В съда: „Лукойл“ и прокуратурата удариха рамо на Винарско и Вратица срещу концесията на „Хидроминерал“
Ключови думи:
Винарско, Вратица, Камено, Каята, Стайко Манев, Динка Георгиева, Хидроминерал, Лукойл, прокуратура, ВАС, Административен съд - Бургас
Върховната административна прокуратура се застъпи за жителите на село Винарско и Вратица. В понеделник се гледа делото във Върховния административен съд (ВАС) във връзка с концесията за каменната кариера в находището „Каята“, дадена на дружеството „Хидроминерал“.
На първа инстанция Административен съд-Бургас отмени положителната Оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС), издадена от Регионалната инспекция за околната среда и водите-Бургас. Решението е от 8 февруари 2017 г. Това на практика блокира концесията. РИОСВ-Бургас, както и концесионерът обаче обжалват пред ВАС.
На делото присъства и прокурор, който изрази мнение, че решението на бургаския съд следва да бъде потвърдено.
Той обясни, че е вярно, че в района няма водоизточници, но там имало водоснабдителна площ. Според прокурора институциите е следвало да обърнат внимание на това. Именно заради очакваните проблеми с водата протестират и жителите на двете села Винарско и Вратица, намиращи се в община Камено. Те организираха пореден митинг, но този път в София, както „Флагман“ съобщи.
Прокурорът обяви, че за концесията е нужна и Оценка за съвместимост по съответната наредба, както е изтъкнал бургаският съд.
Любопитното е, че РИОСВ-Бургас не бе изпратил адвокат или юрисконсулт, който да защити жалбата им във ВАС. Това обаче бе направил концесионерът.
Адвокатката Кънева, представляваща „Хидроминерал“, обясни, че решението на Административен съд-Бургас следва да бъде отменено. Тя не прие аргументите, че е нужна и Оценка за съвместимост за конкретния случай.
Кънева каза, че районът не попада в защитена зона, а такава имало чак на 14 км от мястото на концесията. Тя се позова и на становище на Министерството на околната среда и водите.
Действително това инвестиционно намерение няма как да окаже значително въздействие върху околната среда, заключи адвокатката.
Според нея цялата кореспонденция след 11 юни 2014 г., когато ОВОС е приключена, е правно нерелевантна и не би следвало съдът да я взима предвид.
В един момент адвокатката изпадна в леко комична ситуация. След като направи дълга пауза, тя попита съдебният състав: „Извинявайте, какво ви казах, че много се ядосах“.
Една от причините за лошото й настроение се оказа ново писмо на „Лукойл“. То бе приложено като доказателство по молба на Динка Георгиева – председател на сдружението „Винарско за достоен живот“, което е страна по делото и е против концесията.
Документът е с дата 4 септември 2017 г. и е адресирано до Министерството на енергетиката, до областния управител на Бургас Вълчо Чолаков и до кмета на Камено Жельо Вардунски.
От писмото става ясно, че „Лукойл“ изобщо не е бил уведомен за концесията, при положение че в района минават важни подземни комуникации. От нефтозавода научили за проблема от протестите на жителите, които се проведоха в Бургаско преди няколко месеца.
„Едно от тези съоръжения е магистрален тръбопровод, собственост на „Лукойл България“ ЕООД. Той е с диаметър DN 300 мм и работно налягане Р = 6,4 Мра“, се казва в писмото, подписано от Г. Раков – ръководител отдел „Експлоатация и тех. политика“ в „Лукойл България“.
От него става ясно още, че в непосредствена близост до тръбопровода е разположен преносен газопровод и други съоръжения към него, собственост на „Булгартрансгаз“ ЕАД.
От „Лукойл“ се свързали с „ Булгартрансгаз“ и установили, че и те не знаят за концесията. Това не било редно, тъй като ставало дума за няколко инфраструктурни обекта с повишена опасност. Всички тези съоръжения пресичали и автомагистрала „Тракия“, която е в близост.
В писмото на представителя на „Лукойл“ се посочва, че за друга подобна кариера в Старозагорско са били уведомени от Министерството на енергетиката, за разлика от случая в община Камено.
От компанията изтъкват, че според нормативни документи в Република България около газопроводите са регламентирани различни ограничителни зони.
Както и че бизнесът следва да се развива и да създава работни места, но не и за сметка на друг бизнес.
