Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Кърмачетата не трябва да се излагат на пряка слънчева светлина, подходяща е „шарената сянка“

Д-р Десислава Йончева е началник на Неонатологичното отделение в МБАЛ „Бургасмед“
Ключови думи: д-р десислава йончева, бургасмед, неонатологично отделение бургасмед

Д-р Десислава Йончева - Гергова завършва медицина в МУ – Плевен през 1999г. Специалност детски болести приодбива през 2006г., а през 2014 г. придобива специалност и по неонатология. В периода от 2000г. до 2010г. д-р Йончева работи в Спешна медицинска помощ, а следващите шест години е лекар - неонатолог в УМБАЛ "Д-р Г. Странски" в Плевен. От март 2016г. д-р Йончева е началник на Отделение по неонатология към МБАЛ "Бургасмед". Има редица квалификации, сред които интензивно лечение на новородени деца, неонатална кардио-пулмонална ресусцитация, трансфонтанелна ехография в неонатална възраст, коремна ехография на неонаталната възраст, изкуствена белодробна вентилация при новородени деца и централни венозни катетри в неонаталния период.

Д-р Йончева, към кои симптоми трябва да бъдат особено внимателни родителите на кърмачета и малки деца в първите седмици на лятото?

- С началото на лятото започват и летните горещини. Това създава условия за зачестяване случаите на прегряване, слънчево изгаряне и дори топлинен удар.
Претоплянето представлява прекомерно повишаване на телесната температура, резултат от висока температура на околната среда, неподходящо облекло, недостатъчен прием на течности, често при пътуване в автомобил без климатик и т.н. Бебетата и децата в ранна детска възраст са най-застрашени. Предразполагащ фактор е несъвършената терморегулация, т.е. невъзможността на тялото да коригира температурните промени, предизвикани от околната среда.

Симптомите за претопляне са:  зачервяване, неспокойство , отпадналост, объркване, замаяност, гадене  и повръщане, изпотяване (при малките бебета  да не се разчита на този симптом), повишена  телесната температура и сърдечна честота, характерен обрив.  При наличие на тези симптоми, може и не всички едновременно, трябва да измерите температурата, детето се поставя на хладно, може да се потопи  в хладка вода до пъпа, през устата се дават течности по няколко глътки през 10-15 минути,  влажни кърпи по главата и кожата на тялото.  Ако температурата е 39-41 градуса, липсва потене, има повръщане, объркване, промени в съзнанието,  трябва да се потърси медицинска помощ.

За да не допуснете прегряване, отглеждайте детето при стайната температура  от 20-24 градуса.  Обличайте детето с подходящо облекло, през лятото еднослойно, памучни материи, шапка при разходки на открито. Не излагайте продължително на пряка слънчева светлина, избягвайте излизането в горещите части на деня. Предлагайте достатъчно вода, за да се компенсират невидимите загуби през кожата.
 
- Доколко излагането на слънце е полезно за тази възрастова група и какви са рисковете?

- Децата в кърмаческа възраст не трябва да се излагат на пряка слънчева светлина. Подходяща за тях е „шарената сянка”. В горещите летни дни за децата  не се препоръчва  излизане на слънце между 11 и 16 часа. Особено опасно е на плажа в обедните часове, там ултравиолетовите лъчи са двойно по-силни, поради отразяването от водата и пясъка. Препоръчват се слънцезащитни кремове дори под дрехите, леко проветриво облекло и шапка, очила с UV защита. Предвид структурата на кожата при децата лесно настъпват слънчеви изгаряния, които са не само неприятни, но и опасни.
 
- Отрази ли се на работата на отделението отменянето на ограничинелните ковид мерки и какви специфични препоръки бихте дали за защита на детското здраве с оглед евентуална нова вълна на пандемията в началото на есента?

- Работата в неонатологичните отделения продължава в същия ритъм  в и извън пандемия. Противоепидемичните мерки там са винаги много строги.
За щастие случаите на деца с ковид инфекция, с които сме се сблъсквали, са изключително редки и протичат безсимптомно. За новородени на майки с ковид имаме определен протокол на поведение. Децата се отглеждат при майките, ако състоянието позволява, при спазване на всички противоепидемични мерки.

Тези деца не се ваксинират към момента на раждане, след 8-10 дни се прави PCR- тест и при отрицателен тест се поставят ваксини.

Той разчита само на българчета и отборът му играе хубав футбол Дано повече отбори правят като нас, каза Венци Стефанов Доналд Тръмп-младши идва в България Той ще е част от ексклузивно бизнес събитие
Направих козунак без месене, стана ефирен, влажен и е супер лесен Рецептата е лесна дори за начинаещи Когато грижата продължава вкъщи – домашният патронаж за родилки на УМБАЛ „Дева Мария“ Болницата стартира сътрудничество с известната акушерка Радост Николова за предоставяне на безплатна грижа в първите дни след изписването
Този метод за боядисване на яйца взриви по гледания, за 15 минути стават като за изложба (СНИМКИ) Резултатът много наподобява шедьоврите на някой художник-абстракционист, а всичко е много лесно и бързо, ако спазвате процедурата по-долу Те нямаше да са супер звезди, ако не беше случайността Какви са истинските професии на турските актьори
Община Несебър предоставя безплатни паркинги за Великден Великденските празници традиционно привличат много гости, затова е подготвена специална организация за осигуряване удобство на придвижване в рамките на Стария град Напусна ни известен журналист Той бе активен участник във всички културни обществено-политически и спортни събития на професионално и обществено ниво
Миналата година впечатлих всички с този козунак, тази година го направих 4 пъти преди Великден Това е най-сполучливата и лесна рецепта Слагат близо 300 нови камери по пътищата, ето къде ще са Идват нови глоби за шофьорите
Това са най-преданите зодии Те никога няма да ви измамят Свръхлека и Прецизна: Анализ на Benelli Lupo Alpha Тази карабина е за сериозни ловци