Защо всички можем да станем пенсионери в Германия и какво крият нашите управляващи...
Някой разбра ли, че Европа ни задължава да свалим минималния осигурителен стаж на 7 години? Минималният осигурителен стаж в България за мъже и жени към този момент е 15 години! Ако България не изпълни тези задължения, ще последват санкции
Ключови думи:
пенсия българия пенсия германия, георги бакалов
17 Януари 2015, Събота, 12:11 ч.
Автор: Георги БАКАЛОВНякой разбра ли, че Европа ни задължава да свалим минималния осигурителен стаж на 7 години? Май не, управляващите мълчат!
Темата с пенсионната реформа вълнува хиляди българи. Решението на проблемите им обаче е в задънена улица. До редакцията пристигна писмо, в което наша читателка пита дали може да се осигурява в Германия. Обърнахме се към специалиста - бургазлията Георги Бакалов, който е и председател на Съюза на застрахованите в България. Ето какво ни отговори той за пенсионната система у нас и какви са условията да получаваш пенсия от Германия:Изрекоха се много приказки, водиха се дебати, случиха се разправии и скандали, почти се стигна до бой пред камерите на една телевизия! Хората не разбраха за чие добро трябва толкова спешно да се промени пенсионното законодателство и какво му пречи на следващия парламент да отмени тази промяна и да сътвори нова дивотия! Не беше казано какви измерения ще имат крайните резултати и ако те са в наша полза, колко дълго ще се радваме на тази полза!
Беше безочливо скрито от обществото най-важното - какъв ще е размерът на пенсията ни,
ще се доближим ли до средните европейски стандарти или ще си останем на дъното и
колко дълго ще получаваме пенсия!
Вече две десетилетия не е проблем да се изчисли кой каква пенсия колко дълго ще получава.
Още през 1994 г. застрахователите в Германия ( в това число и аз) предлагаха сравнителен анализ между държавната и частната пенсия.
Анализите бяха много точни, въз основа на държавните статистики и прогнози - всяко отклонение от истината означаваше огромни санкции.
Софтуерната програма извършваше анализа за 1-2 минути за всяко лице. Тези прогнози се сбъднаха с допустимите минимални разлики. Софтуерни програми за подобни прогнози струват отдавна жълти стотинки и всеки може да се сдобие с тях.
Въпросът е защо нашите политици не желаят да назоват истината с нейното име! Защо политиците бягат от въпроса колко дълго ще получаваме пенсия?!
Към този момент ( според официална статистика по области от 16.05.2014 г.,) мъжете живеят средно между 68 и 72 години, трябва да плащат осигурителни вноски 38 години, пенсионират се на 63 години и 8 месеца, радват се на пенсията си цели 5 до 9 години! Плащаме 38 години за няколко години мизерна пенсия. Защо не са честни нашите законотворци и не споделят с нещастните си избиратели -
ако през 2022 години мъжете трябва да се пенсионират на 65 години, след като 40 години са плащали за пенсия, колко дълго и на каква пенсия ще се радват !
Прогнозите не могат да бъдат далеч от истината, а истината е жестока за простосмъртните!
Други важни обстоятелства, които умишлено се укриват от обществото -
Европа ни задължава до края на 2015 г. да въведем европейски стандарти:
Да свалим минималния осигурителен стаж на 7 години ;
Да въведем № на осигурителната сметка за всяко държавно осигурено лице;
Да изплащаме на лицата с по-малко от 7 г. осигурителен стаж осигурителни вноски с натрупаните лихви!
Минималният осигурителен стаж в България за мъже и жени към този момент е 15 години!
Ако България не изпълни тези задължения, ще последват санкции от джоба на най-бедният народ в Европа! Истината не може вечно да се укрива от обществото!
Нима никой не знае, че нашенци отиват да поработят няколко години в Европа или в Турция, за да получат пенсия от тези държави, която е по-висока от средната в България?!
Аз лично разполагам с документи, които показват каква пенсия плащат германците за 8-9 години осигурителен стаж в Германия, защото получавам такава пенсия.
