6 неща, които трябва да знаете при рефинансиране на кредит
Рефинансирането на кредит може да бъде от полза, когато спешно се нуждаете от намаляване на общата сума на месечните си вноски по различни кредити, които обслужвате. Много хора обаче се колебаят дали да поемат нови финансови задължения. Какво трябва да знаете, преди да се възползвате от рефинансиране на кредит? Как да изберете разумно кредитна компания, каква сума да вземете? Ето 6 ключови неща, които трябва да знаете, преди да вземете обединяващ заем.
1. Наистина ли имате нужда от него?
Преди да вземете решение за рефинансиране на кредит, на първо място, си струва да си отговорите честно на въпроса дали целта на заема е оправдана. Ако го правите просто за да разполагате с остатъчната стойност (тъй като някои компании рефинансират по-големи суми, от нужните за обединяване на стари заеми) това не е достатъчно основание. Обединяването на задължения има за цел да облекчи месечните ви вноски, а не да увеличи тежестта им.
2. Правете месечен отчет за разходите
Най-добрият преглед на вашето финансово състояние е да си водите отчет на всички приходи и разходи през месеца. Ако сравнявате колко печелите и колко харчите, ще можете ясно да определите какви покупки можете да си позволите и дали не трябва да живеете малко по-пестеливо. Не забравяйте, че до рефинансиране на кредит се стига, когато има натрупване на няколко кредита във времето. Управлявайте добре приходите и разходите си, така че да не достигате в ситуацията на множество кредити, които не може да обслужвате.
3. Колко висок ангажимент можете да поемете
Преди да вземете решение за обединяване на задължения, трябва да помислите за размера на вноската, която можете да връщате на месец към момента, плюс още 10% отгоре. С други думи не трябва да рефинансирате при условия, които след няколко месеца ще ви доведат до същото положение.
4. За колко време искате да вземете новия заем
За да се чувствате уверени и сигурни, трябва също да изчислите колко дълго искате да поемете ангажимент. Ако не можете да си позволите по-висока месечна вноска, можете да кандидатствате за по-дълъг срок на погасяване. Тогава вашите вноски ще бъдат по-ниски и няма да са толкова обременяващи за месечния ви бюджет. Трябва да сте наясно, че тогава кредитът ще бъде малко по-скъп. Колкото по-дълъг е срокът на заема, толкова по-високи са разходите. Ако обаче нямате избор и не искате да влошите кредитната си история, е по-добре да използвате по-ниска вноска и по-дълъг срок на кредита. В случай на финансов излишък, ще можете да изплатите заема предсрочно.
5. Проверете коя точно фирма е
Преди да рефинансирате кредит, си струва внимателно да проверите с коя кредитна компания да го направите. Най-добре е да проверите от колко време компанията работи на пазара, какви са мненията за нея сред клиентите, колко бързо можете да получите финансиране и дали ще можете да договорите условията, с които ще може да подобрите текущите си условия.
6. Какви документи ще ви трябват
Трябва добре да проучите какви документи са необходими при рефинансиране на кредит или няколко кредита. Обикновено задължително се изискват документи за остатъчно задължение към останалите фирми. Набавянето на тези документи понякога отнема повече време и може да струва пари, които също трябва да предвидите. Различните компании предлагат и различни канали по които можете да кандидатствате – онлайн, по телефона или на място в офис. Подгответе се добре, за да вземете максимално полезното за вас решение.
Добави Коментар