Патова ситуация с велоалеята на крайбрежието: Трябва да я асфалтират, за да скрият маркировката
Не е добра и създава конфликти, но нито имаме право, нито можем да я променим, обясни директорът на ТД "Зора" Стефан Дубаров
Крайбрежната велоалея няма как да бъде демаркирана, защото е направен със самолетна боя, която не може да се премахне от асфалта. Тази интересна подробност разкри по време на днешния дебат за бъдещето на велоалеите в Морската градина директорът на ТД „Зора“ Стефан Дубаров.
„Тя е направена по проект и в него е заложено, че пет години не може да бъде променяна. Отделно съществува сериозен проблем с маркировката. Тя е направена със специална самолетна боя, която все още никой не се е наел да ни даде отговор как би могла при евентуално наше решение да се премахне - дали нацяло или наполовина“, обясни Дубаров. По думите му вариант било полагането на тънък асфалтов пласт върху досегашната алея, но това далеч не е най-удачната идея. „Не само оперативната програма, финансирала проекта, но и всеки един гражданин ще бъде абсолютно против, за да се премахне тази маркировка да се направи фризоване с асфалт отгоре. Това означава нарушение на асфалта и пукнатини“, допълни Дубаров.
Участниците в дебата предложиха няколко варианта за бъдещето на велоалеите в Морската градина. Най-коментираната тема бе свързана с ивицата, минаваща успоредно до плажа. Идеята е това място да се превърне в т.нар.“споделено пространство“, което е характерно за много страни с развита инфраструктура. Тоест – това да бъде място и за предвижване на велосипедисти и за граждани.
„Това означава, че всеки един от нас има равното право да бъде на тази алея. Не може да ограничим нито пешеходците, нито велосипедистите, но те трябва да са толерантни един към друг. Проблемът в момента наистина е сериозен. Алеята е тясна и конфликтите са неизбежни“, каза Мариела Кирова, която редовно се предвижва и с колетото си, и като пешеходец. Предложението бе харесано и от другите участници в дискусията. „Когато нямаше велалеи нямаше подобни конфликти. След като се разчетаха велосипедистите започнаха да търсят правата си и сметнаха, че никой друг не трябва да се предвижва на тези места. Смятам, че предложението е добро и ще осигури спокойствие на всички“, заяви от своя страна Николай Желев, запален любител на колоезденето.
Припомняме, че велоалеите в Морската градина бяха направени през 2011 г.по европейски проект. И докато за част от тях нямаше никакви проблеми, мнозина възроптаха срещу начина на разчетаване на трасето за колоездачи покрай морето. Алеята там е направена с максималните възможни размери, а мястото твърде ограничено, което създаде сериозни проблеми в последните две години. Сега се търси вариант за преначертаването, но това не може да се случи без санкция на финансиращия орган.
А това още като го оцапаха по улицата на плажа казах на жената, че това е груба грешка, аз дето имам съвсем друго образование. То обикновен човек му е ясно, че там не е мястото да летят колелета...