×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Ирена Кръстева е покрила кредита на „снаха“ си в КТБ малко преди банката да бъде фалирана


Ирена Кръстева е покрила кредита на „снаха“ си в КТБ малко преди банката да бъде фалирана
Ирена Кръстева
13 Май 2015, Сряда, 17:12 ч.

ПИБ отново се е притекла на помощ
Ирена Кръстева е покрила кредита на „снаха“ си в КТБ малко преди банката да бъде фалирана

18
|

4464
|12.05.2015
Ирена Кръстева е покрила кредита на „снаха“ си в КТБ малко преди банката да бъде фалирана

С превод от Първа инвестиционна банка, където семейството очевидно е преместило парите си, майката на Пеевски е осигурила чистото минало на цялата фамилия по отношение на КТБ

Майката на Пеевски е покрила над 260 хил. лв. кредит на „снаха” си Зара в КТБ след затварянето на банката и малко преди отнемането на лиценза й.  Това показват документи от платежната система в обявената в несъстоятелност банка.

Според тях към 20 октомври 2014 г. „Заир 2009“ ЕООД, което по това време е еднолична собственост на жената, от която Делян Пеевски има дете, е дължала 260 000 лв. на КТБ. Срещу това задължение в сметката на „Заир 2009“ е имало малко над 3 000 лв. Броени дни преди БНБ да отнеме лиценза на КТБ обаче Ирена Кръстева превежда чрез „Балканска медийна компания“, която е нейна еднолична собственост, 260 000 лв. Още същия ден „Заир 2009“ погасява кредита си в КТБ и „семейството на Пеевски“ получава чисто минало от банката.

ПИБ на помощ

Интересен момент е, че преводът на Ирена Кръстева е от Първа инвестиционна банка. Това е още едно потвърждение, че „семейството на Пеевски“ се е преориентирало в банкирането си и вместо КТБ използва ПИБ. Публикация на „Капитал“ още от юли 2014 г. разказа, че това са направили всички компании, контролирани от Пеевски. Заради публикацията прокуратурата, започна проверка над „Икономедиа“ и дори привика журналисти на разпит. Прехвърлянето на парите на "семейството на Пеевски" от КТБ в ПИБ подозрително съвпада с поведението на държавата и отношението й към двете банки, които по едно и също време изпаднаха в една и съща криза - ликвидна недостатъчност. И докато КТБ беше затворена и БНБ наложи спиране на дейността й, то ПИБ получи държавна помощ от 1.3 млрд. лв.

Но да се върнем към Зара и нейния бизнес. Документи от КТБ показват, че бизнесът на „Заир 2009“ не е спорял особено или поне не е бил достатъчен да се покрива вноската по кредита всеки месец. И тук обаче мама Ирена се намесва и всеки месец превежда по сметките на снаха си суми от около 20 000 лв.

Така „Заир 2009“ вече може да покрива месечната си вноска. Но изненадите не свършват тук. Ирена Кръстева е готова да се погрижи и за друга фирма. Отново циклично – веднъж на два месеца по сметката на „Заир 2009“ пристигат и суми в порядъка на 15 – 18 000 лв. Още същия ден те са заминавали по друга сметка в КТБ – на „Алфа медиа груп“.

Компанията е непряко притежание на офшорка от Британските вирджински острови. По-забележителното в нея е, че в това дружество са концентрирани голяма част от имотите, които публикация на „Протестна мрежа“ от юли 2013 г. показа, че се използват от Делян Пеевски. Нещо повече, „Балканаска медийна компания“ и „Алфа медиа груп“ са замесени в серийно прехвърляне на собственост през март 2014.

Справка в Имотния регистър показва, че чрез едноличната си фирма Ирена Кръстева е придобила 20 (двайсет) имота от „Алфа медиа груп“. При това имотите не са подбирани кой знае колко. Придобита е например жилищна сграда и поземлен имот на ул. „Иван Богданов“ No:2 във вилната зона на Симеоново. Това е съседният имот на къщата от No:2, която Пеевски е засичан да обитава и заради която охраната му блокира цялата улица.

Следващият имот, който Кръстева бърза да прибере под контрола си, е курортна туристическа сграда в местността Железни врата на кв. Симеоново в Природен парк „Витоша”. Това най-вероятно е сградата на бившия почивен дом на Полиграфическия комбинат.

Следват магазини, апартаменти, парцели. Серията продължава и на 7, 10 и 20 март и така до 14 април 2014 г.

Откъде са парите

За такава операция по пречистване на активи, каквато очевидно са разиграли мама и син, се изисква сериозна сума.

Но откъде са парите всъщност? Според отчета на "Балканска медийна компания" за 2013 г. общите приходи на дружеството са за 65 млн. лв., като в голяма степен  - 47 млн. лв. идват от „положителни разлики от операции с финансови активи“.

