Созопол поиска от държавата остров "Свети Иван Кирик"
06 Ноември 2014, Четвъртък, 14:15 ч.
Кметът Панайот Рейзи смята, че това може да стане новата туристическа атракция
Созопол не се е отказал от плановете си да стопанисва остров „Св. Иван”, където през 2010 г. бяха открити мощите на Св. Йоан Кръстител.Това заяви кметът на Созопол Панайот Рейзи по време на на дискусия на тема „Културният туризъм – мит или реалност”, която бе част от Есенните салони за съвременно изкуство на „Гранд хотел Поморие”.
Кметът сподели, че през последните години се опитва да развива всички видове туризъм в Община Созопол – морски, културен, поклоннически, ловен и др. , тъй като това е формулата да привличаме повече туристи.
"През летния сезон в община Созопол имаме около 100 дни културни събития, като голяма част от тях са безплатни за летовниците. Това е причина те да се връщат и на следващата година, защото, когато са у дома, не винаги могат да си позволят да отидат на театър или концерт, например”, допълни Панайот Рейзи, цитиран от Бургас инфо.
Той благодари на директора на Националния исторически музей проф. Божидар Димитров за помощта за консервацията на крепостните стени на Созопол.
Созопол е уникален с това, че в неговата акватория се намират 4 от 5-те острова по българското Черноморие, които обаче са собственост на държавата.
„Апелирам към държавата да направи концепция за културния туризъм. Защо Община Созопол да не може да стопанисва „Св. Иван”, където бяха открити мощите на „Св. Йоан”, както и острова „Св. Кирик” и да ги превърне в туристически дестинации? При нас основният поминък е туризмът, а се оказва се, че не можем да се разпореждаме в собствения си двор”, каза Рейзи.
Неговата идея е общината да получи собствеността на островите и да направи същото, което община Бургас направи с остров „Св. Анастасия”.
Панайот Рейзи се оплака още, че заради ремонтни дейности на пристанището е поискал да премести кораб от кея в Созопол на кея на остров „Св. Кирик” и когато се е обадил за разрешение на министъра на културата, е получил, като отговор – напиши писмо.
В категории:
Созопол






Претърпя тежка злополука
13/03/2025, Четвъртък 22:00
0







Зрителите да очакват пълен шок в Ергенът
13/03/2025, Четвъртък 21:41
2













