Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Защо 12-годишна ученичка преби майка си?

Ключови думи: агресия, флагман
Тревожните разстройства напоследък вземат връх и все повече хора търсят психологична помощ. Доскоро на първо място са били депресиите, но в момента водещ е целият спектър от хипохондрии, панически атаки, обсесивно-компулсивни разстройства. Това споделя психологът от Велико Търново Кристина Дешкова.

“Напрегнатото ни битие и многобройните житейски предизвикателства не може да не се отразят и на психиката на човек. Впечатление обаче прави, че се променя и културата на потребление. Хората все повече разбират ролята на психолога и търсят специализирана помощ. Преди това нуждаещите се прибягваха до услугите на религиозни ритуали, врачки, лекари”, обяснява Кристина Дешкова. Тя допълва, че семейното консултиране става все по-популярно. Класика е първо жената да потърси специалист, а след това води и съпруга си.

“Това поведение показва зрялост, споделяне и признаване: “Помощ! Помогнете! Имаме проблем!” В Центъра за психологично консултиране “Алма” във Велико Търново посещенията са доброволни. Работим с мотивирани хора, които по този начин си помагат и сами. Поддържаме връзка с психиатър и когато се налага, осигуряваме консултации с него, защото една патология без медикаменти не може да се оправи. Основните ни клиенти са предимно млади хора на възраст 30-35 години, но идват и нуждаещи се в пенсионна възраст. Съдействие търсят ученици, дори и без да са споделили с родителите си, че смятат да се консултират със специалист. Усилено работим и с деца”, обяснява Кристина Дешкова.

Тя разкрива, че често родителите не могат да се справят сами с агресивното поведение на синовете и дъщерите си и искат намесата на психолог. Все по-често притеснени родители искат помощ за децата си, които си правят неприлични снимки и дори ги публикуват в интернет. Ученичка на 12 години сама потърсила психологична помощ, като споделила, че на моменти изпада в дива ярост и пребива майка си. “Помогнете ми! Не знам какво ми става. Страхувам се, че ще я убия!”, проплакало пред специалистите момичето.

“Много младежи посягат към наркотици, а леката дрога отключва шизофрения. Не са рядкост биполярните афективни разстройства, при които има редуване на мания и депресия. Много често тези състояния се отключват при младежи след бригади в чужбина. Това са млади, интелигентни и образовани хора, които след смяна на средата заради психическото и физическото натоварване получават подобни психични разстройства. Много често депресия може да се породи у човек и от трагична новина по телевизията”, споделя Кристина Дешкова. Психоложката е категорична, че се наблюдава тенденция на увеличаване на случаите на тревожни разстройства. Тези хора се ограничават, затварят се, не общуват и дори не смеят да излязат извън дома си.

“Задържането на мисли например, нежеланието, неспособността или неумението да изкажеш чувствата си на глас може да доведе до болки в гърлото. Трупането на гняв пък води до язва на стомаха”, подчертава Кристина Дешкова. Богатият й опит на психолог я е сблъскал с разнообразни казуси. Работила е с жена, която била нападната в подлез и пребита. Когато я подложили на скенер заради ударите в главата, лекарите открили, че тя има туморно образувание в мозъка. Оперирали я и сега е жива и здрава.

“Ако не е бил побоят, нямало да се разбере за тумора и лекарите да я избавят от него. Така и лошото, което понякога се случва на човек, може да се окаже, че е за добро”, коментира Дешкова. Сред най-фрапиращите случаи в практиката й е дете на 3 години и половина, което не можело да говори, а издавало единствено нечленоразделни звуци. След 6-месечна терапия малчуганът вече има речников запас от 150-200 думи и дори ги свързва в изречения.

“Понякога в кризисна ситуация е достатъчна дори и една консултация и човек да излезе от “черната дупка”. Не е нужно много време, за да се почувства добре, стабилен и в душевен мир. Има школи, които стигат и до крайности, като например са склонни да твърдят, че щом човек е загинал в катастрофа, това означава, че е пожелал собствената си смърт”, казва Кристина Дешкова.


0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Незабравен: Поставят паметна плоча в Айтос на герой от "Великата война" Проектът се реализира с дарения  Грешки, които пречат да излекувате разбито сърце Как да продължите напред
Оляха се Сравниха журито с ЦК на БКП Учителката, накарала дете да бърка в тоалетна чиния, няма да бъде уволнена Директорката на градината Красимира Малинова няма да понесе санкция, защото не била пряко замесена
В Шънджън такситата летят, храната се доставя с дронове, а роботи правят кафето Новите технологии са превзели китайския мегаполис Ново 20! Слънцето имало съзнание, твърди проучване Идеята всъщност изобщо не е от днес или от вчера, но чак сега се поема от научните среди
САЩ обмислят да съкратят четири пъти редовните войски Ще се минимализира и висшето командване на въоръжените сили Меркурий се обръща и късметът се връща Меркурий най-накрая става директен в понеделник – на 7 април, а Венера – на 15 април.
Американка претърпя нещо ужасно и остана с метално лице след тур в Тайланд В един от дните на ваканцията си американката претърпя инцидент с нает скутер Продажбите на руски автомобили рухнаха Производителите на "Лада" и "КамАЗ" зоват за помощ държавата
След помен за починал: 10 души с натравяне в спешното в Неделино Те са били на системи Не пътувайте с мръсна кола до тази държава, ще ви глобят 400 евро Внимавайте в Гърция