Парите идват в точния момент за Кръстева, тъй като по това време тя е подложена на данъчна проверка. Поводът е сигнал срещу сина й Делян Пеевски, че участва в организирана престъпна група. Сигналът е подаден от активната по това време неформална група за натиск „Протестна мрежа“ и е срещу Пеевски, Николай Бареков и Цветан Василев. Това е и сигналът, използван като повод за началото на разследването срещу Василев.

Но какво се крие зад тази счетоводна дефиниция?

В доклада за дейността на „Балканска медийна компания“ (БМК) през 2013 г. е упоменато, че въпросните 47.9 млн. лв. са „приходи от лихви“. Това е очевидна лъжа, защото срещу такъв приход от лихви трябва да стои кредит за над 500 млн. лв., какъвто Кръстева очевидно не е отпуснала. Но тогава откъде са парите?

Парите, които одиторът Николай Орешаров е приел, че саприходи от лихви, всъщност са постъпления от продажба на дялове в дъщерно предприятие. Това е „Си Ди Дивелопмънтс“, което от своя страна има няколко дъщерни дружества. То е съвместна собственост на притежаваната от Кръстева БМК и Технологичен център – Институт по микро електроника (ТЦИМЕ) – компания, притежавана в миналото директно от Цветан Василев. Допреди атаката по КТБ тя се считаше за част от групата фирми, които са под косвения контрол на банкера.  Сега обаче е под контрола на еманципиралия се от Цветан Василев изпълнителен директор Теодора Танева и доскорошното доверено лице на банкера - Бисер Лазов. Лазов е и основен свидетел на прокуратурата по обвинителните дела по казуса КТБ. Именно Танева като изпълнителен директор, а Лазов като финансов идеолог, са очертали и изпълнили мътната операция между ТЦИМЕ и БМК. Двете фирми са партньори не от вчера.

Схемата по пречистването на парите довежда дотам, че в края й Кръстева и Пеевски разполагат със средства, с които депутатът може да докаже високият си стандарт на живот, непостижим за обикновен депутат.

Посредник в схемата на майка и син пък е била компанията на „снахата“, която също е изплащала средства към „Алфа медиа груп“. Въпросът е какви ли услуги би могла да предложи една практически неработеща фирма, каквато е „Алфа медиа груп“, на „Заир 2009“, чиято основна дейност е съсредоточена в търговията на дребно с дрехи?

А още по-важният въпрос е дали и кога някоя институция ще се заинтересува от схемите на „семейството на Пеевски“?

