"Турски поток" - жертвата на икономиите в "Газпром"
11 Юли 2015, Събота, 11:33 ч.
Източник: ИнвесторЗа шестте месеца в очакване на начало на строителство Saipem получи от руския гигант 300 млн. долара
Турски поток“ се оказа жертва на икономиите, които „Газпром“ трябва да направи, коментира руското издание РБК. Вчера газовата компания съобщи, че прекратява договора си с един от изпълнителите на проекта – италианската Saipem.Компанията беше наета от South Stream Transport да положи тръбите по дъното на Черно море за „Южен поток“. От 4 декември два тръбополагащи кораба на Saipem бяха разположени в пристанището в Бургас в очакване да бъде даден старт на строителството.
Това обаче така и не се случи, защото руският президент Владимир Путин замрази „Южен поток“ и предложи на негово място да бъде реализиран „Турски поток“ - към бреговете на Турция. Така и Saipem получи ново поръчение – да построи морската част на новия проект. Месеци наред обаче Москва и Анкара не постигнаха споразумение по „Турски поток“.
Източници на“Интерфакс“ посочват, че оставането в пълна готовност за начало на строителство за Saipem в продължение на половин година е коствало на „Газпром“ 300 млн. евро.
Още по темата
"Коммерсант": Строителството на "Турски поток" ще започне и без договор с Турция
Освобождаването на Saipem е всъщност поредната стъпка, която предприема „Газпром“ за ограничаване на разходите за преноса на газ в южното направление. Преди дни стана ясно, че компанията ще замрази инвестициите си за развитието на „Южния коридор“ - трасето на руска територия, което трябва да захранва проектите „Южен поток“ или „Турски поток“, тоест клиентите в Централна и Югоизточна Европа.
Така единственият шанс Русия да реализира плановете си да заобиколи Украйна при транзитирането на газ за Европа засега остава „Северен поток“. По време на Международния икономически форум в Санкт Петербург руската страна обясни за новите си планове да изгради алтернативно трасе.
Свиването на инвестициите може да отвори и нова възможност за газовите доставки в Европа, коментирана вече от Брюксел. Идеята е ЕС да купува руски природен газ от руско-украинската граница и да се грижи за транзита до отделните страни в общността.
Ако това бъде реализирано, идеята за Енергиен съюз ще бъде изпълнена със смисъл. Тогава и Брюксел ще може да преговаря като общност с Русия за цената на природния газ и да постигне по-справедлива цена за по-малките потребители, като например България, която плаща една от най-високите цени за руски газ в ЕС.
Но все пак не всичко е загубено за пътя на руския газ в южното направление. Единият от корабите на Saipem – Castro Sei, напусна преди седмици порта в Бургас и в момента е на пристанището в Анапа. Не е изключено и италианската компания отново да бъде поканена за строителството на някой от проектите.
А дали ще е „Южен“ или „Турски“ потокът, както казват в Брюксел – нищо не е договорено, докато всичко не бъде договорено. Да не забравяме, че „Газпром“ все още не е уведомил участниците в „Южен поток“ за края на проекта.
В категории:
Бизнес








Пореден случай на насилие между деца: 13-годишен е със счупен нос и комоцио след побой
21/04/2025, Понеделник 10:00
1

Защо не трябва да започвате нови навици на първо число от месеца или в понеделник
21/04/2025, Понеделник 09:40
0

Полицай застреля мъж, заплашвал с нож хора пред нощен клуб в Германия
21/04/2025, Понеделник 09:20
2

Въздушна тревога е обявена в Киев
21/04/2025, Понеделник 09:00
0

Колко време великденските яйца са безопасни за ядене
21/04/2025, Понеделник 08:40
0

Хиляди вярващи се отправят към Бачковския манастир за литийно шествие с чудотворната икона
21/04/2025, Понеделник 08:21
1

Ще се радваме на слънчево време, а температурите ще достигнат 27 градуса
21/04/2025, Понеделник 08:09
0

Смразяващо: Лъв влезе в двор на къща и уби момиче
20/04/2025, Неделя 22:00
2

Силно представяне за България в Баку
20/04/2025, Неделя 21:38
0

Нафтата се подсили с...
20/04/2025, Неделя 21:24
0

