Много от СДС ще гласуват за „Демократична България“ заради съюза ни с ГЕРБ – освободихме нишата на автентичното дясно
Костадин Марков е на 47 г., член на Националния съвет на Съюза на демократичните сили (СДС). Бивш зам.-кмет на Бургас и бивш депутат от Реформаторския блок в 43-ото Народно събрание. Миналата година бе преизбран за зам.-председател на СДС, но малко след това подаде оставка заради несъгласие с новото ръководство на партията в лицето на лидера Румен Христов.
- Г-н Марков, Бойко Борисов обеща сигурно избираемо място на СДС в евролистата на ГЕРБ. Шестото място на Александър Йорданов такова ли е?
- Първо, не съм политическа врачка, за да кажа, че шестото мястото е избираемо. И второ, нямам представа, защото при ГЕРБ може да се получи концентрация на преференции, въпреки че Борисов намекна, че няма да играят така. Аз не изключвам техните членове да си харесат някой и той да измести шестия, дори и да приемем, че това е избираемо място.
- А възможно ли е пък Александър Йорданов да измести с преференции тези преди него?
- Не мисля. Ако беше Тони Койчев (Антон Койчев, неуспешен кандидат за лидер на СДС – б.а.), примерно, щях да кажа, че е възможно при концентрация на вота на СДС. Не знам дали Сашо Йорданов може да мобилизира седесарите да акцентират върху него за преференция. Даже си мисля, че Илия Лазаров, който е по-назад в листата, ще събере повече преференции.
- Защо? Йорданов е добър оратор, поетичен, говори силно антикомунистически.
- Йорданов за мен е безспорен седесар от самото начало. На мен лично ми е много симпатичен и много го харесвам, но фактът, че не мина по пътя, по който са минали другите кандидати... Той отдавна се е откъснал от СДС. Появи се последния месец във връзка с тази номинация и мисля, че затова хората в СДС трудно ще акцентират преференциално за него. Иначе, не отричам качествата му и също смятам, че е добра кандидатура като човек. Просто ръководството на СДС трябваше да отиграе това по друг начин.
- Преди няколко месеца Александър Йорданов обясни, че продължава да живее в Тодорживково време, гледайки „дребните селски хитрини“ на Бойко Борисов. Не е ли безпринципно сега да влиза в листата му?
- Аз при много хора съм наблюдавал този процес. Спомням си и Методи Андреев мина по този път горе-долу... Сега аз мога да отговарям лично за себе си, това по-скоро е въпрос на Сашо Йорданов. Ако аз съм изразил такива крайни позиции, защото те наистина бяха крайни, честно казано трудно ще се съглася да вляза в листа на ГЕРБ. Защото тя даже не е коалиционна - тя е листа на ГЕРБ.
- А според Вас избирателите на СДС ще бъдат ли мотивирани да гласуват именно за листата на ГЕРБ, подредена от Бойко Борисов?
- Ей това не мога да го преценя, защото си мисля, че може би направихме голяма услуга в момента на „Да, България“.
- Имате предвид „Демократична България“?
- Каквото и да се казваше голямото обединение, забравих го - това, което събира там ДСБ, „Зелени“ и всичко... Мисля, че им направихме услуга, защото много хора от периферията на СДС ще пуснат за тях според мен. Ние ги оставихме сами в нишата на автентичното дясно. И си мисля дали сега не им направихме евродепутат с този ход, защото ако приемем, че ние имаме десетки хиляди гласове, аз допускам „утечка“ след този съюз с ГЕРБ. И това е голямата политическа отговорност на ръководството на СДС, което взе това решение в момента.
- „Демократична България“ като че ли изненадващо издигна Радан Кънев за водач на тяхната листа. Това добър ход ли е според Вас, или по-скоро не?
- За мен е много силен ход, защото Радан е ярко име, запомнящ се. Не че споделям всичките му тези, обаче той е агресивен тип, който ще им раздвижи кампанията. И мисля, че това е много силен ход. Комбинирано с нашето отиване при ГЕРБ, може и да им докара мандат.
- А Вие лично разколебан ли сте за кого да гласувате?
- Аз съм си седесар в кръвта и в сърцето. Никога не мога да бъда разколебан за кой да гласувам, което няма да ме спре после да потърся политическа отговорност от ръководството за ходовете, с които не съм съгласен.
- Преференция ще ползвате ли?
- Винаги ползвам преференция.
- Да питам ли за кого, или не?
- Няма да отговоря, и да питате.
- А кой ще спечели евроизборите, каква Ви е прогнозата?
- Всичко зависи от това дали ГЕРБ ще обърнат този скандал с Цветанов от пасив в актив. Безспорно това е един морално укорим акт, който им отне много. Обаче ако успеят да го обърнат на базата на това, че наистина само при тях се носи реална политическа отговорност за действията на отделни техни членове – наистина при тях има реални оставки и реални оттегляния от съответните постове – ако наблегнат на това, може да го превърнат в позитив. И тогава си мисля, че ще спечелят безпроблемно изборите. Единственото, което ме притеснява, е датата 26 май. Населението в големите градове тогава ще е по балове, по празници, и си мисля, че резултатът на ДПС, чийто електорат не е толкова мобилен, ще се доближи до този на ГЕРБ и на БСП. И затова очаквам някаква изненада. Но моята прогноза все пак е, че ГЕРБ ще се справи с тази ситуация.
