Златина Тюлиева е новият председател на ОбС в Приморско, готвят Барцулева за зам.-кмет
Ще се вслушвам в гласа на опозицията, стига предложенията от тяхна страна да бъдат градивни, обеща Тюлиева
Ключови думи:
приморско, сесия, общински съвет, димитър германов, кмет, златина тюлиева, миглена барцулева
05 Ноември 2015, Четвъртък, 13:29 ч.
Автор: Радостина ГЕОРГИЕВА снимка АвторътОчаква се ексшефката на местния парламент да получи добра компенсация за лоялността си към Димитър Германов
Златина Тюлиева от ГЕРБ бе избрана за председател на Общинския съвет в Приморско с пълен консенсус на тържествената сесия днес /ВИЖ ТУК/. Предшественичката й Миглена Барцулева от Реформаторския блок, която е сред знаковите фигури за Приморско, не бе в залата при полагането на клетвата на новия местен парламент. Очаква се Барцулева да получи добра компенсация за лоялността си и за това, че докрай остана вярна на Димитър Германов. За нея най-вероятно ще бъде отредено зам.-кметско място в Общината, макар че кметът Германов към момента не е обявил това свое решение.
От трибуната на местния парламент Златина Тюлиева благодари за доверието и призова колегите си да забравят предизборните емоции и да работят като екип за развитието на Приморско. Нейната кандидатура бе подкрепена и от управляващи, и от опозиция. Това ще бъде третият й мандат в местния парламент, като в предишния тя бе председател на Комисията по бюджет и финанси. „Колегите имат поглед върху работата ми досега и предполагам, че това е причината за консенсуса. Ще се вслушвам в гласа на опозицията, стига предложенията от тяхна страна да бъдат градивни. Една конструктивна опозиция винаги е била необходима на Приморско”, каза Тюлиева.
В категории:
Приморско
Зловеща мистерия с Валентин от Варна
Актьор почина само на 16 години
НОИ разкри: Това са най-богатите пенсионери в България
Карлос Насар влезе Топ 10 на Балканите
Норвежки кораб отказал да спаси руски моряци от потъналия "Урса Майор"
Какво се случва? Нов мощен взрив, този път в Стара Загора
27/12/2024, Петък 14:57
0
Изпийте това преди да седнете на празничната трапеза
27/12/2024, Петък 14:42
0
Проф. Рачев: Няма страшно, януари идва с 8-10 градуса!
27/12/2024, Петък 14:21
0
Новогодишната нощ в София - без фойерверки и заря
27/12/2024, Петък 13:55
0
Норвежки кораб отказал да спаси руски моряци от потъналия "Урса Майор"
27/12/2024, Петък 13:44
1
Президентът прибра майка си в Бояна
27/12/2024, Петък 13:22
1
Откриха 12 тела в тайни гробове
27/12/2024, Петък 12:58
2
"Черната вдовица", която с цианид уби мъжете си, почина в затвора в Япония
27/12/2024, Петък 12:47
0
Актьор почина само на 16 години
27/12/2024, Петък 12:24
0
Защо празнуваме Нова година на 1 януари
27/12/2024, Петък 12:01
1
Възрастна дама поръча от е-магазин подаръци, прецакаха я и не може да си върне парите
27/12/2024, Петък 11:35
1
Карлос Насар влезе Топ 10 на Балканите
27/12/2024, Петък 11:04
0
ректор на Бургаски свободен университет – ІІ част
Налбантов се стреми да подражава на проф. Чобанов във всичко. Много му се иска и той да преподава в БСУ за да има възможност да сваля студентки. Затова в Приморско Налбантов разпространява за себе си слуха, че уж бил преподавател в университета. Казва, че там много го ценяли и всяка седмица го канели да преподава. Хонорарите, които му плащали в БСУ били много повече от заплатата, която получавал в училището. Налбантов се хвали дори и пред учениците по време на час. Казва, че само да искал щял да напусне Приморско и да започне работа в БСУ, където много го искали. Там щял да получава голяма заплата и щял да си гледа рахатлъка. Ама не искал, защото бил много загрижен за учениците, искал да бъде полезен на Приморско и затова бил останал. Бил се жертвал заради тях, раздавал всичко от себе си, а те не оценяли жеста му.
В тази връзка Налбантов постоянно измисля разни случки за това какво му се било случило в университета – как преминала лекцията му, как реагирали студентите, какви въпроси му били задавали и т. н. По време на някакъв разговор, сякаш между другото споменава, че трябвало да отиде до университета да си вземел хонорара или да се срещнел с Чобанов за да уговорел някои условия от договора си, да уточнял графика на лекциите си… Странното е, че за дълъг период от време докато е “преподавал” в университета Налбантов не е знаел какво точно преподава. Когато някои хора са го питали какво преподава, той се затруднявал и не знаел какво да отговори. Впоследствие намира отговор и на този въпрос – бил преподавал “философия на правото”. Разбира се всички знаят, че това е лъжа, но повечето приморци се правят, че му вярват само за да не го обидят. А иначе помежду си говорят, че този човек не е в ред – много фантазирал, лъжел и сам си вярвал.