Убеден съм, че политическите упражнения, които правят нашите законотворци на наш гръб,
няма да ни измъкнат от дъното на европейските пенсии!
Убеден съм, че този пенсионен модел в България отдавна е обречен на пълен провал и честен обществен дебат за нов пенсионен модел е крещящо наложителен!
В Германия и другите западноевропейски страни няма понятия "Осигуряване" - има държавно и частно застраховане. Понятието "осигуряване" се използва в Германия, когато в някои случаи се опитват да ти пробутат застраховка.
Германската ЧАСТНА ПЕНСИОННА ЗАСТРАХОВКА е с много по-голяма доходност ( около 45% по-висока от държавната) и при продължителен застрахователен период ( над 20 години ) някои застрахователи изплащат двойно повече от вложеното.
Задължително за застрахователя условие - гарантираната доходност да е над средния инфлационен процент.
КАПИТАЛНА ОПЦИЯ: След приключване на застрахователния период - изплащане на пенсионната застраховка или пенсия, при навършване на пенсионни години.
За германските пенсионни застрахователи не е важна националността на застрахованото лице, а начина на плащане и адреса.
Начина на плащане чрез удържане на застрахователната премия от сметка в Германия.Повечето застрахователи не се съгласяват на сметка в чужбина, защото трансферите са скъпи и не винаги гарантирани съгласно германското законодателство.
На практика ВСЕКИ с адрес и банкова сметка в Германия МОЖЕ ДА СКЛЮЧИ на името на всеки български гражданин (независимо от местонахождението му ) германска пенсионна застраховка.
НАЙ-ВАЖНОТО - банкова сметка в Германия.
В категории:
Бизнес
Вашата пералня може да суши дрехи! Всяка има тази практична функция, но трябва да знаете този трик
18 пъти по-богат от крал Чарлз
Пазете се от токсични приятели, които могат да съсипят връзката ви
Закупуването на жилище става все по-трудно с тези промени в закона
Започна скоростен ремонт на ГКПП "Кулата" заради Шенген
Не правете секс на дивана, защото...
22/12/2024, Неделя 22:00
2
Пазете се от токсични приятели, които могат да съсипят връзката ви
22/12/2024, Неделя 21:40
0
4-те зодии, които имат ангелски души
22/12/2024, Неделя 21:20
0
Тези вкусни лодки с месо ще ви станат любимо ястие
22/12/2024, Неделя 21:00
0
Банята изглежда мръсна и небрежна: премахнете тези неща от нея
22/12/2024, Неделя 20:40
0
Иска да се върне при бившия си
22/12/2024, Неделя 20:20
3
Вместо 13 заплата у нас много работодатели са раздали за празниците бонуси, тематични подаръци и коледни партита
22/12/2024, Неделя 20:00
2
Смесете кисело мляко, брашно и захар на равни части и направете тази сочна торта с неустоим крем
22/12/2024, Неделя 19:40
0
Методът 3-6-9 издава има и бъдеще връзката ви
22/12/2024, Неделя 19:20
0
Закупуването на жилище става все по-трудно с тези промени в закона
22/12/2024, Неделя 19:00
0
Хвали се, че навремето е скъсвал Преслава от се*с
22/12/2024, Неделя 18:40
6
Започна скоростен ремонт на ГКПП "Кулата" заради Шенген
22/12/2024, Неделя 18:20
3
Аз съм на 64 год.но немога да се пенсионирам,тъй като по документи имам 29 год.стаж.Ще трябва да навърша 67г.за да се пенсионирам с минимална пенсия,според Българското законодателство.
Имам възможност да работя една година в Германия и да се осигурявам там.
След навършване на 67 год.и пенсиониране с минимална пенсия в България от тези осигуровки които съм правила в Германия( за 1 год),какви пари ще получа.
Този въпрос е жизнено взжен за мен и ше Ви бъда благодарна ако ми отговорите.
За повече информация: [email protected]
И в Испания възрастта за пенсиониране нараства от 65 на 67 г. - с 1 месец на година до 2018 г., а след това с 2 месеца на година до 2027 г.
