Финансовото състояние на община Добрич като причина за втори мандат на кмета
През последните години Община Добрич изпълнява проекти в областта на околната среда и регионалното развитие. Те са с фокус подобряване на инфраструктурата; саниране на многофамилни жилищни сгради и постигането на енергийна ефективност; градското възстановяване и развитие. Изпълнението е с осигурено европейско финансиране.
Но как се управляват и какви са последствията за общината и гражданите като цяло? Вложените средства на практика водят ли до устойчивост на постигнатите резултати? Това са само част от въпросите, които хората трябва да си зададат.
Безспорен е фактът, че са налице констатирани редица нарушения при изпълнението на проектите. И първите нарушения започват още от момента на възлагане на обществените поръчки за изпълнение на предвидените по проекта дейности.
Ето и конкретика, която е по документи: Близо половин милион лева са сумарно наложените финансови корекции на Община Добрич. Всички те са поради установени нарушения на закона за обществените поръчки в хода на провеждане на процедурите за избор на изпълнители.
По-голяма част от договорите, които Общината е възложила в този мандат са вече изпълнени и разплатени към избраните изпълнители, но сега е моментът, в който Община Добрич ще трябва да възстанови сумите по безспорно установените нарушения.
Всички те касаят заложените от Възложителя (Общината) критерии за подбор, посочените изисквания към участниците, начин за оценка на офертите на участниците, субективната методика. Тези факти остро повдигат въпроса какво е наложило поставянето на такива изисквания към участниците, така че това впоследствие да доведе до констатиране на нарушения и налагането на финансови санкции на Община Добрич. А те са за сметка на нейните граждани. Как се провеждат обществените поръчки за милиони левове в Община Добрич, има ли корупция и как гражданите ще платят за безхаберието на общината?
Досегашният кмет на града от Реформаторския блок - Йордан Йорданов, е решен на всяка цена да спечели втори мандат. Защо му е да оглавява Община в плачевно финансово състояние, която дължи над 20 милиона лева? Това число красноречиво говори за финансовата дисциплина на местния управник. Опасенията, че случващото се през последните 4 години ще излязе наяве, ако се окаже вън от кметството след този вот и да му бъде търсена отговорност от компетентните органи, дали не е причина да опитва на всяка цена да спечели нов мандат?
След което да продължат розовите прессъобщения на пиарката му за един приказен Добрич, нямащ нищо общо с действителността, а само с любовта между хората.
115 милиона лева са похарчени във водния цикъл, който още не е изпълнен и за предизборно замазване на улиците с асфалт. Но хората не знаят, че ще плащат и за тези 20 милиона лева задължения на общината, оставени в „наследство” за техните деца и внуците.
И като апотеоз на цялата реалност, милиони левове се харчат по договор за сметоизвозване и почистване, но кофите в града преливат, а боклуците са навсякъде. В отговор на сигнали и жалби на гражданите Общината отбелязва, че няма нормативни документи, които определят
естоположението на кофите, както и техните отстояния от жилищните блокове. Съгласно Закона за управление на отпадъците тези правомощия са на кмета, но в общинската наредба за управление на отпадъците на територията на град Добрич, всички тези правомощия са прехвърлени на концесионера. Не е случаен и човекът, който управлява местното поделение на частната компания - близостта му до кмета е публична тайна за всички добричлии.
Нищо лично, въпрос на бизнес. И на избор, който добричлии трябва да направят в неделя.
Кадрите, които публикуваме са изпратени от добричлии. Те твърдят, че са заснети през този месец.