„Трябва да се има в предвид, че авария на тръбопровода в следствие на взривовете ще създаде екологични щети, свързани с разлив на горива и замърсяване на почвите в землището на съответните села.
При скъсване, пробив на газопровода ще доведе до изхвърляне в атмосферата на значителни количества природен газ и загазяване на района.
Моля, да ни предоставите необходимата техническа документация, свързана с предстоящата експлоатация на кариерата“, завършва писмото на г-н Раков до институциите.
Адвокатката на „Хидроминерал“ обаче контрира, че това лице нямало компетентност и не следвало документът да се взима предвид.
Прокурорът и жителите от района, които бяха в съда, обаче отново обясниха, че има куп пропуски на институциите във връзка с даденото разрешение за концесия. С което поискаха ВАС да потвърди решението на Административния съд в Бургас.
Динка Георгиева предостави на съда и нови доказателствени средства, свързани с кадастъра. Тя посочи, че на кадастралните карти никъде не е отбелязано, че в района има вододайни източници. Според нея това е пропуснато нарочно от институциите през годините заради интересите на концесионера.
Тя попита и защо не се задейства ВиК-Бургас.
Според Георгиева, там следва да се изградят охранителни зони, каквито са изискванията, свързани с безопасността на питейната вода.
Тя обясни и че кариерата заплашва не само двете села, но и езерото Вая в община Бургас. То също можело да бъде засегнато, тъй като в него биха се влели продукти от взривовете.
И автомобилите на магистрала „Тракия“ били под заплаха от инциденти. Взривовете щели да са само на около 700-800 метра от аутобана и имало опасност дотам да достигнат отломки.
Отделно от това адвокатка на „Винарско за достоен живот“ също разкритикува защитата на концесионера, чийто анализ на част от нормативните уредби бил „абсолютно погрешен“.
Тя обясни и че в района на концесията се намира единствената мера, която се ползва от местните, за да пасат техните животни.
Думата взе и кметът на Винарско Стайко Манев. Той се възмути, че концесията обхващала дори земи на баща му и попита на какво основание държавата е позволила да се прави кариера в частната му собственост.
Манев се обърна и към адвокатката на „Хидроминерал“, като заяви: „Какви са тези членове, ние говорим за човешки живот“. Той я попита дали тя би се прибрала у дома си, ако няма вода.
Кметът обясни и че в района има археологически находки и че водоизточниците там са ползвани още от римски времена.
Още един жител на Винарско - Петър Георгиев, взе думата, като се обърна към съда: „Искаме само вода и чист въздух. Нищо повече.“
Очаква се до месец ВАС да вземе окончателно решение по казуса. Любопитното е, че в Шесто отделение, което се занимава с делото, доскоро е бил и новоизбраният шеф на съда Георги Чолаков. Той пък е считан за протеже на Георги Колев, когото наследява.
Колев е смятан за близък до статуквото около главния прокурор, ДПС и премиера Бойко Борисов. Дали това ще повлияе на решението на съда, можем да гадаем.
Дори и ВАС да отмени окончателно ОВОС, това едва ли ще означава край на битката.
Жителите на Винарско и Вратица смятат, че концесионерът няма да се откаже и ще продължи да се бори за каменната кариера чрез рестарт на съответните процедури.
Генералното решение би било държавата да отмени концесията.
5
Коментара по темата
5.
007
07.11.2017 00:36:01
да ама РП-Айтос прикрива, кой са наглите имотни измамници от айтос,които крадът атрактивни наследствени имоти в айтос
май защото никой не им е предложил щедро възнаграждение ,за да си свърши работата45
май защото никой не им е предложил щедро възнаграждение ,за да си свърши работата45
4.
rwe
06.11.2017 23:42:53
kmeta na vinarsko e bokluk i mosenik....bese i yli4en 4e luje ..kato durt ciganin...no ne go yvolnixa...gerbadjii mrasni.....
3.
Дааа
06.11.2017 21:19:38
А кариерата в Банево кога ще я закрият? Когато след някой взрив пресъхне минералния извор ли?
2.
Браво
06.11.2017 20:00:44
Най после отровителите на региона, Лукойл да вземат страна и да защитят концлагеристите населяващи техните газови камери. А къде е Желчо Къртунски които заставаше зад населението на Винарско и Вратица.
1.
Димо
06.11.2017 19:40:37
КОЙ е концесионерът ? Кой е ? Осветете го ! Поредния наглец ! Готов е да остави хората без вода за да си натъпче зурлата !