Бургас с нов онлайн културен пътеводител
03 Септември 2015, Четвъртък, 10:27 ч.
Проектът "Burgas Culture Guide" е нова и единствена по рода си онлайн платформа
От 1 септември Бургас има своя нов онлайн културен пътеводител. Създаването му е е финансирано с общински средства.Проектът "Burgas Culture Guide" е нова и единствена по рода си онлайн платформа, насочена изцяло към културата и изкуството. Тя съчетава в себе си съвременна визия, функционалност и полезно съдържание.
"Burgas Culture Guide" е модерен пътеводител, насочен към стимулирането на по-широко гражданско участие в културния живот на града. Той има няколко основни сегмента.
В културната програма ежедневно се обновява онлайн календар и интерактивна градска карта, съдържащи пълна програма на културните и развлекателни събития и обекти в града и региона.
В сегмента на културните пространства се съдържа информация за тях и интерактивна карта с локации и актуална програма.
Сегментът "Култура за деца" представлява единствената за града платформа за детски събития и инициативи в областта на културата, изкуството и образованието.
В частта за литература, визуални и изпълнителски изкуства, се представят акцентите в творчеството на съвременните български артисти.
Платформата е насочена към активните хора с желание за пълноценен културен и социален живот. Тя предоставя актуална информация за възможностите за семейно забавление в Бургас чрез култура и изкуство. Насочена е също към артисти на местно, национално и световно ниво, които да получат адекватна информация за културния живот и пространствата в града, подходящи за представяне на изкуството им.
Новата платформа "Burgas Culture Guide" ще намерите на адрес: www.vijcultureguide.com
В категории:
Бургас
Те поемат "Ергенът“ – bTV търси нова формула за риалитито
Тежка катастрофа в Пловдив
Шофьорите да тръгват с автомобили, готови за зимни условия. През уикенда се очакват валежи от дъжд и сняг
Беше много богат и дебел, но немотията го стопи
Изчезващ град: Гледайте Плевен и мислете за България
Отиде си известна българка
10/01/2025, Петък 18:49
0
Потъна в скръб
10/01/2025, Петък 18:33
0
Сподели, че няма почивен ден от...
10/01/2025, Петък 18:23
1
И най-упоритата орхидея ще разцъфне като пролетен храст, ако я полеете само веднъж с това
10/01/2025, Петък 18:00
0
Коя е жената, спечелила леденото му сърце
10/01/2025, Петък 17:40
0
Изчезващ град: Гледайте Плевен и мислете за България
10/01/2025, Петък 17:20
2
Я ме оставете да умра на спокойствие
10/01/2025, Петък 17:18
0
ЦСКА пребори Спартак Москва и взе супер вратар
10/01/2025, Петък 17:06
0
Петър Кънев може да преведе по мост приятел и опонент, защото му се доверяват
10/01/2025, Петък 17:06
0
Шофьорите да тръгват с автомобили, готови за зимни условия. През уикенда се очакват валежи от дъжд и сняг
10/01/2025, Петък 16:50
0
Беше много богат и дебел, но немотията го стопи
10/01/2025, Петък 16:49
0
Флагман, що толкова им се радвате? :)
Със специално решения на МС на НРБ представителите на Съветското командване дори са били освободени от задължението да представят отчетни документи за извършените от тях разходи на българска земя. На практика всеки ден от правителството се гласуват огромни суми (300 – 600 млн лв) за издръжката на Червената армия, за която до края на 1945 биват похарчени 23 млрд лв, а до края на 1947 г. – 60 млрд лв. Когато средствата в държавния бюджет се изчерпват, за издръжката на червеноармейците отиват и сумите, събрани от населението по т.н. Заем за свободата.
Изнемогвайки под това непосилно време, към края на 1945 МС се осмелява да помоли В. Молотов да бъде преустановено “това безумие, защото хазната ни няма повече средства”. Москва обаче не само не се трогва, но продължава да иска още и още, повече и все повече, с аргумента, че България като “победен съюзник на Хитлер” би трябвало да е дори благодарна, че дава “само толкова”. Цифрови данни за сравнение: 1. Количество на парите в обръщение: 1945 – 70 млрд лв; 1946 – 80 млрд лв; 1947 – 76 млрд лв. 2. Банкови влогове на населението: 1945 – 12 млрд лв; 1946 – 14 млрд лв; 1947 – 34 млрд лв. 3. Средна месечна работна заплата през 1947 г. – 10 000 лв. Скъпичко са ни излезли “освободителите”, а?!
