Работата от вкъщи нанася удар на пазара на наеми в Лондон
Наемите на частни жилища в Лондон са намалели през юли в сравнение с година по-рано, тъй като заради възможността за работа от вкъщи животът близо до офисите в центъра на града вече не е приоритет за служителите, пише Bloomberg.
Спадът с 0,1% отличава британската столица от други области, където цените на наемите са се повишили средно с почти 2%, съобщава Националната статистическа служба на Великобритания. Лондон регистрира и най-бавният темп на покачване на цените на жилищата по време на пандемията.
Освен „работата от разстояние, която променя жилищните предпочитания“, столицата регистрира и „прекомерно предлагане на имоти под наем, тъй като редица имоти за краткосрочно отдаване под наем се превръщат в жилища за дългосрочен наем“, отбелязва британската статистика в съпътстващ коментар.
Смекчаването на разпоредбите за работа от вкъщи в Англия не е насърчило особено служителите да се завърнат в офисите, тъй като сезонът на отпуските продължава, а много компании въвеждат хибридни работни политики за дълъг период. Собствениците на имоти в центъра на Лондон са разочаровани до момента от малкия брой финансисти, които се завръщат в столицата, като наемите в популярния квартал „Тауър Хамлетс“ са намалели с 8,5% на годишна база до юни, сочат данни на имотния портал Zoopla.
Картината в други части на страната е различна. След изключването на Лондон наемите във Великобритания са нараснали с 1,9% на годишна база, като най-бързо те растат в Източен Мидландс и в Югозападна Англия, предава investor.bg.
Освен това Лондон изостава от всички други области по отношение на цените на жилищата, като те са нараснали само с 6,3% на годишна база до юни, което е под половината от средното равнище в страната. Стойностите в британската столица обаче все още са почти два пъти по-високи от средното за страната.
Средната цена на жилище във Великобритания нарасна с 4,5% на месечна база през юни, което е най-големият месечен ръст от април 2004 г., и достига рекордните 265 668 паунда (365 300 долара), тъй като купувачите бързаха да финализират сделки преди ограничаването на данъчната ваканция при покупки на жилища в края на юни. На годишна база цените нараснаха с 13,2%, което също е най-високото ниво от 17 години насам.
Данъчното облекчение на стойност 15 хил. паунда за купувачите стимулира имотен бум след въвеждането му преди 13 месеца и тласна сделките до рекордни нива. Но на 1 юли прагът на гербовия налог беше снижен наполовина, ограничавайки спестяванията при покупка на жилище на цена до 500 хил. паунда до едва 2500 паунда. От 1 октомври прагът ще бъде върнат на нивото му преди пандемията и така данъчно облекчение ще се ползва само за първите 125 хил. паунда от цената на жилище.
Цените на жилищата са нараснали по-бързо през юни в Англия и Уелс, отколкото в Шотландия и Северна Ирландия. В Англия разделението между севера и юга отново излиза на показ, като Йоркшир и Северозападна Англия регистрират най-големите ръстове. Това отразява породеното от пандемията търсене на по-големи жилища с повече площ далеч от големите градски центрове.
Добави Коментар