Хората идват в МБАЛ-Бургас притеснени и с болка, прави са да очакват добро отношение!
Няма да оставим нито един сигнал от недоволен пациент без последствия, но се радвам, че благодарните хора са много повече, каза директорът на МБАЛ-Бургас д-р Георги Матев
20 Август 2015, Четвъртък, 21:12 ч.
Автор: Боряна ТЕНЧЕВАВсяка година инвестираме около 2 млн. в подобряване на условията на лечение
- Д-р Матев, в разгара на летния сезон сме, когато натовареността в МБАЛ-Бургас е изключително висока, кога ще започне ремонта на Спешното отделение, за да се облекчи работата на лекарите, както и пациентите да получават по-бързо помощ?
- Ремонтът на Спешно отделение е проектът за т.нар. Приемно-спешен комплекс, за който имаме уверение, че ще бъде финансиран по ОП „Региони в растеж“, чрез Министерството на здравеопазването. Архитектурните проекти вече са готови. Сегашното Спешно отделение ще се разшири към кабинетите, коитозаема МЦ „Св. Николай Чудотворец“и към фоайето на хирургическия корпус. Там ще бъде детският вход и детските кабинети. Те вече са готови, очаквам да ги пуснем до месец. Готови сме и с проекта за преместването на МЦ „Св. Николай Чудотворец“. Той ще заеме помещенията на бившия медицински център „Литос“ на гърба на хирургическия корпус. Ще се използва и вътрешният двор. Ще стане един хубав медицински център. До края на годината или в началото на следващата очаквам старта на ремонта, такива са уверенията от Министерството на здравеопазването.
- В Бургас от години се говори за липсата на отделение по изгаряне, каква е възможността градът да се сдобие с такова?
- Такова отделение ни е необходимо и заедно с Община Бургас работим в тази посока. Не е допустимо болнична структура като нашата да няма отделение по изгаряния и термична травма. Битовите инциденти и трудовите злополуки с изгаряния зачестяват и ние трябва да оказваме помощ на тези хора тук, в Бургас. Някога болницата имаше такова отделение, планираме да го възстановим до една година. Това ще бъде съвместно отделение по термична травма и лицево-челюстна хирургия. Такъв сектор също имахме навремето, но и той бе закрит. В рамките на една година стартираме процедура по разкриване и на отделение по гръдна хирургия. До края на тази година ще преместим на територията на болницата Кожно-венерологичния диспансер. Разходите по преместването му се поемат изцяло от Община Бургас. Имаме желание да разкрием и отделение по микроинвазивна, хибридна оперативна дейност. Така ще се обединят структурите на неврохирургия, коремна и гръдна хирургия. Това е изискване на европейските стандарти за лечебни процедури и вероятно ще търсим европейско финансиране. До края на годината ще приключим новия Кръвен център – също дълго чакан проект.
- Разбра се, че предстои преместването на площадката за хеликоптера, кое налага това и в момента той има ли готовност да бъде използван?
- При излитането и кацането на хеликоптера се създава голямо завихряне, което създава неудобство за автомобилите и посетителите на паркинга, където е сега площадката. Тя бе ситуирана там при старта на проекта за хеликоптерната помощ, защото тогава не бе възможно площадката да бъде обособена на покрива на Хирургическия корпус, където е най-доброто й място. Бе необходимо премахване на определени комуникации от покрива. Сега има възможност площадката да бъде преместена. Да, има готовност хеликоптерът да бъде използван и в момента, ако се наложи.
- Многобройни дебати предизвиква предлаганата здравна реформа и предстоящото сливане на болници, това как ще се отрази на МБАЛ-Бургас?
- Само в позитивен аспект. МБАЛ Бургас е водещата болница в Бургаска област и никой не го оспорва. МБАЛ Бургас и в момента оказва помощ на лечебните заведения, които трябва да влязат в т.нар. болничен консорциум в Бургас – Онкодиспансерът, Белодробната болница. Те и сега използват нашата реанимация, наши лаборатории и други структури. Реално пак има сливане, само че не е юридически оформено. Може би въпросът трябва да бъде зададен така – как ще се отрази това на жителите на Бургас и региона? Целта на министерството и Община Бургас е хората да получават комплексна помощ на едно място, а не както сега, да бъдат разхождани между няколко структури, вместо да бъдат лекувани. Това е целта на сливането.
- Продължават оплаквания от граждани за бавното и тежко обслужване от страна на ТЕЛК, ще има ли решение на този проблем?
- С помощта на Областния управител г-н Вълчо Чолаков разрешихме проблема с намирането на очен специалист за ТЕЛК, проблем, който месеци нямаше решение. Попълнили сме всички комисии с необходимите специалисти. Вече имаме не два, а три състава, за да не губим времето на хората. Вярно е, че пациентите чакат с месеци и са прави. Правим всичко възможно, за да съкратим сроковете.
- Какво в момента е финансовото състояние на МБАЛ-Бургас, успявате ли да се издължите към доставчици?