Осигурителният стаж, който е необходим за пенсиониране, нараства от 15 г. на 25 г. през 2022. Има много възможности за ранно пенсиониране и сложно (но справедливо) изчисляване на тези пенсии.
Гарантирано е (и за българите!), че колкото и дълго да си работил и плащал за пенсия в Испания,при навършване на испанска пенсионна възраст ще си вземеш парите или пенсията!
За Испания също важи правилото:
В колкото и страни да си работил и плащал за пенсии, от толкова страни поотделно (в пенсионна възраст за съответните страни) ти се полагат внесените пари с лихвите или пенсия.Страната, в която навършваш пенсионна възраст, може да ди изчисли заедно всички пенсии в едно.
ФАКТИТЕ са си ФАКТИ!
Може да ги тълкуваме различно, но не можем да ги отречем.
Ето, днес по АРД обявиха статистика на преселниците в Германия за предходната година - от 800 000 преселници 200 000 са бежанци, а от останалите 600 000 - 72% са българи, румънци и поляци.Текат необратими процеси - има десетки обяснения.
МИНИМАЛНИЯ осигурителен стаж
за Германия е 60 календарни месеца
( ПЕТ ) ГОДИНИ, а НЕ 7 !
Получавам точно такава пенсия.
Ако не си навършил 5 години - получаваш всички вноски с лихвите.
Пенсионната възраст за мъже и жени е 67, но ако си се осигурявал 45 години излизаш на 65 г. в пенсия.
Има още десетина законови основания за пенсиониране между 60 и 65 години, но е много дълго за обясняване.
ГЕРМАНСКАТА и всяка друга пенсия, придобита в "стара" Европа при изпълнен минимален осигурителен стаж за съответната страна е САМОСТОЯТЕЛНА и независима от всички други пенсии.
Съгласно споразумение (2001 г.) между България и Германия българските граждани, живеещи в една от двете или в двете страни, МОГАТ по желание да получат изчислени двете пенсии като една пенсия.По ПРАВО НА ИЗБОР, ако лицето има осигурителен стаж в двете държави, пенсиите се получават ПООТДЕЛНО.
Точно такъв е моят случай!
Или ПРОСТИЧКО КАЗАНО - ПОЛОВИНАТА ИСТИНА НЕ Е ИСТИНА!!!
............................................
За № "15" :::
Германия е ТРАДИЦИОННО ИЗСЕЛНИЧЕСКА СТРАНА!
42 800 000 или 15.2% от населението на САЩ са ГЕРМАНЦИ!Още толкова са се изселели от 1945 до този момент в Австралия и Латинска Америка!
Това е - всеки може да си измисли всякакви причини за това!
Родината е там, където е работата.Германските лекари и медицински сестри масово се изселват в Швеция и Норвегия, където са в пъти по-добре заплатени.Това не ги прави по-малко германци, както и нас чужбината не ни прави по-малко българи!
Нямам информация за това,какъв е ГРАТИСНИЯТ ПЕРИОД за прилагането на Директива № 883/2004 и Директива №987/2009(ЕС).
Системата е по-прецизна от българската.
ОСИГУРИТЕЛНИЯТ СТАЖ е 27 години при навършване на пенсионната възраст или 17 години при навършване на 65 години.
Пенсионна ВЪЗРАСТ – 62 години и 4 месеца за мъжете. За жените без деца 60 години и 8 месеца, за жените с 1 дете 59 години и 8 месеца, с 2 деца 58 години и 8 месеца, с 3 или 4 деца 57 години и 8 месеца, с 5 или повече деца 56 години и 8 месеца.
РАННО ПЕНСИОНИРАНЕ – до 3 години преди нормалната пенсионна възраст по избор на лицето, ако има поне 27 години осигурителен стаж.
МИНИМАЛНА пенсия – основна пенсия 89 евро на месец и добавка в зависимост от дохода 31 евро на месец.
Максимална пенсия – НЯМА ТАВАН на пенсията.
СРЕДНА пенсия = $540 !
