Изчете срокът за подаване на възражения на изравнителни сметки
До 31 август бе последният срок, в който клиентите можеха да подадат възражения по изравнителните сметки. При ясно обосновано несъгласие с отчета на уредите, е извършена корекция на фактурите. Възражения по сметките можеше да се входират до дружествата за дялово разпределение", напомнят от "Топлофикация Бургас".
Директорът на "Топлофикация Бургас", инж. Христин Илиев посочи, че основно сумите за довнасяне са до 50 лева. "Това са около 51% от клиентите ни. Другите между 100 и 200 лв са по-малко от 10%, които имат за доплащане. А за възстановяване до 50 лв. също са до 10 на сто“, информира още той.
"В случай, че все още има клиенти, които не са осигурили достъп на топлинните счетоводители до домовете им, за да снемат показанията на индивидуалните уреди, то до 31 август трябваше да се свържат с фирмата за дялово разпределение. До тази дата те можеха да насрочат допълнителна дата за отчет и проверка на изправността на устройствата", каза директорът на Дружеството. Той напомни, че дори да не се използва отопление или топла вода в имота, уредите трябва да бъдат отчетени. "Ако това не бъде направено, според нормативната уредба, на клиентите ще бъде начислена енергия по максимален специфичен разход на сградата", напомни още той.
От дружеството отново припомнят, че когато всички клиенти към една абонатна станция, са поставили уреди с възможност за засичане на показанията от разстояние и са поискали ежемесечен отчет, не се изготвя изравнителна сметка, защото всеки месец те са получавали сметки, отразяващи тяхното реално потребление. "С приетите промени в Закона за енергетиката, според които до 2027 година всички топломери и водомери за топла вода трябва да се отчитат дистанционно, клиентите ще плащат 100 % реалното си потребление. По този начин не се натоварва семейният бюджет. Всеки ще знае по всяко време колко енергия е консумирал и колко трябва да плати, вместо да чака изравнителната сметка. Това е предимство за българските потребители, защото ще се плаща за реално потребена енергия, а не по прогнозни цени", допълва още инж. Илиев.