Видеоразходка из Модерен театър и Стария Бургас, за който киносалон с 1200 места не стигаше
Екипът на Флагман.бг ще Ви разкаже историята на единственото кино в Бургас, запазено в своя автентичен вид, което до ден-днешен има уникална акустика и съхранява духа на Стария Бургас. Идеята за Модерен театър се появява преди повече от век – в далечната 1913 г. Днес това място отново е културно средище, благодарение на директора на „Арт Ателие“ Маруся Русева и фамилия Хаджипетрови, които с радост прегръщат нейната идея.
Бургазлии може би си спомнят останалите кина, които в днешно време или са игрални зали, или търговски центрове. А разликата от тогава и сега в Модерен театър е само в това, че са демонтирани седалките на партера и на балкона. Фреските по стената са запазени, фасадата е в автентичен вид и дори лирата най-горе на покрива все още навява за кипящия културен живот отпреди век, а акустичните панели правят залата уникална.
Но нека се върнем в далечната 1913 г., времето, когато 1200 места не са били достатъчни, за да поберат любителите на кинопрожекциите. Това е второто кино в Бургас и е построено заради огромната нужда на града ни.
През 1913 г. собственикът на първото и единствено дотогава кино в града Борислав Йорданов се обръща към предприемача Иван Хаджипетров и му казва, че неговата зала е крайно недостатъчна за всички бургазлии, които искат да посещават прожекциите. Двамата влизат в съдружие и превръщат в кино съществуващия хан на ул. „Милин камък“ в Бургас. Проектът е възложен на Рикардо Тоскани, който е архитектът на Стария Бургас.
През 1927 г. кино „Модерен театър“ отваря врати. За времето си сградата е абсолютно оборудвана и предвидена за духовния живот, който ѝ предстои. Тя има два входа – един за гостите към балкона и друг за публиката в пространството пред сцената. Вратите и прозорците и цялата външна фасада са запазени в автентичен вид и до днес. Помислено е дори за котелното и специално отделение за въглищата. Не се е налагало те да бъдат пренасяни на ръка, а отстрани на сградата има отвор, през който те са изсипвани директно в отделението, предвидено за тях.
Може би едно от най-големите и значими събития от тогава е от 1933 г., когато гостува световноизвестната немска кинозвезда Евелине Холд. Идването й в Бургас е предизвикало истински фурор. Централната ул. „Александровска“ е била блокирана от хора, желаещи да я видят и да се докоснат до нейното изкуство. От Автогарата до хотел „Империал“, който е бил на гърба на Модерен театър и актрисата отсяда там, буквално няма как да се премине от публиката. По време на гостуването си в морския град Евелине Холд присъства на две прожекции на нейни филми, а в антракта тя се среща със своите почитатели, изпълнява няколко песни, дори като подарък представя и българската народна песен „Богдане, Бог да те убие“.
„Модерен театър“ работи до 1945 г., когато е национализирано и става кино „Христо Смирненски“.
„Бургазлии помнят, че тук се гледаха филми с висока художествена стойност. Тук се показваше по-различен тип кино. Тук е бил и единственият път, когато като малка съм ходила с баща си на кино“, спомня си Маруся Русева.
Според фамилия Хаджипетрови, последните прожекции са били през 1992 г., когато сградата на киното им е върната, тъй като тя е била частна собственост. Те не са имали възможност да продължат да работят като кино и няколко години по-късно залата е превърната в бинго. Тогава е направена и топлата връзка вътре – стълбите от партера към балкона. След като игралната зала затваря, за няколко години салонът стои заключен и празен.
През 2014 г. обаче млади хора създават клуб „Revolution“. „Той просъществува една година и аз успях да направя тук няколко събития. След това 5-6 години мястото отново затвори, докато миналата година се обърнах към фамилия Хаджипетрови с идеята отново да възродим Модерен театър, като аз държах да върнем автентичното му име и духа, който притежава“, споделя Маруся Русева.
Към тази сграда с чудесна локация в града през годините е имало много апетити, но по-скоро са били за изграждането на търговски центрове. Хаджипетрови обаче прегръщат идеята на Маруся и заедно опитват да върнат старата слава на Модерен театър.
Една от най-интересните истории, които Маруся Русева споделя от сегашния живот на Модерен театър като културна институция, е с маестро Стефан Диомов, който миналото лято влиза в залата, пляска с ръце и буквално ахва. „Господин Диомов седна вътре, защото навън бе много горещо и пляскайки с ръце, остана много изненадан. Акустиката тук, според него и според музикантите, които са ни гостували, буквално е уникална, тъй като акустичните плочи в залата са запазени в автентичен вид зад винилите“, казва Маруся Русева.
В рамките на една година тук се случиха доста събития – театър, джаз, рок, поп, хаус. Тук имаше събития за любителите на всички жанрове. Модерен театър бе домакин на два литературни и кино фестивала.
„Миналата година киното се върна обратно в киното. Идеята е да има регулярни прожекции от време на време, но за съжаление техниката, която ни е необходима, е с доста висока цена. Смятам, че с течение на времето и това ще се случи.
Предстоят много интересни събития. Идеята е всички бургазлии и гости на града от 5 до 85 години да намерят тук своето събитие. Дали ще се получи, времето ще покаже, но целият екип на клуба правим това с огромно желание“, завършва нашият разговор с Маруся Русева.
Какво предстои до края на декември – ВИЖТЕ ТУК.
Парите започнаха да намалят и идва глад а данъците са доста сериозни за тея имоти ,сигурно става въпрос за десетки хиляди.
Както се вижда внуците на големия предприемач не са предприемачи а живеят от наеми, тоест това не е талант а просто късмет , внуците, правнуците ще изядат и ще разпродадат всичко а праправнуците ще гладуват и ще им остане само фамилията
С подобно селско поведение не предричам успех на това място. Аз лично няма да стъпя никъде, където не се спазва забраната да пушене и с мен се държат все едно са на грудовския стадион. Публиката на културните събития не е чоплещата семки на стадиона и пущеща където й падне.
Желая успех на Маруся, дано прочете това и си вземе бележка.