е и продуцент на филми които „Дунав мост“ и „Хайка за вълци", ще бъде в тесен семеен кръг