Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Facebook - следващата мощна централна банка?

Предстои нова революция във фейсбук
Ключови думи: Фейсбук, Фейсбук прави банка, промените във фейсбук, новини от последните минути

Със своите 2,7 млрд. потребители Facebook може да подкрепи криптовалутата си с колкото други валути поиска и по този начин да се превърне в псевдо световна централна банка, коментира в своя публикация в Medium Ланс Инг, ангел инвеститор и предприемач.

Той цитира материал на The New York Times (NYT), според който Facebook ще изгради собствена криптовалута, която може да се ползва в WhatsApp, - компания, част от Facebook.

Ходът на Facebook очевидно е противопоставяне на заплахата от възникващите конкуренти Telegram и Signal. NYT вече писа, че тайните усилия на Facebook за изграждане на собствена криптовалута „са започнали през миналата година, след като Telegram набра финансиране за 1,7 млрд. долара, за да финансира проекта си за криптовалута".

Между Messenger, WhatsApp и Instagram, които се притежават от Facebook, има колективни 2,7 милиарда потребители. Ако Facebook реши да подкрепи стойността на собствената си цифрова монета с кошница от чуждестранни валути, то тя може потенциално да се превърне в най-голямата централна банка в света - защото това правят централните банки – печатат пари, за да подкрепят от икономиката на страната и валутните резерви.

Това не само ще бъде фундаментално развитие за световната икономика, но и ще превърне социалната мрежа в сериозна и бърза заплаха за съществуващите гиганти във финансовата индустрия.

Двете най-големи компании за кредитни карти в света са Visa и MasterCard. Те ни дават възможност да сключваме сделки, без да носим пари у себе си и след това те уреждат тези сделки с нашите банки.

Ако Facebook издаде своя собствена цифрова валута и всичките ѝ потребители имат мобилен портфейл във Facebook с монети на Facebook, тогава нуждата от кредитни карти ще се свива все повече и повече.

Просто е - правиш покупка онлайн, плащаш за нея с Facebook монети. Много приложения вече са интегрирали потребителското влизане с профили във Facebook. Е, плащането ще е просто още една крачка.

Представете си как си купувате лате в Starbucks, докосвате телефона си на касата, за да платите с Facebook монети вместо с Apple Pay или Google Wallet. Facebook определено ще предложи маркетингови стимули за потребителите, за да плащат те с мобилните си Facebook портфейли в момента на покупката. По този начин съществуващите мобилни портфейли ще трябва да се борят за пазарен дял.

И ако накрая Facebook подкрепи стойността на конвертирането на монетите си с пари от реалния свят, малцина биха видели необходимостта от често конвертиране на монетите си във Facebook.

Но защо пък ще ви трябва да купувате Facebook монети? Поради голямата разлика, която би дошла от всичко това за електронната търговия.

Електронна търговия F.0

Когато бъдат представени официално Facebook монетите, това може да доведе до ново ниво на електронната търговия.

Facebook ще постигне мечтата си за онлайн търговец, способен да публикува и продава артикули директно в своите приложения, чак до процеса на плащане. Няма да има повече кликвания върху връзки към сайтове на трети страни. Няма да има нужда да пишете данни за кредитна карта или PayPal. Онлайн пазаруването ще се превърне в двуетапен процес във Facebook приложенията. Виждам, харесвам, кликвам на бутона „купувам“, натискам за потвърждение. Монетите във Facebook преминават от мобилния ми портфейл към продавача - веднага.

Няма да има спредове при валутните курсове и много по-ниски такси за трансакции. Социалните мрежи, мигновените съобщения и електронната търговия ще станат наистина интегрирани. Потребителите ще очакват удобството на трансакциите с два клика. Съществуващите платформи за електронна търговия, използващи традиционни портове за плащания, ще трябва да се адаптират, за да се конкурират.

Разбира се, трябва да отбележим, че този сценарий отдавна е реалност в Китай с портфейла WeChat и Alipay – от години.

 

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Сагата с 215-метровия небостъргач в София приключи Главният архитект Богдана Панайотова е отхвърлила проекта, похвали се кметът Васил Терзиев Тръмп-младши: Зеленски не иска мир Крим би трябвало да е най-лесната отстъпка за Зеленски, защото той е част от Русия през последното десетилетие
По-високи обезщетения и стимули за ранно връщане на работа Министърът на труда обяви Министърът на труда обяви финансова промяна, която ще облекчи семейството и пазара на труда Изкуството като мисия: Проф. Борислава Танева с авторски концерт за деца на Младежкия фестивал „СОЛиСиМи“ в Бургас Проф. Танева е личност с ярка мисия – да създава, обучава и вдъхновява
Спира това предаване по Нова ТВ, защото е адски тъпо Шоуто, водено от Емо Чолаков и Мария Игнатова, стартира петия си сезон на 18 февруари 2024 г. и трябваше да бъде един от акцентите в пролетната схема на телевизията, но се провали тотално  Лавров: Тръмп единственият, който иска да отстрани първопричините за конфликта Руският външен министър потвърди, че разговорите със САЩ продължават и има няколко признака за движение в правилната посока
Къде изчезна Гала Джуджи пое функциите й в студиото и съвсем естествено влиза в ролята на лидера Турските власти настаниха над 50 000 души в джамии след силния трус На 997 пострадали е оказана спешна помощ, 83 сгради имат незначителни щети
Спаси София направиха страшен цирк Борис Бонев и Ваня Григорова заплашиха с искане на оставки Загина при ужасяващ инцидент едва на 18 години Организаторите съобщиха, че лекар се е опитал да реанимира Симон oще на пистата, но усилията му не са довели до възстановяване на жизнените й функции
Тръмп: Русия вече направи доста голяма отстъпка, не завладя цяла Украйна Той изрази увереност, че Путин ще го послуша по въпроса за спиране на ударите по Киев Какво се случва с нея Има болнав вид