Държавата "национализира" плажните капанчета и спасителни вишки
За съдържанието на решенията съобщиха членове на Асоциацията на концесионерите на морски плажове, притеснени от факта, че цялото оборудване, което ще поставят на брега за следващия туристически сезон автоматично ще се окаже не тяхно, а собственост на държавата
Става дума за спасителските вишки, пунктовете за оказване на медицинска помощ, заведенията за бързо хранене и т.н.
Според концесионерите, текстовете на въпросните решения съдържат и друг текст, чието изпълнение ги поставя в абсурдна ситуация. Става дума за указание, според което при изтичане или прекратяване на договор концесионерът е длъжен да предаде на държавата плажа във вида, в който го е получил за стопанисване. Това предполага демонтирането на всички преместваеми обекти върху него. Изпълнявайки това изискване обаче те автоматично биха попаднали под ударите на закона за увреждане или разрушаване на държавна собственост.
Проверка на "Дневник" показа, че идентични текстове са записани в концесионните договори, подписани за плажовете и в големите курортни комплекси по Северното Черноморие - "Златни пясъци", "Св. Св. Константин и Елена" и "Албена".
Любопитното в случая е, че те са съставени на базата на други правителствени решения, гласувани още през 2008г., в които изискване за "одържавяване" на преместваемите обекти няма
"Най вероятно и в двата случая – изготвянето на проекта за правителствено решение и съставянето на договор за отдаване на концесия, става дума за некомпетентност или небрежност", коментираха юристи в Министерството на туризма, пожелали да не бъдат назовавани.
Според тях двата текста - за придобиване на собственост върху временни обекти на плажа и за тяхното разрушаване, си противоречат и поставят концесионерите в абсурдна ситуация.
"Най-вероятно става дума за превантивна мярка, която държавата се опитва да приложи в случай, че при напускането си концесионер не отстрани от плажа временните обекти", предположи председателят на Асоциацията на концесионерите на морски плажове Иво Стефанов. Той не се нае да коментира противоречието със задължението за демонтирана и на практика "присвояване" на държавна собственост от концесионерите след изтичане на договорите им.
Дневник потърси и гледната точка на представителите на държавата по регионите - областните управители.
"Актове за държавна собственост върху преместваеми обекти не се издават", казва пред изданието областният управител на Бургаска област Вълчо Чолаков. При това положение никой в администрацията ми няма задължението да актува като такива спасителски вишки или каравани по плажовете, подчерта той.
Според Чолаков, който преди да влезе в областна управа бе известен като един от най-добрите бургаски адвокати за привеждане в изпълнение на правителствените решения, гласувани на 10 ноември ще са необходими допълнителни указания от Министерството на туризма.
След оставката на правителството и предстоящото назначаване на служебен кабинет подобни указания едва ли ще бъдат изготвени опасяват се концесионерите на плажовете. А времето след евентуалните предсрочни парламентарни избори през пролетта и началото на следващия туристически сезон със сигурност ще се окаже прекалено кратко за коригиране на решенията, взети от кабинета на Борисов.
Така в началото на следващото лято, най-вероятно заради административна немарливост, те ще се окажат принудени да оборудват плажовете, които стопанисват в полза на държавата, а след това и да понесат санкции за това, че са повредили собствеността й.
Юристи в Министерството на туризма коментират, че от гледна точка на държавата, гласуваните решения също изглеждат абсурдни.
От една страна тя действително трябва да положи усилия за опазване на морските плажове от незаконно строителство, изоставени временни търговски и други преместваеми обекти. От друго страна обаче излиза, че държавата сама ще трябва да санкционира концесионерите, които решат съвестно да изпълнят изискванията й.
5
Коментара по темата
5.
Аз
28.11.2016 09:42:36
Правилно
4.
Bingo
28.11.2016 09:38:52
Добре дошли в Абсурдистан. Защо не се споменават имената на вносителите на тези меко казано "малоумни" наредби. Това правителство продължава да бълва само простотии.
3.
SUPERCHEP
28.11.2016 08:07:08
Ами те от Общината няколко години сключваха и абсурдени договори с клаузи, където от тях не се допускаха кучета на плажа, при положение че е пълно с други животни и птици. При положение, че плажната ивица е ДЪРЖАВНА, а не ОБЩИНСКА собственост, в тез договорчета имаше доста съмнителни клаузи.
2.
56
28.11.2016 01:32:53
С една дума -СЪБИРАЙЙЙЙ
1.
???
28.11.2016 00:33:00
И ся,хаменото ко шъ прай !????
Открийте дарителска сметка за наско,поне да има ко яде !!!
Открийте дарителска сметка за наско,поне да има ко яде !!!