Инвалидните пенсии вече няма да зависят от степента на увреждане?

Министър Калфин заяви, че вече няма да се определя степента на увреждане, а процентът на остатъчна функционалност.
29 Януари 2016, Петък, 14:07 ч.
Социалният министър призна, че трудоспособността се оценява по остаряла българска методика, предлага критерият да е процентът на остатъчна функционалност
Условията за отпускане на инвалидни пенсии ще се запазят, но няма да се посочва определен процент намалена работоспособност след заболяване на работещия. Идеята е да направим доста промени в тази система, тъй като има съмнения, че не е справедлива. Започнахме процедурата на публично обсъждане. В момента трудоспособност се оценява по една остаряла българска методика. Това каза в „Тази сутрин“ по БНТ министърът на труда и социалната политика Ивайло Калфин.
„Ние предлагаме да се възприеме класификацията на Световната здравна организация, приета 2001 година. В много европейски страни тя се използва. Там се обръща пирамидата. Ако в досегашната методика се говори за степен на увреждане и процент на увреждане, в методиката на Световната здравна организация и класификацията се говори за процент на остатъчна функционалност. Ако аз съм претърпял някакво заболяване, което оставя след това следи и щети върху здравето ми, се оценява не какви са тези щети, а какво бих могъл да правя и каква е функционалността, която имам“, обясни Калфин.
„Променяме и начина, по който се взимат решенията. Идеята е много по-индивидуализирано да бъде решението за всеки човек и съобразено с неговите конкретни условия, заболяване, възможност, работна среда и т.н. И полагаме специални усилия за хората, които са в трудоспособна възраст, да им помогнем да се върнат на пазара на труда“, добавя социалният министър.
„Първата комисия е медицинска експертиза. И ако се възприеме методиката на Световната здравна организация, тя на практика представлява един код, който казва какво е заболяването, каква му е тежестта, какви са му влиянията, въздействията върху организма. Втората комисия вече дава индивидуалния съвет на човек с това заболяване дали може да се върне на работа при същия работодател, но на друго работно място, дали трябва да се адаптира то, какъв пакет от социални и допълнителни плащания му трябва, има ли нужда от помощ за придвижване и има ли нужда от помощ за комуникация“, подчерта Калфин. В момента ако един фалшив документ се появи, никой няма право да го оспори, да потърси друг и т.н., което обезсмисля контрола върху лекарските комисии, каза още министърът.
В категории:
Политика










Трагедия в Турция
31/03/2025, Понеделник 07:40
0

Какво време ни очаква в понеделник?
31/03/2025, Понеделник 07:18
0





Това са истинските причини жените да привличат емоционално недостъпни мъже
30/03/2025, Неделя 22:00
0

Вече не купувам хляб, от 2 кг брашно правя 45 броя от тези памук питки
30/03/2025, Неделя 21:40
1

Макрон с призив към Нетаняху
30/03/2025, Неделя 21:24
3

Ужасна вест от Мианмар
30/03/2025, Неделя 21:23
0

Шокиращ финал
30/03/2025, Неделя 21:20
0


В место да увеличите броя и разкриете повече ТЕЛК състави с цел да улесните достъпа до експертиза с една единствена медико социална трудово експертна комисия с представители в нея на медицински експерти ,социални работници , експерти по трудова медицина,представители на агенция по заетостта, представители от НОИ ,вие създавате нова втора експертна комисия за да може на ново да ни разкарвате нас болните да се редиме на опашки и да чакаме и в тази втора комисия да може да ни връща за още и още нови допълнителни медицински изследвания .
Защо не ни принудите да минаваме на още три четири комисии ,че да не можем да излезем от омагьосания кръг на комисиите ,та да може хептен да ни направите на болни идиоти.
Да ви пикам на реформата недоносче.
Втората комисия по трудоспособността към НОИ е с целта е драстично да намалява разходите за инвалидни пенсии от НОИ и социални разходи на държавата.
Антисоциалния министър Калфин води дясна монетарна правителствена политика с цел макроикономическо регулиране, считайте намаляване на държавните разходи , за най уязвимите неравностойни социални групи,хората със здравни увреждания.