Авариен ремонт ще спасява духовния символ на Бургас - храм „Св. Св. Кирил и Методий”, пада застрашително!
На Бургас са нужни спешно 2 млн. лева за аварийното спасяване на най-стария храм – символ на града, „Св. Св. Кирил и Методий”, който се руши от 2 години насам и пропада застрашително. Вече има изготвен проект за укрепването на православната църква, която е паметник на културата. По фасадата, носещите арки, пода, куполите има цепнатини, някои от които са по 80 мм. Това стана ясно днес по време на експертен съвет към Община Бургас, на който се обсъждаше проекта, изготвен от фирма „Йода” ООД с ръководител проф. д-р инж. Йордан Милев от София. От казаното от него стана ясно, че ще се наложи прилагането на съвсем нови за България технологии, заимствани от страни като Австрия и Италия, за да може храмът да не се срути. „Виждате го, че още не е паднал, но на практика е паднал”, каза притеснително той. Според него е наложително аварийно да се започне работа по укрепването, което да се извърши в рамките на най-много 6 месеца. Работата трябва да започне максимално бързо след Нова година.
Първоначално ще бъде укрепена основата на църквата с циментови пилоти. Чрез метална тръба и водна струя под земята се инжектира цимент. След това ще започне запълването на пукнатините с разтвор на варова основа, а при по-големите пролуки – с такъв, какъвто се разширява. Ще бъдат използвани и пръти с въглеродни нишки, както и обтегачи и други специални методи и материали. ”Всичко, което правим и слагаме по сградата, ще бъде скрито по фасадата. Най-много ни притесняваха пукнатините по арките, които са носещи. Ако те продължаваха да се уголемяват, това би довело до разрушаването на църквата”, каза проф. Милев. Всички членове на експертния съвет одобриха предложения проект. Отец Петър от църковното настоятелство на храм „Св. СВ. Кирил и Методий”, което е възложител на проекта заяви, че се надява бързо свещениците да се приберат в църквата и да продължават богослуженията си там. Откакто започна срутването на храма, те са изместени в помещение встрани, което допреди няколко години беше заведение за хранене.
По време на експертния съвет в залата присъстваха и общинските съветници от НФСБ Валентин Касабов, Георги Дражев и Ангел Божидаров, както и от СЕК – Георги Манев. Те многократно са поставяли в местния парламент остро въпроса с рушенето на храма заради изграждането на подземния паркинг под площада пред него и са искали прекратяването на концесията. Съветниците поискаха да знаят необходимата сума за укрепването, откъде ще бъде получена тя, както и има ли гаранции, че след това сградата – паметник на културата, ще бъде стабилна и безопасна.
Самият проф. Милев не се ангажира с точни цифри и срокове, нито пък каза дали е било възможно да се предотврати срутването на духовния символ на Бургас, ако бяха взети мерки по-рано. Той каза, че точната цена ще зависи от фирмите, които ще кандидатстват за изпълнение на строителството, както и от материалите, които ще ползват и категорично отказа на този етап да каже някаква сума. Проф. Милев каза, че на този етап няма официално питане от Община Бургас дали има опасност от рушене на останалите сгради в близост до разкопания площад – СОУ „Св. Св. Кирил и Методий” и Филхаромнията.
Според зам. кмета по строителството Костадин Марков прогнозната сума, за да бъде спасена църквата, е до 2 млн. лева, също толкова казаха и от църковното настоятелство. Възможности за нейното осигуряване трябва да бъдат търсени както от държавата, така и от концесионера, който строи паркинга и да бъде смесено, заедно с общината, казаха от общинската администрация.
Според коментари от присъстващи в залата днес обаче, сумата може и да надхвърли значително предполагаемата.
Инвеститора 25 %
Строителят измамник ПОНС 25 %
Общината 25 %
25 нито Му са потребни служения от човешки ръце, като да би имал нужда от нещо, понеже сам Той дава на всички и живот и дишане и всичко;
26 направил е от една кръв всички човешки народи да живеят по цялото лице на земята, като им е определил предназначени времена и пределите на заселищата им;
27 за да търсят Бога, та дано биха Го поне напипали и намерили, ако и Той да не е далеч от всеки един от нас;
28 защото в Него живеем, движим се и съществуваме; както и някои от вашите поети са рекли: "Защото дори Негов род сме".
Апостол Павел