Ще удължат ли учебната година заради коронавируса?
Удължаване на учебната година не се очаква заради коронавируса, ако нямаме тежка вълна през следващата календарна година - февруари-март. Ще има допълнителни седмици за подпомагане на учениците, но са таргетирани - там където има конкретни проблеми. Това каза министърът на образованието и науката акад. Николай Денков в „Денят започва“ по БНТ.
Ако има висока вълна и не успеем да задържим децата в училище, ще обсъждаме всякакви други планове, добави той.
„Трябва да се върви към по-ранен старт на учебната година. Ние започваме най-късно в цяла Европа. Затова имам по-малко учебни седмици. Това е проблем за преподаването на материала. Имаме обаче и по-малко ваканции. Те ще се удължат“, заяви служебният министър.
Той призова родителите да насърчават децата си да учат присъствено.
„Сред родителите има съпротива срещу тестването, която е необоснована, тъй като и заболеваемостта е по-ниска, а по-щадящи от тези тестове няма. Големите ученици свикнаха да са вкъщи, а на тях им предстоят изпити в края на годината, така че моят призив и към родителите е да ги подтикнат - те трябва да бъдат в класните стаи“, заяви Денков.
Той коментира новите правила за връщане на децата в клас, които влизат в сила от 15 декември - според тях ще се учи присъствено ако 30% от учениците в паралелка се тестват или имат зелен сертификат. Досега, ако за 50% от учениците нямаше съгласие за тестване или зелен сертификат, паралелката оставаше в електронно обучение, което ощетяваше желаещите да учат присъствено.
Според просветният министър целта е "да има повече деца в класните стаи", защото всички от образователния сектор са единодушни, че "колкото повече деца в класната стая, толкова по-добре".
В момента присъствено се обучават близо 90% от учениците от 1 до 4 клас. При по-големите - 63%. Министърът поясни, че тестове са осигурени за следващата седмица.
По повод доставката на тестовете, която се проверява от КПКОНПИ, Денков потвърди твърденията в публичното пространство, че когато са обсъждани цените и избора на доставчик експертите на МОН са били помолени да напуснат тази експертна група.
След като бе попитан дали има напрежение между него и здравният министър д-р Стойчо Кацаров, той отговори, че то е най-вече между родителите и учителите.
„Това, което не трябва да се случва е да се казва, че тестове има и децата тръгват на училище, няколко пъти се случи от Министерството на здравеопазването. В петък всички научават, че децата в понеделник тръгват на училище, а ние нямаме тестове и аз се оказвам лошото ченге, което казва "ама няма да ходят децата ви на училище", защото иначе ние нарушаваме заповедта на министерството на здравеопазването", каза още акад. Денков.
Географията я учат без атлас, но пък какви документи форматира..........