С безплатното саниране се спестяват хиляди левове за технически паспорт на сградата
06 Март 2015, Петък, 14:37 ч.
Ако санирането е една нова дреха за панелния блок, изследването на неговата конструкцията е като преглед при лекар-специалист. Понякога консултацията с медик може да открие скрито сериозно заболяване. Тази практика важи не само при хората, но и при сградите. Дори на пръв поглед домът ни да изглежда здрав, под повърхността на стените и ъглите може да се крият проблеми в конструкцията, които не виждаме.
Отговор на въпроса здрава ли е сградата, в която живеем, може да даде техническото обследване, което ще се прави по Програмата за безплатно саниране. Строителните инженери ще проверяват здравината на връзките между панелите, устойчивостта на влага и дали използваните материали при строителството все още пазят качествата си. При анализа ще се използват модерни термокамери, при което няма да се допуска къртене и пробиване в стените.
Техническото обследване на панелните блокове ще помогне на хората да спестят хиляди левове. След завършването му на сградата ще бъде направен технически паспорт. Скоро този документ ще е задължителен за всички сгради. С Програмата за саниране на многофамилните кооперации изработването на техническия паспорт ще е безплатно. Иначе изработването на документа ще се заплаща. В бъдеще техническият паспорт ще се изисква при сключването на сделки с жилища.
Строителни експерти определят Програмата за саниране като инструмент, с който старите блокове може да станат икономични за отопление, красиви и сигурни.
В категории:
Бургас
Пламъците в Лос Анджелис погълнаха сгради, има жертви, но Панагюрско златно съкровище било защитено
Правя крем карамел само по тази рецепта, трябват ви само малко мини кроасанчета (ВИДЕО)
Огромна дата за музиката
Притеснителна новина за София
Проф. Пламен Киров обвини депутатите в шизофрения, но отказа безплатни съвети как да постъпят със Сарафов
4 съвета за дълъг секс
08/01/2025, Сряда 21:58
0
Пламъците в Лос Анджелис погълнаха сгради, има жертви, но Панагюрско златно съкровище било защитено
08/01/2025, Сряда 21:57
0
Шок в бургаската морга! Близките на загиналите 17-годишни младежи разпознаха телата им
08/01/2025, Сряда 21:56
1
Масов протест срещу високите цени на тока
08/01/2025, Сряда 21:55
7
Средната пенсия в Русия е...
08/01/2025, Сряда 21:48
2
Била е близо до смъртта
08/01/2025, Сряда 21:20
0
Притеснителна новина за София
08/01/2025, Сряда 20:56
0
Разтърсващо твърдение за Путин
08/01/2025, Сряда 20:48
2
Много му върви
08/01/2025, Сряда 20:25
0
Разказа за Рен
08/01/2025, Сряда 19:57
1
Замърсяването на въздухът в София е два пъти над нормата, а от СЗО заговориха за мор на българите
08/01/2025, Сряда 19:50
7
Отиде си сценаристът на „Вчера“, Владимир Даверов издъхна след мъчително боледуване
08/01/2025, Сряда 19:50
6
В цялата страна изнервени членове на Герб обикалят като луди и притискат хората да регистрират юридическо лице „Сдружение на собствениците“, за да подпишат договор за саниране с общините.
Вчера министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова представи пред 400 души в Пловдив Националната програма за енергийна ефективност, т.нар. саниране. Притежател на апартамент, влязъл в „Сдружение на собствениците“ в жилищния блок повдигна въпроса, че в типовите договори не открил думата „безвъзмездно“ в окончателния текст за финансирането, предаде БГНЕС. Министър Павлова отговори, че… това се подразбирало! Очевидно Лиляна Павлова не разбира абсолютно нищо от право и законност. Съвсем логично попиталият изрази съмнение, че ако се смени правителството, може и да не се подразбира.
„Ами тогава внимавайте за кого ще гласувате“, отговори Лиляна Павлова.
Тя все пак призна, че собствениците, регистрирали сдружение, със сигурност сами ще трябва да поемат разходите по укрепване на конструкцията, ако такова е предписано от експерта по енергийно обследване. Не го ли направят, не само ще отпаднат от списъка на одобрените за саниране сгради, но ще трябва и да възстановят парите за „техническото“, т.е. енергийното обследване на жилището.