За съпругата си (Христина) Налбантов казва, че за известен период била следвала “право” в БСУ. По това време той бил преподавател в университета, а тя му била студентка. Тогава двамата се били запознали и оженили. Но впоследствие Налбантов разбрал, че БСУ е един фалшив и не много авторитетен университет и затова прехвърлил жена си във Великотърновския университет. Там тя завършила “история”. Тези, които познават жена му твърдят, че не е възможно тя да е изучавала “право”, защото по нищо не личало тя да има някакви юридически познания. Други твърдят, че Налбантов използвал връзките си само за да приемат жена му в БСУ и впоследствие да я прехвърли по-лесно във ВТУ – явно е, че по онова време за нея е било непосилно да бъде приета във ВТУ с кандидат-студентски изпит на общи основания.
Пред свои близки и познати Налбантов твърди, че жена му фактически не е следвала и не се е явявала на изпитни сесии. Всъщност той бил имал толкова големи връзки, че направил така направо да й издадат дипломата. В тази връзка Налбантов е предлагал на много свои познати услуги от тоя род – да им се издаде диплома за завършено висше образование без да са следвали и без да са полагали каквито и да е изпити. За да му повярват той давал за пример жена си – щом нея успял да уреди, значи можел да уреди и други хора. Задължително условие било това да станело във ВТУ или БСУ, където ректорите били негови хора. В другите вузове нямал толкова стабилни връзки.
През 2001 г. излязоха някои разкрития за БСУ за това, че някои студенти са били оценявани без да са се явявали на изпит, но скоро след това скандалът е бил потулен и прикрит с лъжливи показания на свидетели. Пак по това време е било образувано наказателно производство в Бургаския районен съд по жалба на студенти, които твърдели че БСУ издава нелигитимни дипломи. По повод на започналото следствено дело, проф. Чобанов е бил отстранен временно от длъжност. Интересното в случая е и това, че съдийката която го отстранява от длъжност – Яна Колева, е негова бивша студентка. Според всеобщото мнение съдийката се е опитвала да разчиства лични сметки с ректора, но така или иначе не е успяла да постигне нищо. Пет месеца по-късно поради липса на доказателства прокуратаурата прекратява следственото дело и проф. Чобанов е възстановен на поста ректор.
За всички обаче е ясно, че тази практика съществува във вузовете и не може да остане скрита. Проблемът идва и от това, че в днешно време подобни явления като купуването на изпит или диплома се възприемат от повечето хора като нещо нормално и в реда на нещата. Това е и причината явлението да е толкова масово и на практика да не се преследва от закона. В местния форум на http://www.bourgas.org има открита дискусия за корупцията в БСУ. Някои студенти си признават, че са давали пари за вземане на изпит, други сондират мнения и питат как вървят тарифите за тоя или оня изпит, кой преподавател колко вземал и т. н. Има и такива, които отричат да са давали пари, казват, че са си вземали изпитите и никой нищо не им е искал. Според тях преподавателите никого не са изнудвали, нито са очаквали да получат нещо от студентите, но по принцип нямали нищо против да приемат пари, ако някой от студентитене сам изяви желание да им ги предложи. Една от студентките, Марчето, дори се възмущава: че какво толкова е станало, казва тя, никой не й бил искал пари – за да вземела изпит само давала на преподавателите да я опипат тук и там и с това всичко се разминавало – и изпита е взет, и тя доволна и изпитващия доволен (вероятно тук става въпрос за преподаватели в преклонна възраст).
Със сигурност Налбантов е помагал на много приморци децата им да влязат във ВУЗ. Някои от облагодетелстваните родители му се отблагодарявали със скъпи подаръци, черпели го където го видели, подмазвали му се. В такива случаи Налбантов не пропускал случай да се самоизтъкне пред свои познати, казвал че еди-кой си му се подмазвал, защото бил вкарал сина му във ВУЗ и т. н.
През януари 2002 г. Налбантов в качеството си на директор на СОУ – Приморско преназначава съпругата си на длъжност “учител по география”. (Преди това тя е била само възпитател). Доскоро тя е нямала такава квалификация и учителите с право негодуват. Всички недоумяват как е възможно изведнъж тя да придобие втора специалност “география” без да е учила и без да се е явявала на изпити. По принцип се досещат, че тук става въпрос за някаква измама извършена във Великотърновския университет предвид връзките на Налбантов с ректора на университета. Но в края на краищата учителите разбират, че не могат да направят нищо срещу Налбантов. Негодуват известно време, спорят, възмущават се (“как е възможно да се случват такива неща”), докато постепенно се примиряват с измамата и замлъкват завинаги все едно че нищо не се е случвало.
(писано през 2004 г.)