ГЕРБ изглежда стабилна, но при разклащане имиджа на Борисов партията много лесно би рухнала
Премиерът и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов е подложен на залпова атака с компромати през последните седмици. Според някои това ще доведе до края на политическата му хегемония в България, продължаваща вече десетина години. Доколко това е вероятно? Разговаряме с Милен Любенов, доктор по политология, преподавател в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, специалист по партии и партийни системи. Любенов бе и секретар по вътрешната политика на бившия президент Росен Плевнелиев (2012 – 2017 г.)
- Д-р Любенов, някои побързаха да обявят края на ерата „Бойко Борисов“ след последните скандали с есемесите, записа на гласа му и снимките. Има ли основание за такава прогноза?
- Това е поредният сериозен скандал, в който името на премиера стои на дневен ред. И то скандал, на който все още няма отговори. Дори напротив – виждаме, че премиерът дава противоречиви и объркани обяснения на въпросите, свързани както с есемес кореспонденцията с Васил Божков, така и с последвалите записи и снимки. Дали можем да говорим за политически край или не, е много трудно да се направи анализ. Това обаче е много сериозна имиджова криза, която рефлектира не само върху личността на премиера, но и като цяло – върху партия ГЕРБ и правителството. Защото този скандал беше отразен в редица, авторитетни при това, международни медии като „Блумбърг“, европейски вестници и сайтове. Така че от изключително важно значение изобщо за реномето на страната е да се дадат адекватни отговори на характера на всички тези сигнали и скандали. Не визирам само изтеклите записи и снимки, но най-вече тежките обвинения, които отправя Васил Божков към управлението и по-специално към Борисов и Владислав Горанов. Защото на практика той ги обвинява в мегакорупция, инкриминирайки себе си, тъй като реално той е участвал в този корупционен процес. Въпреки че говори, че е бил рекетиран. Но ако се приеме тази хипотеза, той тогава е трябвало да сигнализира за този рекет, така че при всички случаи Божков сам инкриминира себе си и това прави казуса още по-любопитен. Защото за първи път виждаме бизнесмен като Божков да инкриминира себе си. Така че това е въпрос на проверка. А по отношение на записа, на мен ми се струва, че най-важно в случая е не да бъде установено дали става въпрос за оригинален запис, а дали става въпрос за автентичност. Трябва да се даде отговор дали този разговор се е състоял; както и дали снимките са автентични и отразяват това, което се вижда на тях, а не дали са променяни. Защото през изминалите години станахме свидетели именно на такъв подход – „няма го оригиналния запис, това е презапис, т.е. нищо не може да се направи“, както беше скандалът с Мишо Бирата. Това, че е презапис, не означава, че разговорът не е автентичен. На мен ми се струва, че сега отново ще се плъзнем по една подобна плоскост, тъй като едва ли можем да очакваме от прокуратурата и настоящото й ръководство обективен подход.
- Казвате нещо ключово. Според Вас в случая не можем да очакваме обективен подход от прокуратурата?
- Да, мисля, че не можем да очакваме, защото тя и през последните дни и седмици демонстрира двоен аршин. Сега от една страна се показва една есемес кореспонденция, която засяга съветник на президента и задържания бизнесмен Бобоков. От нея може да се направи предположение, че става въпрос за търговия с влияние. Но що се отнася до кореспонденцията на Божков, от която също може да се направи предположение за търговия с влияние - не виждаме нещо да е последвало, въпреки че споменаха, че са разпитани Борисов, Горанов и Менда Стоянова като свидетели във връзка с това дело, но... да видим. Но поне на този етап се наблюдава двоен подход от страна на прокуратурата. Затова считам, че не можем да очакваме обективност.
- Откъде допускате, че може да идват компроматите срещу Бойко Борисов?
