Депутатите приеха промените в Закона за държавния бюджет
Измененията предвиждат, че максималният размер на разходите по консолидираната фискална програма не може да е повече от 40% от прогнозния БВП.
Когато бюджетното салдо по консолидираната фискална програма е дефицит, то не може да надвишава 2% от БВП, записаха още депутатите.Промените ще влязат в сила от 1 януари 2012 г. Румен Овчаров от "Коалиция за България" заяви, че приемането на тези текстове е самоцелно действие.Не виждам никаква логика в тяхното прилагане в този вид и този размер, а и нямат отношение към фискалната стабилност, коментира той.Още по-пагубни според него са подготвяните промени в конституцията, които предвиждат да не могат да се променят данъците без конституционно мнозинство.
Ако и те минат в пленарната зала, сегашното правителство ще се превърне в универсалната изтривалка, с която всички бъдещи кабинети ще се оправдават защо не могат да правят това или онова, каза Овчаров.
"Синята коалиция" ще подкрепи промените, декларира Мартин Димитров при дискусията. Той се съгласи, че измененията не решават проблемите докрай, но според него те са стъпка в правилната посока, макар и недостатъчна.
Вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков посочи, че приетите днес промени поставят страната ни в по-добра светлина в международен план, защото България записва ясни правила за предсказуема финансова политика.Тези правила ще ни предпазват от необмислени ходове и ще гарантират условия за растеж и напредък, отбеляза Дянков.Той припомни, че идеята за Пакта за стабилност е консултирана както с политическите сили, така и със социалните партньори и с независими експерти.Това, че измененията влизат в сила от 1 януари догодина, тоест в мандата на сегашното правителство, означава, че поемаме ясна отговорност за фискалната политика, заяви министърът.
Добави Коментар