Проф. Бозов: Ще имаме 3 нови клинични пътеки в КОЦ-Бургас
-Проф. д-р Бозов, сключен ли е вече новият рамков договор на КОЦ-Бургас с НЗОК за 2021 г.?
-Вече е сключен, да. Потвърдихме досега съществуващите пътеки – 41 на брой за лечение на онкологични заболявания в хирургията, гинекологията, урологията, лъчетерапията, медицинска онкология, гастроентерология. Сключихме договор по 3 нови клинични пътеки. Хората трябва вече да знаят, че могат да дойдат да се оперират при нас по кл.п. 186, която е за оперативни процедури на екстрахепаталните жлъчни пътища – за тумори в областта на червата, жлъчните пътища, панкреаса. Много интересна е и клинична пътека 200, защото по нея може да се оперира туморът на гърдата, като обаче вече има възможност за поставяне на имплант, който да замести премахнатата тъкан. Така няма да има външно никаква разлика при жената с това, как е изглеждала гърдата преди операцията.
В това отношение много ни помогна привличането през миналата година на известния пластичен хирург д-р Кенолов, който заедно с нашият екип от хирурзи ще започне да работи по тази клинична пътека абсолютно безплатно. Хубаво е да споменем, че от това могат да се възползват и пациенти, чието лечение е стартирало в предишен период.
Последната нова клинична пътека е №202 – оперативно лечение на различни туморни процеси на щитовидните и паращитовидните жлези.
Останаха ни и 13 амбулаторни процедури, по които се извършва най-вече онкологично лечение, диспансерно наблюдение, както и:
- процедура №36, която е свързана с извършване на т.нар. PET-CT – позитронно-емисионна томография. С нея се откриват туморите и разсейките в меките тъкани
- амбулаторна процедура №37, която е свързана с т.нар. SPECT-CT – фотонно-емисионна томография, с която се откриват тумори на щитовидната жлеза и костите и разсейките.
-Да кажем повече за тези две процедури. Те са все пак нови технологии, с които хората може би още не са запознати.
-Това са дейности, които стартирахме в края на миналата година и вече виждаме, че има огромни ползи от тях. Освен, че с PET-CT и SPECT-CT се откриват дори и най-малките тумори, с тях нашите лекари получават огромна помощ за това да следят как точно се унищожават тези формации с методите на хирургията, онкологията и лъчетерапията. Така те могат много по-добре да следят и стадират заболяването. Тоест – тези изследвания на пациентите с онкологични заболявания трябва да се извършват периодично и да имат улеснен достъп до нашия PET скенер чрез записване на тел. 056 87 66 76 – регистратура. Това става с направление от специалист и е необходимо, за да може абсолютно безплатно за пациента да се проведе това високоспециализирано изследване, което иначе струва 1600 лв.
-Предстои строеж на новият корпус на КОЦ-Бургас, каква ще е неговата функция и какво е развитието засега на този проект?
-Тази година ще работим активно по изграждането на проекта за Корпус 4 и ще търсим финансов ресурс. Надяваме се да намерим и финансиране. В него се предвижда, освен всички отделения, които в момента с в сградата на УМБАЛ-Бургас – хирургия, урология, гастроентерология, реанимация, клинична патология, гинекология и медицинска онкология, да се развият и някои други отделения, които засега няма да споменавам. Всичко това обаче е въпрос на бъдещи преговори и се надяваме да стартираме строежа още през 2021 г.
В Корпус 4 предвиждаме да развием и нещо, което е абсолютно иновативно за Бургас – Център за лапароскопска миниинвазивна хирургия. Това е най-модерният метод за лечение в онкологията, който използва микрокамери. За в бъдеще се надяваме в това отношение да осигурим и роботизирана хирургия.
-Как виждате бъдещето на онкологията, на лечението, на диагностиката?
-В Европа онкологичните заболявания са на първо място по честота. У нас те са на второ, след сърдечно-съдовите заболявания, но мисля, че тенденцията с увеличаването на възрастта е такава, която предполага, че относителният дял на онкологичните заболявания също ще се увеличи. Затова ние работим активно в посока да осигурим най-доброто и най-качествено лечение на гражданите на Бургас, областта и региона. Днес започнахме изграждането на резервоара за течен кислород, който се намира на територията на База 2 и освен да снабдява с кислород наличните 3 корпуса, ще го прави и за бъдещия Корпус 4, където ще е медицинската онкология и хирургията.
-Ръководството на КОЦ-Бургас е в тесен контакт с Общинския кризисен щаб. Наблюдава се от няколко седмици ръст в броя на случаите на коронавирус. Има ли яснота какво ще се случва при евентуална трета вълна в КОЦ-Бургас?
-За момента ние сме пряко ангажирани във ваксинацията. КОЦ-Бургас е едно от местата, където се имунизират хората и в тази посока се работи изключително активно, особено през уикендите. Над 500 човека се ваксинираха при нас само за 2 дни. Поддържаме постоянна връзка с Общината, с кмета Димитър Николов, който много ни помага, със зам.-кмета Йорданка Ананиева, с председателят на Общински съвет-Бургас проф. Севдалина Турманова и Здравната комисия. Работим в тясна колаборация, за да постигнем всички наши и общи цели.