Крайно време е държавата да намери пари, за да възстанови Мишкова нива, това може да бъде лицето на туризма ни
02 Май 2014, Петък, 10:57 ч.
Автор: Черноморски фарМалко Търново не е последният град на страната, а е първият, който се вижда на влизане в нея
Проф. д.и.н. Валерия Фол e траколог, преподавател в УниБИТ и ръководител на Института за научни изследвания в областта на организацията, управлението и защитата на културно-историческото наследство. Завършва Факултета по история в Софийския университет със специалност „Стара и средновековна история“ и втора специалност „Философия“ през 1976 г. Получава докторска степен по изкуствознание в Института по изкуствознание на Българската академия на науките (1986 г.). Става старши научен сътрудник II степен в секция „История“ на Института по тракология на БАН през 1994 г. Бивш преподавател в Департамента по Източни и средиземноморски изследвания на НБУ. Носител е на специална награда за наука в областта на културно-историческото наследство “Питагор” (януари 2010 г.).- Проф. Фол, какво е значението на тракийското наследство?
- Тракийското наследство е едно от най-атрактивните не само в европейския Югоизток, но и в Европа като цяло. Първо тракийската култура е алтернативна на елинската. Една бляскава култура, която принадлежи на едно нелитературно общество с различна социална и политическа организация от елините. Затова хората се интересуват. От този тип са културите и на келти, илири и др. древни народи. Траките са заемали една огромна територия, не само за древността, но и сега. Траки има във всички съседни нам държави, включително има в Украйна и в Молдова, че дори в Крим, както и северозападна Мала Азия. Нека не забравяме, че Витинското царство там е тракийско.
- Имат ли различните региони свои специфики?
- Разбира се, но така е и сега. По един начин се живее в планината, по друг в равнината, по трети на морето. Хората имат различна икономика, организацията им на живот е различна. Имат и културни специфики. От един период на сетне край морето културата е хибридна, т.е. тракийска, но и на елините. В планината е различно. Ето сега се намираме в Странджа и трябва да знаем, че в тази територия населението е постоянно, нямаме смяна, имаме консерватизъм в културата и едни обредни практики, които вървят от най-дълбока древност.
- Какво сме наследили от траките?
- Преди много, много години проф. Димитър Ангелов формулира, че българският народ се е формирал от траки, славяни и прабългари. Сега едва ли има живи траки, които да се разхождат по улиците. Но така или иначе ние носим много от тях в културно отношение. Вероятно и като гени, но това ще кажат генетиците. Много добри и много лоши неща сме взели от тях. Взели сме изключителната толерантност към други народи и етноси. В древността не са мислили „аз съм трак, ти си келт“ и т.н. Хората по-скоро в културно отношение са общували помежду си, а иначе са се причислявали към династията, която ги е управлявала. Тоест не са имали етносамосъзнание, живели са в общество, толерантно към културите и вярванията на другите. Другото добро, което сме взели (говоря за народа, а не за фирмите), е отношението към природата. Българинът има усещането, че природата е нещо свещено. И факт е, че в България все пак са съхранени много девствени гори, стари дървета, има пиетет към природата и животните.
- А нещо лошо?
- Безхаберието. Ние живеем така, все едно сме безсмъртни. Не си уреждаме земните дела. Друго ли? Някои колеги казват пиянството, но аз не мога да кажа това. Напивали са се само по време на обред. Но и другите народи са го правили. Друго отрицателно качество е разединението ни. Херодот го е казал: „Ако траките бяха единни, щяха да са непобедими.“ Разединението много ни пречи и днес. Ако бяхме по-единни, щяхме да сме на друго място в цивилизационно отношение.
- Кое прави едно място свещено? Някаква особена енергия ли има там?
- Може би има. Но обикновено се избират лични места, с извори с вода, от гледна точка на природата. За траките природата е велика богиня. Възможно е да има някакви геомагнитни или други аномалии, които те да са усещали. Погледнете тракийските светилища и ще видите, че са на най-красивите места.
- На мода сега са мегалитите, какво провокира интереса към тях?
- Те са на мода в Западна Европа още от 19 век. Тогава мегалитните паметници са предизвикали интерес и на западни учени, както и на български учени след Освобождението. Дори и преди него е имало обиколки, предимно на този район (Странджа). Мегалит означава голям камък, голямокаменни градежи. Разбира се, хората първо са се вълнували как са ставали тези градежи. Знае се, че тогава не са имали техническите средства, с които разполага напредналата цивилизация сега. Ще отворя скоба и ще кажа, че още в античността тези градежи са предизвиквали интерес и така е възникнал митът за гигантите. Особено тези, които са работили по рудниците, са откривали кости фосили на големи праисторически животни. Намират такива кости, в същия момент виждат строежи от гигантски камъни и веднага ги свързват с гиганти, които са ги изграждали. Така възниква още в античността митът за гигантите. Европейска Турция, Странджа, трябва да отидем и малко към Мраморно море, са места, на които има не само рудни залежи, но и се откриват такива фосили. Затова в древната митология са сложени на тази територия и тук става битката между гигантите и олимпийските богове, водени от Зевс. Тази представа е съхранена и в странджанския фолклор. Даже доскоро възрастните хора разказваха, че тези грамадни хора, които са живели тук, са изчезнали защото са били толкова високи, че не са виждали къде ходят, спъват се в къпините, падат, почупват се и умират.
- Защо точно в къпините?
- Къпината е свързана още в древните вярвания с отвъдния свят. В тези легенди има кодирано знание и за отвъдното.
- С какво още се свързват мегалитите?