- За мен това е вторичен въпрос, който би бил важен за едно разследване, тъй като едни подобни записи, едни подобни снимки, които са правени нерегламентирано, подлежат на такова разследване. Т.е. това е въпрос, който засяга разследващите. И те трябва да му дадат отговор. Важно е да се фокусираме върху съдържанието – това е основният политически въпрос, за да бъде разбрана обективната истина. А кой стои зад тези снимки – самият Борисов назова някакъв широк кръг от лица, включвайки опозицията, включвайки несъществуващи или тепърва възникващи политически партии, спомена и президентски дрон, в рамките на шегата казвам всичко това. Но Борисов управлява вече десет години. Като през тези десет години България се превърна в една държава, оплетена в политико-олигархични зависимости, които се случват с дейното участие на политиците и държавните институции – с тяхното действие или с тяхното бездействие. В този смисъл атаката може да бъде свързана именно с тези политико-олигархични и мафиотски преплетки, които са опасли държавата през тези години.
- За да може да бъде съборен Борисов, обаче, трябва да има и видима алтернатива. Виждате ли сред тези политически проекти, които се появяват, или в лицето на БСП формация, която може да обере протестния вот и да събори ГЕРБ?
- Този въпрос има две измерения. Твърде често се коментира, че в страната няма алтернатива – няма алтернатива на какво, е въпросът. Ако говорим за електорална алтернатива, т.е. за съюз/съюзи от партии, които набират определена критична маса за подкрепа, която да формира мнозинство - да, този въпрос изглежда проблематичен с оглед на тази конфигурация. Но алтернатива в политиката и в живота винаги има. Няма незаменими хора, няма незаменими партии, няма незаменими политици. Всъщност, няма празни пространства. Алтернатива винаги ще се появи в една институционална система от отношения. Така че дали ние ще преминем през някакви турбулентни периоди на по-крехки, на по-странни и нестабилни мнозинства и коалиции, преди да се преформатира отново партийната система по някакъв начин, предстои да видим. Но ГЕРБ като политическа партия, дори без Цветанов, виждаме, че продължава да бъде, поне на този етап, устойчив субект поради една проста причина – Борисов. ГЕРБ е силно персоналистка партия, която се свързва с Борисов, от една страна, и, от друга страна, тя разчита на много силни клиентелни мрежи, включително на хора, заети в държавната администрация по места, ведомства, служби и т.н. Така че в този смисъл този конструкт изглежда стабилен, но при разклащане на имиджа на самия Борисов този конструкт много лесно би рухнал. Защото за всяка една персоналистка партия, при разклащане по някакъв начин на репутацията на нейния лидер, перспективата тя отново да се развие и да се стабилизира като устойчив политически субект и да получава избирателна подкрепа, остава проблематична и това можем да го видим с много други такива партии. Включително партията на Берлускони. Какво остана от Берлускони – най-дълго управлявалия министър-председател в историята на Италия след Втората световна война? Сега партията му е в порядъка на 4-5%. Формация, която печелеше убедително избори. Берлускони имаше три кабинета за този период. И сега виждаме, че тази партия ерозира и на нейно място в дясното пространство се утвърждават други две формации, които я изместиха – Лигата на Салвини и Италиански братя на Мелони. Така че не е изключено такава перспектива в някакъв план - не става дума дали ще бъде сега, догодина или по-догодина, - да се случи и с ГЕРБ.
- Това ли е най-сериозната имиджова криза (понеже употребихте този израз) за Борисов от началото на политическата му кариера?
- Имаше много кризи, всяка една от които беше тежко имиджова, свързана пак с подобни записи, в които имаше данни за престъпления и търговия с влияние, които обаче не доведоха до резултат. Но сега има много силно натрупване на скандали или на атаки към него, които атаки не са случайни, разбира се. И това натрупване води към извода, че той и правителството се намират в една доста сложна ситуация, защото ние не знаем какво още можем да видим като атаки и като компромати.
- Т.е. можем да очакваме и още подобни компромати?
- Не бихме могли да го изключим, като виждаме интензитета на тези компромати, които започнаха преди пандемията и които продължават и сега.
Шефът на ГДБОП е силно притеснен и звъни на Борисов – „кво става“.
Шефът на ГДБОП е лична капия на Борисов.
Борисов звъни на Гешев - „кво става“.
Гешев отвръща: „Ако още веднъж ми се обадиш по телефона, такава пресконференция ще свикам, че ще ти завие свят!“.
И му затваря телефона.
Предстои ли акция „На колене! Ти си абсолютен престъпник!“?