Все пак за всички европейски страни ( ОСВЕН БЪЛГАРИЯ !)
ОСНОВНО ПРАВИЛО по европейското законодателство и пред Международния съд : Всяка държава ДЪЛЖИ на всеки пенсионен вложител ТОВА, КОЕТО Е ВЛОЖИЛ (плюс натрупаните лихви) при положение, че не е достигнал минималния осигурителен стаж за съответната страна.
Хей, БГ, на кой му пука за българите в България?!
НЕЩО, ЗА КОЕТО ВСИЧКИ ИНСТИТУЦИИ и МЕДИИ МЪЛЧАТ:::
От 1 януари 2014 ВСЯКО БЪЛГАРСКО ДЕТЕ със завършено средно образование ( до 25 годишна възраст, може и над тази възраст) МОЖЕ ДА КАНДИДАТСТВА ПРЯКО (без посредник !) за ОБУЧЕНИЕ по ”ДУАЛНАТА” система в Германия или Австрия.Кандидатстването става директно при работодателя.Сключва се трудов договор за 3 години и за гарантирано работно място след обучението.По време на обучението ученикът получава месечна заплата, която всяка година нараства с по 100 евро.В Германия промишлено търговската палата обявява за всяко населено място свободните учебни места за около 250 професии.За учебни места по още 100 професии се кандидатства директно в лечебни заведения, адвокатски колегии, театри, опери, художествени занаяти...Продължаването на работа във фирмата не е задължително, но - след приключването на обучението и още 2 години работа при съответния работодател, фирмата поема разходите за специализиране или университетско обучение по професията.Тъй като в Германия минималният осигурителен стаж е 5 години, съответният млад специалист ( българка или българин ) по време на обучението и съответния стаж е придобил правото си на германска пенсия и ще я получи при навършване на пенсионна възраст, където и да се намира по света.
През изминалите 2 години от тази система се възползваха няколко хиляди испанци и унгарци.
НЕ Е ВЯРНО, че трябва имаш непременно 150 евро, за да сключиш ЧАСТНА ПЕНСИОННА ЗАСТРАХОВКА!
Ако сключите такава застраховка в Германия ( например за 20-годишните си деца ) при застрахователен период от 40 години и застрахователна вноска от 50 евро, децата Ви ще получат капитална опция – пенсия или най-малко 60 000 евро.
Частните пенсионни вноски ( до 100 000 евро ) са гарантирани както банковите депозити.
Що се отнася за Англия - зависи какъв е ГРАТИСНИЯТ ПЕРИОД за прилагането на Директива № 883/2004 и Директива №987/2009(ЕС).
МИНИМАЛНИЯТ осигурителен период за европейските страни НЕ БИВА ДА НАДВИШАВА 7 ГОДИНИ!
За България гратисният период приключва в края на 2015 и МИНИМАЛНИЯТ ОСИГУРИТЕЛЕН ПЕРИОД ТРЯБВА от 15 години ДА БЪДЕ СВАЛЕН на 7 (СЕДЕМ) ГОДИНИ!!!
Това никак не се харесва на хитреците от Парламента!
НАЙ-ВАЖНОТО,за което ВЛАСТВАЩИТЕ ( парламент, правителство)
МЪЛЧАТ КАТО ГРОБ -
никак не им харесва, че
1.)Всеки държавно осигурен ТРЯБВА ДА ИМА ЛИЧНА ОСИГУРИТЕЛНА СМЕТКА, на която НИКОЙ НЕ МОЖЕ ДА ПОСЕГНЕ!
2.) Всеки, който е плащал осигурителни вноски (все едно в коя страна на ЕС !) при положение, че е плащал по-малко от 7 години, при навършване на пенсионна възраст в страната по обичайно местонахождение (все едно в коя страна на ЕС !) ПОЛУЧАВА ИЗПЛАТЕНИ ВСИЧКИ ПЛАТЕНИ ВНОСКИ ( лично и от работодателя ) ведно с НАТРУПАНИТЕ ЛИХВИ!!!
Хвашайте се на работа и не мрънкайте.