- Дълговете на болницата са константа повече от десет години. Подписали сме споразумения за разсрочено плащане и не сме имали сериозни проблеми от нашите доставчици. Стремим се да се придържаме към постигнатите споразумения и срещаме разбиране. Опитваме се да инвестираме в апаратура, в ремонт на базата – мисля, че това се вижда от пациентите. Всяка година инвестираме около 2 млн. в подобряване на условията на лечение. За съжаление продължаваме да търпим загуби заради социални случаи – бедни, неосигурени пациенти, бездомни, без близки. Но това е социалната функция на МБАЛ Бургас, която не върши нито една друга болница в региона.
- Има ли недостиг на специалисти и оборудване в болницата?
- Глад за лекари и медицински сестри има не само у нас, но и в чужбина. Не можем да очакваме в следващите няколко години подобряване на картината. Отговаряме на медицинските стандарти и сме обезпечили отделенията с нужните специалисти, но не мога да скрия, че те не достигат. Има и много медицински сестри и акушерки в пенсионна възраст, които продължават да работят след пенсия. Но фактът, че сме разкрили няколко нови отделения в последните години – например вече имаме няколко съдови хирурзи, а доскоро нямаше нито един, говори, че бургаската болница може да задържи качествените специалисти. Светъл лъч в тази посока е новата наредба за специализация на лекарите. Доскоро младите лекари трябваше да плащат, за да специализират. Сега те могат да специализират на работното си място и да получават заплата. Имаме 50 такива специализанти. Относно апаратурата – в последните години се сдобихме с апаратура, която е на най-високо диагностично и лечебно ниво. Имаме ядрено-магнитен резонанс, последна дума на техниката, скенер, имаме миниинвазивна апаратура за гинекологични операции, хирургиите също са окомплектовани... Разбира се, винаги може още и към това се стремим.
- Читатели ни сигнализират, че не са получили нужното според тях отношение. Хората се оплакват, че много чакат в Спешно отделение, има обвинения, че им е отказана медицинска помощ...
- Въпросът за отношението е един от най-важните в медицината, но за съжаление е въпрос на първите седем години, а не последните 7 в медицинския ВУЗ. Всеки иска и има право да получи добро отношение. Хората идват в болницата притеснени, в нестабилно емоционално състояние. Затова въведохме и службата на т.нар. супервайзъри – медицинския пост, който посреща хората и сортира случаите. Винаги в Шокова зала първи влизат тези, за чийто живот има по-голяма опасност. Останалите, дори да изпитват дискомфорт и болки, трябва да чакат. Така е не само при нас, така е навсякъде. Дори по филмите, ако сте обърнали внимание, спешните отделения имат големи чакални. Ролята на супервайзъра е да успокои чакащите, да им вдъхне кураж и да им каже, че няма нищо страшно и че те ще бъдат прегледани, когато им дойде редът.
Но искам да дам и друг пример, който нормалните интелигентни хора се надявам да разберат. Вие работите като касиер в банка. Или като инженер. Инвестирали сте в себе си и се квалифицирате 15-20 години. Познавате тънкостите на работата си. И изведнъж на работното ви място връхлита някой, който ревизира всяко ваше действие, държи ви тон и ви поучава кое точно копче да натиснете на компютъра или как да смажете машината, над която работите. Как ще реагирате? Трудно е да останеш любезен в такава ситуация, а в Спешното отделение те са ежедневие. Всеки смята, че разбира от работата на медика, учи го как да сложи слушалката, с кой инструмент да извърши прегледа. И колегите са хора, нормално е да не им издържат нервите. Разбира се, има и основателни сигнали. Вече двама лекари са предложени за наказание, защото си позволяват своеволия. Всеки такъв сигнал ще има последствия. Но ме радва, че доволните и благодарните пациенти са в пъти повече от недоволните. Достатъчно е да разгърнете книгите с похвали в отделенията, за да се уверите в това. Тук е мястото да кажа, че за по-добро обслужване и съдействие на бургазлии и гости на града МБАЛ Бургас въведе единен кратък номер *7070. На него може да се получи връзка с всички отделения на болницата, както и с дежурен.
В категории:
Здраве
Какво се случва с Урсула фон дер Лайен?
Ритуал в основата на успеха на "Приятели"
Държавата "уплаши" мобилните оператори с глоби за 56 000 лева
Две ученички от Несебър с призови места в конкурс за абстрактно изкуство и живопис
Почина творецът, който превърна рекламата в социален манифест
Много българи се чувстват ощипани от...
13/01/2025, Понеделник 20:40
1
След резила срещу Барса: Модрич с показателна реакция
13/01/2025, Понеделник 20:21
0
Димитър Бербатов тренира с...
13/01/2025, Понеделник 20:03
0
Ритуал в основата на успеха на "Приятели"
13/01/2025, Понеделник 19:40
0
Какво се случва с Урсула фон дер Лайен?
13/01/2025, Понеделник 19:21
2
Взе тежко решение
13/01/2025, Понеделник 19:00
0
България загуби изключителен лекар
13/01/2025, Понеделник 18:45
1
Много е важно да се наспивате, защото...
13/01/2025, Понеделник 18:43
0
Почина творецът, който превърна рекламата в социален манифест
13/01/2025, Понеделник 18:40
0
Лоша новина за Григор Димитров
13/01/2025, Понеделник 18:21
1
Учениците на тръни: Въвеждат оценка за дисциплината?
13/01/2025, Понеделник 18:00
4
Обяви банкрут, остана без пукнат лев в Дубай
13/01/2025, Понеделник 17:40
3