Мирослав Иванов
Блог



В категории: Бизнес


5
Коментара
Флагман.БГ Ето прогнозата за времето Ето прогнозата за времето 26/03/2025, Сряда 07:21 0
Зверство смрази морски град
Зверство смрази морски град 25/03/2025, Вторник 22:00 2
Получи огромно признание
Получи огромно признание 25/03/2025, Вторник 21:18 0
Флагман.БГ Събра погледите на 57 години Събра погледите на 57 години 25/03/2025, Вторник 20:48 3
Вързаха й тенекия
Вързаха й тенекия 25/03/2025, Вторник 20:24 0
Флагман.БГ Не си поплюва Не си поплюва 25/03/2025, Вторник 19:49 4
Флагман.БГ Направи голям фурор в "Стани богат" Направи голям фурор в "Стани богат" 25/03/2025, Вторник 19:33 0
Ще е булка
Ще е булка 25/03/2025, Вторник 19:24 0
Пак показа класа
Пак показа класа 25/03/2025, Вторник 19:21 0
5
Коментара по темата
5.
==
15.05.2015 02:24:09
1
2
Флегман, защо никъде не намирам инфо относно това, че Велизар Енчев ще съди Катя Касабова за клевета? Касабова, не ти ли омръзна от по пет дела в месеца? Това за пари и власт си готова на всичко. Дори и на това никога да не станеш майка в името на кариерата. Какви жени има...
4.
TANYA
13.05.2015 21:24:47
1
2
Peyevski, Peyevski, Peyevski!
Peyevski e samo PRODUKT na tyazi mazna MUTRA Iren - genetichenq finansov i politicheski na tazi NEDOSEGAEMA MUTRA!!!
3.
Георги Бакалов
13.05.2015 20:28:47
1
6
ЗАБРАВЕНИ ИСТИНИ!
ПОДМЯНА НА ИСТИНИ!
НАЧАЛОТО е ТОТО-то, всички умишлено забравят:
ЗАЩО Весела Лечева ИЗГОНИ Ирен Кръстева от ТОТО-то?!
ЗАЩО 6 седмици по-късно (11 юли 2007 ) ГРЪМНАХА съпруга й Манол Велев, за когото в прокуратурата са внесли доказателства, че "на черно" ръководи далаверите в ТОТО-то?!
ЗАЩО малко по-късно от тези събития Ирен Кръстева вече се оказа МУЛТИМИЛИОНЕРКА?!
ЗАЩО гръмнаха 3 години по-късно водещия Боби Цанков, който публично се раздрънка за всички играчи около ТОТО-то?!
ЗАЩО все още няма нито един уличен в убийствата или в поръчките им?!
ЗАЩО от 2007 до този момент НЯМА НИТО ЕДНО СЕРИОЗНО РАЗСЛЕДВАНЕ НА ИРЕН КРЪСТЕВА?!
Това, освен продажните български институции, аз наричам гнусна МЕДИЙНА АВТОЦЕНЗУРА!!!
2.
Димитър
13.05.2015 16:35:36
1
7
Скоро да я колят, тая гуда нИедна! :)
1.
NEMA
13.05.2015 15:21:05
1
11
SKORO DA SE ZAINTERESUVA NIKOI.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Почернена майка с разтърсваща изповед! Синът й Димитър скачаше под коли в София преди да "полети" фатално Почернена майка с разтърсваща изповед! Синът й Димитър скачаше под коли в София преди да "полети" фатално Можеше ли да бъде спасен млад човешки живот? Зверство смрази морски град Зверство смрази морски град Убиха с пушка кърмеща майка куче Възстановяват ПГ на МЕЧ, но готвят нов удар по Радостин Василев Възстановяват ПГ на МЕЧ, но готвят нов удар по Радостин Василев С това мутренско поведение той не може да е заместник-председател на парламента, заяви Драгомир Стойнев от БСП, но не каза дали ще го свалят от поста Ще има ли задължителна матура по математика? Министър Вълчев заговори и за пълна забрана на телефоните Ще има ли задължителна матура по математика? Министър Вълчев заговори и за пълна забрана на телефоните  Учителите губят 5 минути да съберат телефоните след междучасията и затова е нужна промяната, каза той Не си поплюва Не си поплюва Фънки с негативни думи за Лили Иванова Направи голям фурор в "Стани богат" Направи голям фурор в "Стани богат" Млад мъж отвори въпрос за 20 000 лева Каза за Рачков Каза за Рачков Веско Маринов направи комплимент на комика Виц за националите изби рибата: Влизат момчетата в известен магазин и... Виц за националите изби рибата: Влизат момчетата в известен магазин и... Шегата почти звучи като реалност Животът му бе изпълнен с драматични обрати Животът му бе изпълнен с драматични обрати В последното си интервю той споделя, че е видял самата смърт - била като грозна жена  Бургаски стоматолог задържа здравни книжки и отчита съмнително лечение Бургаски стоматолог задържа здравни книжки и отчита съмнително лечение Пациентка твърди, че лечението, вписано в книжката ѝ, никога не е било извършено. От РЗОК започват проверка
Тръмп се хвали с напредък за мира в Украйна, но сделката за АЕЦ „Запорожие“ пропада Тръмп се хвали с напредък за мира в Украйна, но сделката за АЕЦ „Запорожие“ пропада  От Кремъл са категорични, че АЕЦ „Запорожие“ е руска и прехвърлянето й на друга страна е невъзможно  Знаменит тенисист с култово последно желание Знаменит тенисист с култово последно желание Агилера поиска студена бира Желание за стриптийз в „Ергенът“, но Мартин отказа Желание за стриптийз в „Ергенът“, но Мартин отказа Това е гадно, каза той, след като Анна-Мария го би в игра и това й даде право да поиска нещо от него Получи огромно признание Получи огромно признание Мъри и Гьозтепе мобилизират френетична фенска маса Вързаха й тенекия Вързаха й тенекия Дрю е чаровна и богата, но не сполучи с определен мъж Река с крокодили ще е домакин на знаменито състезание? Река с крокодили ще е домакин на знаменито състезание? Ето какво планират Ще е булка Ще е булка Леердам каза "да" на Пол Пак показа класа Пак показа класа Григор е 1/4-финалист в Маями, турнирът е за 1000 точки при трофей Край на войната в Черно море! САЩ, Русия и Украйна се споразумяха, но... има нюанси Край на войната в Черно море! САЩ, Русия и Украйна се споразумяха, но... има нюанси От Кремъл обявиха, че ако няма отмяна на санкциите срещу банковия и хранителния сектор, няма да бъде прекратен огъня Беше на върха на славата, а сега е в затвора Беше на върха на славата, а сега е в затвора Робиньо е зад решетките
Делян Пеевски Делян Пеевски Няма да допусна България да се превърне в държавата на абсурдите Виц на деня Виц на деня - Кога ще е готова поръчката ни?
- Не знам точно.
- Кажете грубо.
- Не знам, да ти е*а майката!
Виц на деня Виц на деня - Ленче, отивам до кръчмата, облечи си балтоня.
- И мен ли ще вземеш?
- Не ма, спирам печката.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Чисто технически, смартфонът е вградената черна кутия на живота ви.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори