Захариева отрече Нова Атлантида – Димитър Стоянов й намекна, че е ограничена, с мисъл на Кенеди
Бургаският депутат Димитър Стоянов и външният министър Екатерина Захариева не стигнаха до съгласие за Нова Атлантида. Народният представител зададе въпроса, за който „Флагман“ вече писа, от името на „групата на прогресивните социалисти“. Той бе свързан с отношенията на България с „новата държава“.
Председателстващият петъчния парламентарен контрол Валери Симеонов възкликна: “Благодаря, г-н Стоянов, за бургаския въпрос!“
Пленарната зала пък се забавляваше с нестандартния казус.
„България не е признала под никаква форма съществуването на споменатото от Вас Княжество Нова Атлантида като суверенна държава. Нещо повече – не съществува какъвто и да било акт на международно признаване на такова княжество. То не съществува нито юридически, нито физически“, отсече от своя страна Екатерина Захариева.
„Защо казвам, че не същестува физически? Както правилно отбелязвате, на 17 юли 2012 г. подводният вулкан Havre Seamount от вулканичната островна верига Kermadec изригва и в резултат на повърхността на океана се образува временно плаващо образувание от пемза с ниска плътност, със значителен размер от приблизително 400 кв. км. През следващите 122 дни образуванието от нестабилна плаваща маса постепенно се разтваря в океана“, добави министърката.
Процесът на създаване и разпад на това образувание бил изследван от международна група океанолози от САЩ, Великобритания, Нова Зеландия и Австралия. Резултатът бил публикуван в изданието „Nature communications” на 22 април 2014 г.
Захариева дори се позова и на геоложки институт към БАН, именован „Страшимир Димитров“, според който това образувание също вече не съществувало.
„В този смисъл разбирате защо и Министерството на външните работи не развива външна политика спрямо така несъществуващата територия Княжество Нова Атлантида, а също така не са поставяни и разглеждани въпроси от двустранен характер“, обясни Екатерина Захариева.
Тя добави, че според съответната конвенция за дипломатическите отношения, за да има международни връзки, трябва да са налице и две суверенни държави, които да имат съответно съгласие помежду си.
Още през 2014 г. МВнР отговорило на Владимир Баланов, който се обяви за владетел на Княжеството Нова Атлантида и предложи „островът“ да се присъедини към Република България.
„Тъй като обектът всъщност не е трайно закрепен за земните недра и, плавайки, той променя местонахождението си (още тогава), той не може да се третира като земя, респективно, като остров. Въз основа на заключението, че обектът не представлява остров, не съществува правна възможност този плаващ обект да бъде обявен за част от територията на България. Това са отговорили колегите още 2014 г. В допълнение към това, не считаме и за възможно реализирането на евентуални икономически ползи за страната, предлагани от г-н Баланов, от експлоатацията на ресурсите, намиращи се в изключителната икономическа зона или континентален шелф, поради обстоятелствата, че такива не могат да бъдат определени около гореспоменатото временно плаващо образувание“, заключи външната министърка.
Валери Симеонов даде думата на Димитър Стоянов за два допълнителни въпроса, „свързани с плаващия остров“.
„Даа, наблюдавам усмивките на лицата на колегите“, започна бургаският депутат, след което продължи сериозно: „Г-жо министър, аз ще се откажа от двата въпроса, които имах да задам, защото Вие de facto отговорихте на тях. Явно обаче говорим за различни неща. Защото по данни отпреди месец геолозите започват да говорят за създаването на осми континент в този район на света – това, за което аз Ви говорих. Но явно противоречивата информация води до различни изводи.“
Димитър Стоянов изказа мнение, че българското правителство следва да се заинтересува по този въпрос.
„Моето отношение към казаното от Вас ще го изразя по следния начин: българският народ има една поговорка „Господ дава, но в кошара не вкарва“. Въпросът ми е свързан само с използването на една възможност и нищо повече“, изкоментира депутатът.
По думите му, ковид кризата променила нашия свят и, искаме или не, той никога няма да бъде същият. Дали ще е по-добър или по-лош, зависело от нас.
„И по повод на казаното от Вас, аз искам да цитирам една мисъл на Джон Кенеди: проблемите на света не могат да бъдат решени от хора, чиито хоризонти са ограничени от очевидните реалности; нуждаем се от хора, способни да мечтаят за неща, които никой никога не е виждал. Моля Ви се, казвайки всичко това, позаинтересовайте се по-сериозно по въпроса“, призова в заключение Димитър Стоянов.
Екатерина Захариева не се възползва от правото си на отговор, с което и полемиката приключи.