„Ако се установи проблем с връзката между панелите и се наложи тя да се укрепва, вътрешните ремонти ще са си за сметка на собствениците“, обясни Павлова.
Експертите на Министерството на регионалното развитие и благоустройството изчислили, че след санирането на апартамент от 80 кв.метра в София или Благоевград, размерът на данъка ще се увеличи с 1,60 лв, а на такса смет – 1,20 лв.
Лиляна Павлова отмести с още една година срока за подаване на документи.
Срокът за подаване на документи е до края на 2016 г., а реализацията може да продължи и през 2017 г., каза министърката. След 2016 г. вече ще имат шанс и сградите под 36 апартамента, включително и тухлените“, обяви Павлова. 1400 сгради в Пловдив отговарят на изискванията на програмата за вид строителство, брой апартаменти и възраст, от тях може би за около 1000 ще има средства. Ремонтът ще трае от 3 до 6 месеца.
Време беше някой да си признае, че между санирането и изборите има нещо общо, шегува се читател във форума на изданието.
Друг читател пита:
Министър Павлова, кой заложи заробващите ни условия в Договора за саниране!?:
„VII.Прекратяване на договора и специфични условия
Чл. 8. Настоящият договор се прекратява:
(3) Едностранно от довереника (кмета) с едномесечно предизвестие, в случаите на виновно неизпълнение на задълженията на доверителя (сдружението на собствениците) по чл. 5
(Кой, как и с какъв документ ще установи виновното неизпълнение на задълженията по чл. 5 – ал.5 достъп до всяко жилище в 2-дневен срок и ал.7 – не осигури склад
Доверителят (Сдружението на собствениците) дължи възстановяване на разходите (платени или дължими) по действително извършените дейности по чл. 2 (всички), както и дължимите неустойки по вече сключени договори (могат да напишат всичко) от страна на довереника (кмета)“?
Отговор от МРРБ, естествено, няма.
Kапана "сдружение на собствениците в многофамилни сгради", което се предлага от Борисов (и Лиляна Павлова) е уж с обещанието, че правителството ще санира блока безплатно. Сдружението, т.е. фирмата, която е юридическо лице с нестопанска цел, естествено, може да бъде и ще бъде фалирано (това е и целта на стръвта "безплатано саниране"), а апартаментите на хората - разпродадени от частен съдебен изпълнител. Понеже чл. 33 от Конституцията заявява, че жилището е неприкосновено, Законът за управление на етажна собственост (ЗУЕС) заобикаля тази конституционна норма, като нарича жилищата ни "самостоятелни обекти"!
Тоест, ако веднъж сглупите да регистрирате заедно с вашите съседи фирма-етажна собственост, в която апартаментът ви влиза като дялов капитал, нямате никакви надежди да излезете от него. Никой съд няма да признае правото ви да излезете от него, защото сте длъжни да знаете какво гласи законът към момента, в който сте се сдружили във фирма с цел да кандидатствате за проект за саниране на етажната собственост!
Със сигурност ще си кажете: "Защо да не регистрираме сдружение, за да получим безплатното саниране, а веднага след като то завърши, ще разпуснем сдружението (фирмата)?"
ЗАЩОТО НЕ МОЖЕТЕ, НЯМАТЕ ПРАВО! Противоконституционният ЗУЕС е предвидил тази хитринка и я е обезсилил в своя ЧЛЕН 30, който гласи, че никой няма право да напусне сдружението, нито да иска прекратяването му докато не изтече гаранционният срок на санирането, но не по-рано от 5 години след приключване на санирането. Ето какво гласи член 30 от ЗУЕС:
Прехвърляне и прекратяване на членство в сдружението
Чл. 30. (1) При промяна на собствеността върху самостоятелен обект членството в сдружението се прехвърля на новия собственик.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Собственик не може да прекрати членството си в сдружението при одобрен проект на етажната собственост за усвояване на средства от Европейския съюз и/или от държавния или общинския бюджет, безвъзмездна помощ и субсидии или собствени средства за обновяване на сградата или части от нея.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Членството в сдружението може да се прекрати след изтичане на гаранционните срокове за извършените строителни и монтажни работи по проекта по ал. 2, но не по-рано от 5 години от приключването им. Членството се прекратява след подаване на писмена декларация с нотариална заверка на подписа до управителния съвет (управителя).
.....
Затова: МИСЛЕТЕ! Ако искате де..
