264 държавни фирми изхранват 127 000 българи - печалбата им пада 7 пъти заради ковид
Над 7 пъти е намаляла общата нетна печалба на публичните предприятия през 2020 г. Това става ясно от доклад на Агенцията за публичните предприятия и контрол. Той бе приет на последното заседание на Министерския съвет (МС).
„Броят на заетите лица в публичните предприятия е около 127 500 души. Реализираната от публичните предприятия през 2020 година печалба е в общ размер на 642 милиона лева, като най-съществен принос имат предприятията от енергетиката, като този съществен принос е 76%.
Общата нетна печалба е в размер на 122 милиона лева, като намалението през 2020 година спрямо 2019 година е в размер на 768 милиона лева, дължащо се основно, разбира се, на COVID пандемията и сравнително ниските цени на енергията. 119 едва предприятия отчитат положителен финансов резултат за 2020 година, 145 предприятия генерират загуба през този период“, докладва вицепремиерът по ефективното управление Калина Константинова на заседанието на МС, става ясно от публикуваната стенограма.
По думите й този доклад е доста недостатъчен като събрана информация, за да се правят някакви много задълбочени анализи. Нямало определени никакви ключови индикатори за изпълнение на съответните цели и плановете.
„С оглед поправянето на това неизпълнение на Правилника за прилагане на ЗПП в момента се формира Междуведомствена работна група, която да доразработи политиката, като заложи основни цели на предприятията, както и да предложи най-добрите механизми и индикатори за тяхното изпълнение, което ще доведе до по-добър контрол и, разбира се, прозрачност в техните действия и по-добра имплементация на политиките, които ние залагаме принципно в държавата“, казва още Калина Константинова.
Премиерът Кирил Петков приветства „този нов подход“, като се аргументира: „Защото, като погледнем общите цифри, това са 127 хиляди лица, капитал от над 23 милиарда лева, с други думи ние сме огромен собственик на огромен капитал и трябва да го управляваме по-добре.“
Справка с доклада за предковидната 2019 г. показва, че тогава публичните предприятия са били с шест по-малко - 258. Повечето обаче тогава са били на печалба - 161, срещу 97, които са били на загуба.
Добави Коментар