- Оттеглянето на Цветан Цветанов като депутат може ли да дестаблизира парламента според Вас?
- Не, не мисля. Дали е Дариткова, която е доста авторитетна личност, или е Цветанов – не мисля, че това ще им се отрази. Ще си овладеят групата, както и съответните контакти с останалите парламентарни групи.
- Някои дават апокалиптични прогнози, че това наистина ще е краят на СДС заради обединението, което направихте с ГЕРБ. Вие какво мислите?
- Имам такъв страх. Дали ще има край тази синя идея – не знам, докато има идиоти като мен, които до последно ще драскат за нея... Не знам дали ще е краят, но смятам, че ще бъде в изключително тежка ситуация СДС именно защото освободи нишата на автентичното дясно само за хора, които не са десни. Объркахме нормалните хора. Аз не знам за кого ще гласува един нормален човек в тази ситуация. Знам, че се дразнят при „Демократична България“ от „Зелени“, от пембени, от Христо (Иванов), който е неопределен. Знам, че се дразнят, че ние се събрахме с ГЕРБ. Остава една огромна част от населението, която не знам как ще гласува.
СОЦИАЛНИТЕ МИНУСИ и ВРЕДИ за БГ Общество са хиледи закрити фабрики ,заводи ,предприятия ,цехове милиони бг граждани са оставени без препитание над 1,5 милион души напускат страната кои на гурбет в АНГЛИЯ Германия, Испания а другите умрели от глад и болести
ИВАН КОСТОВ в комбина с МУРГИНА дъшерята на ДС генерал охрана на баи Тошо изнасят и депозират в АНГЛИИСКИ БАНКИ ТОНОВЕ ЗЛАТО ОТ ДЬРЖАВНИЯ РЕЗЕРВ,и си скатава 1,5 милиарда$ в офшорки на о-в МАН
Семеиството на Костов имат и около 1 % дялове и акции в УНИкредит ,като шерка му е омъжена за дясната рька на шефа на мегабанката
КОСТОВ притежава 4 огромни хотела в к-к.с Златни Пясъци 3 хотела в Сл.Бряг и 1 в Приморско генериращи милиони лева приходи годишно ,хотелите са писани на подставени лица от ВИС-2
1. Месечна инфлация 300%.
2. Обезценена национална валута 3000 лева = 1 долар.
3. Валутен резерв на страната около 200 милиона долара, като при ниво 1,2 милиарда долара, Луканов обяви спиране на плащанията по външния дълг защото резервът е паднал „… под нивото на възможния минимум“.
4. Растяща безработица, достигаща до 16% официално и над 25% реално, заради неработещите, но нефалирани предприятия.
5. Средна работна заплата 35 000 лв = 12 долара.
6. Средна пенсия 18 000 лв = 6 долара.
7. Тотална изолация чрез Шенгенския списък заради високата корупция и престъпност в България по това време.
8. Прекъснати връзки със светоните финансови институции – МВФ и СБ.
9. Дългове към външни кредитори – над 13 милиарда долара.
10. Пълен блокаж на държавата и разгул на „бригадирското движение“ на мутрите. Който не плащаше рекет, нямаше право на бизнес. От рекета бяха „освободени“ само назначените от БКП/БСП “бизнесмени“.
Какво остави след себе си Иван Костов?
1. Месечна инфлация 0,2%, годишна 3%.
2. Национална валута – 2 лева = 1 долар.
3. Валутен резерв – 3,7 милиарда долара.
4. Ниво на безработица под 15% с тенденция към ускорено спадане, което стана през следващите години.
5. Средна заплата 250 лв = 125 долара.
6. Средна пенсия 130 лв = 65 долара.
7. Премахване на Шенгенската изолация и свободно пътуване в Европа.
8. Възстановени връзки със световните финансови институции – МВФ и СБ, както и с Европейската банка. В резултат: нарастнало доверие на външния свят към България и рязко увеличаване на външните инвестиции.
9. Външен дълг на България – намален до 9,5 милиарда долара.
10. Активни действия срещу мутрите и срещу тяхното влияние в обществения живот. Започва възстановяване на държавността и повишаване на обществената дисциплина.
Какво може да се добави към този списък?
- не пропусна през въздушното пространство на България преминаването на руски специални части, желаещи да извършат десант в Прищина, Косово, поканени от незнайно кого, най-вероятно от същите „прогресивни” сили, които продължават да държат Кремъл толкова време.
- не допусна в България десетки хиляди бежанци от войната в Югославия. В състоянието в което се намираше държавата по това време, това би било равносилно на самоубийство
По колко ти дават на ден?
Боклуци.
ТИЯ ФАШИСТИ
ЕЛЕНА ЙОНЧЕВА ЩЕ ОБЕРЕ ЛАВРИТЕ за евровота