Собственик на ВЕИ: Защо държавата ни унищожава, а толерира производството на енергия от биомаса?
20 Август 2015, Четвъртък, 12:27 ч.
След промените в закона, печеля по 1000 лева на месец, а вноската ми за кредит заради инвестицията е 1900 лева, оплаква се Светослав Петров
Малките производители на зелена енергия са пред фалит заради промените в Закона за енергетиката и решението да отпадне преференциалната цена за изкупуването на електроенергията им.
„Изправен съм пред фалит. За август аз ще произведа енергия по новата цена за около 1000 лева, а вноската ми само в банката е 1900 лева“, каза пред камерата на бТВ Светослав Петров. Мъжът, който е собственик на фотоволтаична централа сподели, че идеята да се захване с този бизнес, е била на сина му. За реализирането на проекта им са нужни над 350 000 лева. Те идват от банка в залог на цялото семейно имущество – два апартамента и наследствена земя.
През 2008 г. Европа задължава страната ни да стимулира производството на електроенергия от ВЕИ. Тогава първи крачки в този бизнес се опитват да направят Светослав и семейството му.
Държавата изкупува електроенергията им на преференциални цени. Светослав прави сметката, че инвестицията трябва да се върне до 5-6 години. Докато подготвя документите обаче, това се променя.
„Първоначално изкупната цена бе 75,5 стотинки, а после стана 56 ст. Времето за връщане на инвестицията стана 10 години. Вече бяхме вложили парите и решихме да продължим“, разказва Светослав.
Докато получават разрешение, следва ново понижение на цената.
„ДКЕВР ни попари с 39% намаление на цената. Ние го обжалвахме пред българските съдилища и няколко месеца по-късно съдът го отмени. Разбрахме обаче, че сме станали проблем за държавата и тотално ни отрязаха с поправка на закона, с която отменят всички преференциални цени и в момента изкупната цена е 10 ст.“, добавя бизнесменът.
ДКЕВР намалява изкупните цени, въпреки че за високите фирмата е подписала договор за изкупуване за 20 години напред.
Според Светльо, държавата не си е направила правилно сметката, а ВЕИ-тата са изкупителна жертва.
ДКЕВР не си свърши работа, за да се преценят колко лиценза да се издадат за централи, коментира Петров.
По думите му, последните промени в Закона за енергетиката целят да направят място на новите централи с биомаса. „Тях ги стимулират и им дават преференциални цени. Сега се очаква те да натоварят системата. Защо нас ни унищожават, а тях ги толерират?“, пита Светослав.
От промените в закона ще пострадат около 400 фотоволтаични електроцентрали.
Енергийният експерт Атанас Тасев заяви в „Тази сутрин“, че с последното решение на комисията, което пък е в следствие на законовите промени, ВЕИ-тата са поставени в много тежко положение, защото те са направили инвестиция, на базата на която е определена преференциалната цена. „Някои са се възползвали от пълната преференцията без да декларират, че имат помощ и от Еврокомисията. Това вече не е национален проблем, а на Европейската комисия. В момента тя прави наказателна процедура“, заяви Тасев.
Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев пък допълни, че случаят много добре илюстрира народната мъдрост, че за кокошка няма прошка, а за кон няма закон. „Сега става дума за малки ВЕИ-та, които са получили двойни преференции. Това трябва да бъде отстранено, но отделен въпрос е, ако се смята за начин, по който за останалите, дали сметката ще излезе. Собствениците на тези централи трябва да предоговорят кредитите си, да ги разсрочат. Временната анкетна комисия под ръководството на Валери Симеонов изнесе много стряскащи данни, за които ние тръбяхме от много време. За нас бе достатъчно да имаме 350 мегавата, а ние имаме 303. Половината от тях са получили разрешение в последния момент през 2012 г., за да хванат високите цени. През януари са присъединени 63 ВЕИ-та, от които 43 на последната възможна дата и шест месеца след това не са произвели нито 1 киловат, т.е. те само на хартия ги е имало. Това е ясно, че не е станало без корупционни практики и дори се говореше за 10-цифрено число в евро за получаването на разрешение“, добавя Велев.
Големи централи са плащали над 1 млн. евро за консултантски и юредически услуги. Това се брои за инвестиционен разход, който ние всички заедно възстановяваме, каза още шефът на Асоциацията на индустриалния капитал.
„Ако бяха спазвани ограниченията, нямаше да я има тази ужасна грешка. Цената й е 8,5 млрд. лева до края на преференциалния период. Ако бяха взети мерки, нямаше да сме в това тежко положение“, коментира Тасев, а Велев изтъкна, че е по-лесно да намерим извънземни, отколкото случай, при който при ползване на преференции, да няма злоупотреби. Сега ще се окаже, че е произведена повече енергия от биомаса, отколкото има сбор от кравите в страната, пророкува шефът на асоциацията. Сигурни сме, че това ще се случи и затова настояваме поправката в закона да отпадне, заяви той.
В категории:
Бизнес
Външно с официална първа позиция за трагедията с разбилия се самолет
На Витоша: Непочистени пътища, не може да се стигне до ски пистите
Изхвърлиха бебе на магистрала
Почина Георги Христов
Най-малко 10 души са убитите при нови израелски удари в Газа
Карен се върна при Златка
26/12/2024, Четвъртък 16:00
0
Външно с официална първа позиция за трагедията с разбилия се самолет
26/12/2024, Четвъртък 15:40
0
Дъщерята на Брус Уилис се омъжва, за да го зарадва?
26/12/2024, Четвъртък 15:20
0
Нов политически трус в Южна Корея! Внесоха импийчмънт и срещу действащия президент
26/12/2024, Четвъртък 15:00
0
Брутални кадри от френско летище! Кюрди смляха от бой турски младежи без причина
26/12/2024, Четвъртък 14:40
2
Изхвърлиха бебе на магистрала
26/12/2024, Четвъртък 14:20
0
Папата отвори „свещена врата“ в италиански затвор
26/12/2024, Четвъртък 14:00
2
Босненският министър на сигурността е арестуван за корупция
26/12/2024, Четвъртък 13:40
0
Крим обявява извънредно положение заради нефтения разлив
26/12/2024, Четвъртък 13:20
2
Редица квартали на София са без ток
26/12/2024, Четвъртък 12:40
5
На Витоша: Непочистени пътища, не може да се стигне до ски пистите
26/12/2024, Четвъртък 12:20
1
Почина Георги Христов
26/12/2024, Четвъртък 12:00
0
po zakon a koi e dal razre6itelnoto nqkoi prodajnik.
Ако ти плащаха сега по преф. цени нямаше да ревече че печалбата ти е 5600лв. а даваш на банката 1900лв.
Бизнесмен тръгнал да ми става прост селянин.
Щото на тоя кой му плаща централата?
Иска от бедния народ да печели бай Ганьо и за другия път да знае - дано му вземат всичко ипотекирано