- Свързани са с древни астрономически знания. Заради това започват и археастрономическите изследвания и се установява, че тези паметници са свързани с култа към бога Слънце, със слънцестоенето, равноденствието. Това е нормално, защото това са стабилни градежи. В пейзажа откриват маркерите за изгревите и залезите и по този начин измерват времето. Нека не забравяме, че древните нямат часовници. Свързани са и с някои съзвездия и с някои други астрални култове. Астралните и астрономическите знания на древните траки са изумителни. Такива са имали и другите древни народи, но при нас интересното е, че има много съхранени паметници, в които е кодирано това знание. Например „Камъкът“ или „Каменна бърчина“ е едно светилище, което е функционирало и като древна обсерватория още от средата на второто хилядолетие преди Христа. Днес вече с много трансформации, хората още вярват, че ако се промушат през цепнатината, ще бъдат здрави. В древността астрономическите знания са пазени от жреците. Това е било привилегия.
- Как са получавали тези знания?
- С наблюдения и предаване от поколение на поколение. Така е още от Шумер, Акад, Египет... Наблюдавам, забелязвам, констатирам и предавам на следващите и така хилядолетия наред.
- Казвате, че светилището на Мишкова нива може да се възстанови, пъзелът да бъде нареден, защо това не се случва?
- Този въпрос аз го задавам 30 години. При един такъв страхотен обект с всички запазени елементи десетилетия наред не се намират пари. Сега музеят и общината в Малко Търново са пуснали проект, дано се даде някакво финансиране. Този обект може да е едно от лицата на България. От Турция се влиза в Европейския съюз, нека ги посрещнем с единс страхотен паметник, друг такъв няма. Да влязат в града и да видят надписите, които са от светилището и са посветени на боговете Дионис и Аполон. Всичко това е много атрактивно за всеки един. Крайно време е да се намери финансиране да се възстанови Мишкова нива, да се оправи пътят и този култов комплекс да влезе в икономиката на общината, а и на България. Имаше възможност, още когато беше открит, но все не се намират пари. Нека разберем, че Малко Търново не е последният град на България, а е първият, който се вижда на влизане в страната. Това го говоря от младите си години, ще се пенсионирам и изглежда ще продължа да го говоря.
В категории:
Малко Търново
Нов млад "лъв" е луд по нея?
Опасен ли е новият китайски вирус
Володимир Зеленски с тежко изказване
Хванаха лодки за мигранти на ГКПП "Лесово", декларирани като дюшеци
Ето прогнозата за времето
"Червените" с ново ръководство в парламента
22/01/2025, Сряда 09:40
0
Опасен ли е новият китайски вирус
22/01/2025, Сряда 09:30
0
Масови сигнали за бомби в училища в страната...
22/01/2025, Сряда 09:20
0
Грип мъчи България
22/01/2025, Сряда 09:10
0
Очаква се Народното събрание най-после да...
22/01/2025, Сряда 09:00
0
Володимир Зеленски с тежко изказване
22/01/2025, Сряда 09:00
2
Защо в Хърватия обявиха бойкот на магазините
22/01/2025, Сряда 09:00
1
Днес имен ден празнуват...
22/01/2025, Сряда 08:40
0
бТВ го оставиха без пари
22/01/2025, Сряда 08:30
0
Хванаха лодки за мигранти на ГКПП "Лесово", декларирани като дюшеци
22/01/2025, Сряда 08:00
1
Братът на издирваната от ФБР Ружа Игнатова с тежки думи
22/01/2025, Сряда 07:31
2
Ето прогнозата за времето
22/01/2025, Сряда 07:30
0
Буферът на стреса се казва-МЪЖ ! Той има задачата да подсигури храна и всичко необходимо за просъществуването на семейството.Жената играе второстепенна рола.Тя осъзнава ,че главната отговорност не пада върху нея,и не изпитва същия дискомфорт и стрес ,както мъжа,когато например загуби работата си .
Жената не страда по начина по който страда мъжът.Тя излиа от ситуацията казвайки-работи бе,ТИ си главата на семейството,и ТИ трябва да подсигуряваш средствата.
Силния пол не са мъжете.Те са единственно по силни физически,което е всъщност без значение,щото не им е давало никакво предимство.Напротив - било е винаги недостатък,Те е трябвало да мрът по бойните полета,те е трябвало да орат нивите,да строят къщите ,да носят тежките камъни и въобще да вършат цялата непривлекателна и тежка физическа работа,докато жените удобно скрити зад фасадата (нежен пол) ,си стоят в къщи до печката и цялата им функция се свежда до това да направят някакъв булумач.И това повечето го не могат,не забравяйте че най добрите готвачи са мъже.
Отгоре на всичко и трябва да бъдат ухажвани,обличани,обгрижвани и молени.В 80% от случайте когато мъжът поиска интимност,му се отказва поради всякакви предлози .В 99% от случайте мъжът е принуден да изпие горчивата чаша и да се моли за ласки.Да поема пръв инициативата ,унижавайки се малко или много !
Та кой е силния пол - тия които са на колене и гърбят като животни,или тия дето се скатават в кухнята ,манпулират и правят само каквото и когато на тях им изнася ?
Цари пълна некадърност от най-горе, та до най-долу. Никой не носи отговорност за нищо. Строим ограда по границата, но и за какво? Първото, което искат бежанците е да се махнат от тука. Така ли е било с 35 хиляди арменци, които намират България за прекрасно място за живот. До къде я докарахме? Всеки, който е честен и работлив, иска да се махне от тук. Има един свестен Росен Плевнелиев и червените кхмери искат и него да махнат. Просто нямам думи .....
Траките са на Балканите хиляди години преди Христа,когато българите са били в Мала Азия. И не само на територията на днешна България са живяли траки,а са били най-многолюдното население на Европа.Десетки са тракийските племена,населявали и предшествали днешните държави.