Никъде в документите не пише безплатна поправка на конструкцията
СНЦ-сдружение с нестопанска цел
При Несъстоятелност следва ликвидация.
Производство по несъстоятелност се открива към организация, която е неплатежоспособна.
при обявяване в несъстоятелност;
При прекратяване на дейността на организацията се извършва ликвидация. Съдът дава срок до 6 месеца за отстраняване на основанието за прекратяване и неговите последици.
Ликвидацията се извършва от управителния орган или от определено от него лице. Ако няма определен ликвидатор, той се определя от съда по регистрацията на организацията. Правомощията на ликвидатора и самият процес се определят от Търговския закон. Относно неплатежоспособността, съответно несъстоятелността, редът за ликвидация и правомощията на ликвидатора се прилагат съответно разпоредбите на Търговския закон.
Разпределянето на останалото след удовлетворяването на кредиторите имущество се решава съгласно устава, учредителния акт или от върховния орган на юридическото лице с нестопанска цел, доколкото в този закон не е предвидено друго. Ако решение не е било взето до прекратяването, то се взема от ликвидатора. Ако не съществува такова лице, имуществото се извзема от общината (по седалището на юридическото лице с нестопанска цел). Тя е длъжна да използва полученото имущество за дейност, възможно най-близка до целта на прекратената. Имуществото не може да се разпределя, продава или по какъвто и да било начин да се прехвърля на ликвидатор, назначен извън кръга на лицата (с изключение на дължимото им възнаграждение).
Лицата, придобили имущество в резултат на извършената ликвидация отговарят за задълженията на прекратеното юридическо лице с нестопанска цел до размера на придобитото.
А до несъстоятелност може да доведе както промяната в някоя наредба и законче, така и наложително закупуване на нови асансьори например. Сдружението няма да се съобразява да харчи според възможностите на всеки от вложителите си, спокойно и кредит може да тегли, без значение дали някой от сдружените е в състояние да внася вноски по кредит. Този някой /нямащия пари/ може да кара и без асансьор, но ако не плаща вноски по кредита си отива апартаментчето му.
2. Този 1 млрд лв все още не е гласуван и не се знае дали ще се гласува
3. Защо трябва да се регистрира "Сдружение" и блока да става юридическо лице, след като Общото събрание върши същата работа и без да ставаш ЮЛ
4. Защо и от къв зор трябва да упълномощавам Кмета да ми търси и определя фирма да ми санират блока?
5. Парите за саниране ще се отпускат от Банката за развитие на сдружението чрез държавата, а не на Общината и Кмета! Кво става ако се санира блока и не се плати на фирмите? Банка да е пуснала аванта на някой? Фирмите могат да съдят и сдружението.... "Държавата" случайно да ви е е*ала 25 год? Или искате още?
6. А дали с промените в някой закон /става за 30 мин/ няма да задължат сдруженията да плащат ток, вода, парно и т.н. като единица, т.е. идва една сметка за целия блок и от там нататък се спасявайте! Ток могат да спрат на един абонат ако не е платил, ама вода и парно не могат сега! Тогава спират ток, вода, парно на целия блок и .... Спасявайте се! Искаш, не искаш ще платиш сметките и на комшията защото нямаш избор!
Мога да пиша до утре доводи за тази измама на ГЕРБ, но няма смисъл...
Честито саниране!
Или си от червените лакейчета, или си невъобразимо тъп, но най-вероятно и двете едновременно!
Точно хората, които се опитвате от вашата пасмина да излъжете - пенсионерите, не могат да отделят 1000 лева за дограма и паспорт.
А да мислиш че дограма = саниране, е все едно като смениш гумите на колата, да кажеш, че си направил основен ремонт.
Техническото обследване на цяла сграда е хиляди левове, но разделено на собствениците на апартаменти се пада по не повече от 250лв на собственик на апартамент, в зависимост от количеството собственици, колкото повече собственици в една сграда толкова по евтино за всеки от тях. Като се купи дограма на едро е на същия принцип и санирането е на същия принцип.
Буквално се оказва, че ще се раздадат по 1000лв на собственик на апартамент, срещу това той да подпише сдружения, споразумения и всичките му там негативи покрай ремонти.
Почти всеки българин собственик на панелка може да си позволи тези 1000лв да ги плати сам, защо да влиза в сдружение, което може да му донесе невъобразими дългове?