Бургаският депутат Али: 70% от младите не са женени – логично е при тази несигурност, страхуват се
„Младите се страхуват да създават семейство и деца, за бъдещето на които не могат да осигурят сигурност, средства и условия”. Това каза бургаският депутат от ДПС Севим Али от парламентарната трибуна. Тази седмица Народното събрание обсъди Годишния доклад за младежта за 2018 г.
Тя и Севим Али за поредна година изразиха противоположни позиции по темата.
От името на парламентарната група на ДПС Али посочи: „Към 31 декември 2018 г. населението на България е с близо 50 хиляди по-малко в сравнение с 2017 г. (…) В края на 2017 г. населението ни е намаляло с малко над 51 хиляди души, сравнено с 2016 г. Цифрите са аналогични и това са предимно млади хора, които напускат България, за съжаление. При население 7 милиона души, младите хора до 29 години в България са малко над 1 милион души, а тенденцията е повече от тревожна, като населението над 65 години е малко над 21%. Нищо ново, сравнено с Доклада от 2017 г.
Прогнозата – броят на младите хора ще намалява, като особено рязко това ще се отрази на възрастовите групи между 15 и 19‑годишна възраст, и 20 и 24-годишна възраст.
Абсолютно същата констатация беше записана в предходния Доклад. Какво се случи за тази една година, от доклад до доклад, след като статистическите данни и прогнозите остават същите? Броят на преселилите се от селата в градовете е по-голям, отколкото обратното направление: град – село. „Данните показват, че от младите хора на възраст между 15 и 29-годишна възраст малко над 784 хиляди души живеят в градовете, а малко над 257 хиляди души живеят в селата“ – пише в Доклада за 2018 г.”
Според Севим Али, както е тръгнало, в доклада за 2019 г. числото на младите, живеещи в селата, ще падне под 200 000.
„Като 70% от всички анкетирани млади хора не са женени, не са омъжени”, каза депутатът и изкоментира: „Логично е - защото при съзнание за несигурност и недоверие в обществената среда кариерната реализация добива често пъти приоритет пред брачната. Затова да не се чудим защо броят на новородените пада. Младите се страхуват да създават семейство и деца, за бъдещето на които не могат да осигурят сигурност, средства и условия."
Али каза и че е налице „още една много тревожна констатация, която плаши”:
„Една четвърт от младите хора посочват, че средствата им за пълноценно хранене са по-скоро недостатъчни. За каква стратегия говорим? За какви иновации и стратегически цели говорим, щом една четвърт от младите хора в България нямат достатъчно пари за пълноценно хранене”, възмути се бургаският народен представител.
От ДПС са извели и извод, че хората в селата не виждат перспектива и затова ги напускат, както сочели статистическите данни.
„За поредна година Докладът констатира – по отношение на населеното място, живеещите в столицата и областните градове виждат по-добри шансове за добра заплата за сметка на живеещите в малките населени места. И, да – констатацията е вярна, но - до тук. Истината е, че ни е нужна реалистична и действаща стратегия за младежта в малките населени места, в която освен констатации да има план за действие, иначе селата все така ще обезлюдяват откъм млади хора”, заяви още Севим Али.
53% от младите не работят по специалността си, се казва в Доклада за 2018 г., което означава, че нещо куца в нашата образователна система и връзката й с реалния свят. Много се говори и се пише за това и се оказва, че огромна част от младежите ни са се сдобили със специалност, която не се търси на пазара на труда, смятат от ДПС.
Севим Али обърна внимание и на статистиката, свързана с неработещите и неучещите младежи.
„И следва изводът от Доклада, до който всеки сам стига: това проучване ясно сочи това, че държавата, като официален посредник между безработните и пазара на труда, се оказва не толкова ефективен инструмент. Ние от парламентарната група на ДПС казваме, че този инструмент, за съжаление, не е ефективен”, обяви Али.
„Като цяло считаме, че констатациите в Доклада за 2018 г. са точни, но, за съжаление, констатираните факти са от години, а тенденцията не се променя. Това отново и отново рефлектира върху демографския проблем, бягството на младите хора в чужбина заради ниските доходи, както и задълбочаване на проблемите, най-вече в малките населени места”, заключи депутатът.
Остри критики по Доклада се чуха от представители на „БСП за България”.
Той обаче бе одобрен от пленарната зала с 93 гласа „за”, 32 „против” и 3 „въздържал се”.
Пляскайте минуси сега върху истината за да ви олекне!
КАто абслолютен минимум залага че 20% от децата в малките градове са си повече от добре и поне още толкова са си тотално ОК. Да сложим още 30%, които изкривяват статистиката със статуса си на социално слаби, а реално, техните са в чужбина и пращат лев, като сложим и турското малцинство по селата, чийто деца също не живеят никак зле! Да не ми говори че от Турция не им се помага! И е редно тя да си се грижи за тях! Редни е под някаква форма да си плаща за правото на съществуване на незаконната им етническа партия. И то кво остана? Циганите. Ако детето ви в наши дни не живее добре, или трябва да си инвалид, психипноболен, и (за съжаление масата) тотален мързеливец, знаеш само да мрънка, нарежда държавата, пие професионално ракия, или кафенца и знае всипки конспиративни теории за Бойко. ШиМъИзвиняа.
Предизборни лозунги. Пълнеж е тая статия.
Най-лошото за България тепърва предстои!
Кое според вас е по-малкото зло?
Че те и шведските цигани са такива...