Доц. Росен Цонев: Ако се бетонира заливът Корал, ще изчезнат видове, включени в Червената книга
Строителство в залива Корал е недопустимо, защото там има 12 много рядко срещани растения. Пет от тях дори са включени в Червената книга, заяви екологът доц. Росен Цонев
15 Април 2015, Сряда, 10:59 ч.
Там растат блатни кокичета и още четири вида, застрашени от изчезване, алармира пък ботаникът от БАН Чавдар Гусев
Строителството в залива Корал е недопустимо, защото там има 12 много рядко срещани растения. Пет от тях дори са включени в червената книга. Това заяви пред камерата на БНТ екологът доц. Росен Цонев, който е преподавател в Софийския университет. Изграждането на курортен комплекс от хотели там ще има много по-значимо негативно въздействие, подчерта ученият.
Дадох препоръки районът да бъде със статут на защитена територия, за да се защити опазването на тази популация от блатни кокичета, добави пък ботаникът от БАН Чавдар Гусев.
Репортерът Цвета Младенова, която е снимала филм за залива пък, обясни, че блатното кокиче е източник на субстанция, която се използва за лечение на нервни заболявания, сред които и на детски паралич.
„Чисто процедурно ще се стигне до временно спиране на строежа, но това не ме удовлетворява. Там трябва да се направи експертиза дали това са дюни или не“, заяви Атанас Русев от „Да запазим Корал“.
„Строежът върху дюни е абсолютно забранен, но според експертна проверка, бетонът не е върху пясъка, въпреки красноречието на снимките. От Регионалното министерство все пак се наемат да направят допълнително картиране в района. Вероятно ще се отнеме част от частните имоти зад плажа в залива Корал в полза на държавата. Регионалният министър Лиляна Павлова се ангажира още този летен сезон плажът Корал да е първият, който да получи екоконцесия. Това е поне временна гаранция да остане един от малкото незастроени райони на българското Черноморие. Там няма да има платени чадъри и джетове. В Корал има война за два свята. За природозащитниците заливът е символ на корупция и беззаконие, а за бизнеса – на пропуснати ползи. Милиони левове са изтекли в пясъка, а държавата като арбитър, липсва“, коментира Младенова в „Денят започва“. Тя изтъкна, че единственото, което засега спира строежа, е липсата на екооценка.
Цвета Младенова припомни, че през 2013 г. строежите бяха спрени заради липса на проект за отвеждане на отпадните води. „Обикновено тези отпадъци се изхвърлят на пясъчната ивица или в морето, а после се чудим защо се разболяваме. Липсва оценка за това как строежът на къщите там биха въздействали на защитените зони и на местообитанията на птиците. След като бяха спрени разрешителните за строеж, съдът се разпореди и потвърди, че регионалното министерство правилно е спряло изграждането на обектите, тъй като нямат съответните разрешителни. За имота от къмпинг „Юг“ обаче, който е урбанизирана територия и там може да се строи, Бургаският административен съд заключава, че регионалното министерство е сбъркало и не е трябвало да спира разрешението за строеж. Основният мотив е, че когато е имало експертен съвет в общината, там е присъствал представител на екологичните власти, който не е протестирал, че няма екологична оценка“, уточни Младенова.
„Защо не е протестирал, ще проверяват от Министерството на околната среда и водите. Еколозите подозират, че може да му е запушена устата с пари, което не е прецедент за българското Черноморие. Преди да стане частен, имотът е бил общински. През 2002 г. в общината постъпва инвестиционно намерение да се купят имотите на красивия бряг Корал. Това е изключително красиво място. В момента там цъфти блатното кокиче. Там има и костенурки. Редките видове ще бъдат унищожени при едно бетониране. Едва сега правителството разбра, че няма екооценка за биоразнообразието. Ако инвеститорът не успее да направи такава, няма да може да строи, но бетонните плочи, които бяха изляти на (не)дюните, ще останат. Близо до залива има цял призрачен град от такива бетонни постройки. Никой не ги разрушава“, каза още Цвета Младенова.
В категории:
Царево
Киномания завладява Културния дом в Бургас
Хвърли 7 бона за регистрационен номер с нейните инициали
Могат ли двама души с една и съща зодия да имат успешен брак?
5 техники за флирт, с които да накарате мъжа да ви хареса
Приятелката на самоубилия се полицай: Димитър беше рядко съвестен човек
Антисемитски акт ли е решението за арест на Бенямин Нетаняху?
22/11/2024, Петък 08:47
3
Пети опит за избор на парламентарен шеф
22/11/2024, Петък 08:29
0
Разбиха престъпна мрежа с български просяци в Гърция
22/11/2024, Петък 08:03
0
За по-качествен секс: Мастурбирайте поне веднъж седмично
21/11/2024, Четвъртък 22:00
3
5 техники за флирт, с които да накарате мъжа да ви хареса
21/11/2024, Четвъртък 21:40
0
Могат ли двама души с една и съща зодия да имат успешен брак?
21/11/2024, Четвъртък 21:20
0
Леля ми прави този вкусен свинско-славянски гювеч, уникален е
21/11/2024, Четвъртък 21:00
1
Владимир Путин с извънредно обръщение
21/11/2024, Четвъртък 20:45
12
Как можем да отслабнем и да избегнем увисналата кожа
21/11/2024, Четвъртък 20:40
0
Ще се шокирате какво се твърди за него
21/11/2024, Четвъртък 20:36
3
След 14 г. издирване: Намериха убиеца на камериерката Роза Мачокова
21/11/2024, Четвъртък 20:20
2
Вдигане на акциза за алкохола е сред мерките за "саниране" на бюджета
21/11/2024, Четвъртък 20:00
4