* * *
Писмо от Г. Димитров до Сталин, 22 септември 1944 г., отн. поведението на Червената армия в България. “На редица места има случаи на насилие по отношение на местното население от страна на отделни военнослужещи:
1. Произволно се вземат от местното население работен добитък, каруци, хранителни продукти и др., без да се уведомяват местните власти и без съответното оформяне на иззетия добитък и хранителни продукти;
2. Произволно се изземват държавни и частни моторни превозни средства и смазочни масла. Това води до проваляне на есенната сеитба.
3. Някои военнослежещи в пияно състояние влизат нощем в домовете на хората в градове и села с цел грабеж, а внякои случаи – изнасилват жени и убиват мъжете им. Така напр. в с Дивдядово, Шуменско, наред с другите хора е убит и един от старите членове на Партията. Доколкото такива произволни действия внасят голямо смущение сред населението, което с неописуема радост и възторг посрещна Червената армия, моля да се направи всичко възможно за тяхното по-бързо прекратяване”. Ама си ги е бивало освободителите, а?!
* * *
Дълго време официозната историография у нас твърдеше, че именно “братушките” са ни опазили от териториално осакатяване след края на ВСВ. Всъщност по време на следвоенните мирни конференции и преговори точно САЩ и Великобритания ни спестяват тази злочеста съдба. Именно те са категорично против откъсването на Пиринска Македония от България и даването й на Югославия. Малко по-късно обаче, под внушението на Кремъл, БКП извършва чудовищно национално предателство, развивайки бурна дейност за денационализирането на Пиринско и присъединяването му към тъмницата на народите – Югославия.
С тази цел именно ръководителите на двете държави са привиквани и инструктирани в Москва, като българските вождове щателно изпълняват всички възложени им поръчения. Слава богу, че отношенията между Сталин и Тито много рязко се изострят, което води до провал на идеята… Случаят обаче е използван от Кремъл, за да се освободи от малцината му неугодни актьори на българската политическа сцена – Трайчо Костов и др. Обвинени в антисъветска дейност и връзки с английското и югославското разузнаване, те биват зверски изтезавани и избивани от “инструкторите” на НКВД под командването на главния съветник на нашенското МВР – ген. Чернов. Поведението на тези палачи възмущава дори Вълко Червенков, който се моли на Москва да ги отзове незабавно.
Сталин милостиво скланя да изпълни тази коленопреклонна молба, но на освободеното място изпраща друг кръволок – ген. Филатов. Същият е настанен в кабинет непосредствено до този на българския министър, като на практика изземва неговите пълномощия. Вълната от политическо насилие продължава, като се съсредоточава върху “прочистването” на българската армия от “Вражески елементи”. И затворите започват да се пълнят с бивши “Партизански командири” и да се огласяват от техните вопли …
Хвала на таквиз Освободители
==========================================
СССР съсипа наченките на българската високотехнологична промишленост и наложи примитивна енерго- и материалоемка тежка индустрия, унищожаваща околната среда Веднага след нахлуването в България на окупационните съветски войски биват разграбени най-проспериращите около 50 българско-германски предприятия, обявени за съветски военни трофеи. След това България е принудена, според мирния договор от Париж, да възстанови производствения процес в тях, но като предаде немското дялово участие на СССР.
Благодарение на така създадената “кооперация” предприятията много бързо са напълно съсипани и след като те вече не представляват никаква ценност, в началото на 60-те години на България бива продаден обратно бившият германски, вече съветски дял. В края на тази сложна трансформация на собствеността изведнъж се оказва, че русенският филиал на германската Muelhaupt, преди войната произвеждал изнасяни в цяла Европа турбини, вече е започнал да бълва вършачки и редосеялки, чието качество е такова, че единствено като подарък са склонни да ги приемат в Куба и няколко братски африкански и азиатски държави, поели по пътя на социализма.
* * *
Подобна схема е приложена и спрямо Ловешката самолетостроителна фабрика, чиято продукция се оценява високо дори от асовете на Luftwaffe. Благодарение на братския СССР след победата на Деветосептемврийската социалистическа революция там от проектиране и изработка на самолети ДАР се преминава към производството на велосипеди и моторетки “Балкан”, а по-късно се сглобява автомобилното чудо “Москвич”! Другата Държавна аеропланна фабрика, тази в Казанлък, произвеждаща самолетите КБ, направо е закрита още в началото на съветската окупация, а висококвалифицираният персонал е натирен.
* * *