Как да предпазим личните си данни във Facebook (ВИДЕО)
„Правителството на Великобритания, доколкото ми е известно, няма договор с Кеймбридж Аналитика. Видяхме какъв е случая и обвиненията към тази компания са много сериозни. подкрепям действията на разследващите, защото хората трябва да занят как се използват личните им данни”, заяви Тереза Мей.
Постовете ни, реакциите и търсенията в социалната мрежа могат да са достатъчни за изграждането на наш профил, твърдят експерти. Точно това е идеята на приложението, заради което избухна скандалът около Фейсбук. Авторът на технологията, обаче, остава скептичен.
„Точността на тези данни е изключително преувеличена в практиката. В най-добрия случай имахме шест пъти по-голяма вероятност да направим погрешен профил за един човек, отколкото да бъде правилен”, каза той.
Междувременно, потребителите на Фейсбук вече са над 2 милиарда. Според експертите, именно използването на компютър и телефон може да даде много лична информация за нас – дори да нямаме профили в социалните мрежи.
„Гугъл, Фейсбук, Вайбър и всички тези подобни знаят къде си, кога си, с кого говориш... знаят най-вероятно къде стоиш, защото ако 10 дни нощуваш на едно място – най-вероятно там живееш.Ако не искаш да не знаят къде си – не ползваш телефон. Точка. Няма друг начин”, заяви Светлин Наков от Софтуни.
И няколко съвета за предпазване на личните данни във Фейсбук. Единият е да проверим приложенията си, защото те често имат голям брой разрешения за достъп до информацията ни. Да използваме програма, която блокира реклами. Да проверим настройките си за поверителност във Фейсбук. А може и да свалим копие от цялата информация, която Фейсбук притежава за нас, за да видим какво точно социалната мрежа знае. За това има специален бутон в "Настройки".