Лекарката, чието бебе почина след сепсис: Болката е ужасна, мечтая да видя наказани!
Болката е ужасна, мечтая да видя наказани. Това каза пред камерата на Нова телевизия д-р Елена Леви, чието новородено дете почина след сепсис.
Бебето е недоносено, но с малко - появява се на бял свят в началото на 9-тия месец.
Историята е особено тежка, защото ни среща с една майка, която вместо да прибере детето си у дома в деня на изписването, научава, че то е починало.
Елена носи под сърцето си Емануил 9 месеца. Но бебето живее само 9 дни.
В деня на изписването лекарите й съобщават, че имат съмнение за вродена аномалия – стеснение, при което храната не може да преминава през стомаха на бебето. Така детето е преместено с линейка в „Пирогов”. Няколко дни по-късно лекарите отхвърлят опасността от аномалия. И за втори път Елена се подготвя да прибере Емануил у дома. Купува и торта – за благодарност на колегите. Не знае обаче, че вместо да го посрещне, ще трябва да го изпрати.
„Три часа чаках пред вратата на реанимацията и в 1 часа бях повикана от завеждащия на отделението, за да ми съобщи, че детето е починало. Питах от какво си е отишло от този свят, като все ми повтаряха, че детето е добре“, разказва д-р Леви.
Кръвните изследвания от деня на смъртта показват наличие на псевдомонас.
При постъпването на моето дете, това изследване е отрицателно, уточнява Елена.
Становището на медицинския одит пристига три месеца по-късно. Макар че в него се споменават двете отрицателни проби в двете болници, изводът на финала е, че „липсват категорични данни относно това инфектираността да е от вътреболничен произход”.
А пробите са кръвни, пише в документите от „Майчин дом”. И отново са отрицателни.
Единственото сигурно нещо е, че детето е загинало от сепсис, каза директор на „Медицински одит“ проф. Златица Петрова. В кой момент е станало заразяването на детето, никой не може да докаже, добавя тя.
Според инспекторите от РЗИ хигиената в отделението си е била на ниво. В отговора си обаче, от медицинския одит споменават, че в детските клиники на „Пирогов” е имало два изолирани случая на псевдомонас. Т.е. още две деца с бактерията, но те не са били в контакт с Емануил.
Децата нямат контакт помежду си, но медицинският екип има, каза Елена.
„Реаниматорът не е намерил за нужно да го реанимира. Няма такава държава пациентът да умре и реаниматорът да остане на работа“, добавя тя.
От дете Елена иска да е лекар – такъв, който спасява живот. Вече обаче не може. Тя не води раждания и не преглежда бременни жени.
„Като всяка майка не съм емоционално стабилна. Полагам усилия, но има неща, които разтърсват“, споделя тя.
„Ще се върна, когато съм емоционално стабилна. Обичам професията си“, добавя д-р Леви.
„Болката, която един лекар или един пациент изпитва, не е по-различна. Всеки го боли за детето му. Болката от загубата е огромна, но и породената от това, че някой се разхожда ненаказан, е не по-малко страшна“, каза още д-р Елена Леви. Добави Коментар